امتیاز مثبت
۰
 
در دانشکده علوم قرآنی شهید اشرفی کرمانشاه صورت گرفت؛
برگزاری نخستین نشست شورای استانی هماهنگی فعالیت‌های قرآنی دانشگاه‌های کرمانشاه
نخستین نشست شورای استانی هماهنگی فعالیت‌های قرآنی دانشگاه‌های کرمانشاه در دانشکده علوم قرآنی شهید اشرفی کرمانشاه برگزار شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۵۲
کد مطلب: 9067
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی- دانشگاهی ایحاء از کرمانشاه، اولین نشست شورای استانی هماهنگی فعالیت‌های قرآنی دانشگاه‌های استان کرمانشاه با هدف برنامه‌ریزی منسجم، ویژه برگزاری برنامه‌های قرآنی دانشگاه‌های استان کرمانشاه در دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه برگزار شد.
از اهم دستور کار این نشست که نمایندگان دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه هم در آن حضور داشتند می توان به مواردی همچون آشنائی با شورای استانی هماهنگی فعالیت های قرآن و عترت دانشگاهها، تبادل نظر در مورد اهم فعالیت های حوزه قرآن و عترت در دانشگاههای استان و اعلام فعالیت های موجود، مشکلات پیش رو و پیشنهادات سازنده اشاره کرد.
در این جلسه حجت‌الاسلام جواد افشار نجفی، رئیس استانی دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان کرمانشاه در خصوص آشنائی با این شورا اظهار کرد: با عنایت به رهنمودهای امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری در مورد گسترش کمی و کیفی انس با قرآن کریم، آموزش روخوانی، حفظ، قرائت، تدبر و فهم و عمل به قرآن کریم میان آحاد جامعه به ‌ویژه بین دانشگاهیان و تأثیر بسزای این مهم در خنثی کردن توطئه‌های فرهنگی، اعتقادی و سیاسی دشمنان و تقویت فضای همدلی در فضای دانشگاه‌ها و براساس مصوبه ۵۷۵ شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ ۶ دی‌ماه سال ۸۴ «شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآن و عترت دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور» تشکیل شد.
حجت‌الاسلام افشار با اشاره به تشکیل اولین جلسه این شورا در استان کرمانشاه تصریح کرد: این شورا اهدافی را دنبال می‌کند که از جمله این اهداف زمینه‌سازی در مسیر تحقق روزافزون منویات مقام معظم رهبری در آموزش، انس، فهم و عمل به آموزه‌های قرآن کریم است.
وی در ادامه افزود: شناسایی امکانات و ظرفیت‌های دانشگاه‌های استان و شکوفایی هر چه بیشتر استعدادها در حوزه فعالیت‌های قرآن و عترت و هماهنگی، انسجام و هم‌افزایی دستگاه‌های دانشگاهی در خصوص فعالیت‌های قرآن و عترت در گستره استان از دیگر اهداف این شورا است.
حجت‌الاسلام افشار ابراز داشت: ایجاد زمینه و انگیزه برای فعالیت‌ گسترده فعالان قرآن و عترت دانشگاه‌های استان در این شورا با جدیت پیگیری خواهد شد.
رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان کرمانشاه گفت: گسترش میزان اثربخشی طرح‌‎های ابلاغی شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآن و عترت دانشگاه‌ها از دیگر اهداف مهم این شورا است.
وی با تأکید بر اهداف و وظایف خاص این شورا به اهم وظایف این شورا اشاره و اظهار کرد: این شورا در مسیر گسترش هر چه بیشتر فضای قرآنی در دانشگاه‌های استان بدون دخالت در برنامه‌های مصوب داخلی دانشگاه‌ها و برنامه‌های ستادی ابلاغی به آن‌ها با استفاده از ظرفیت‌های آموزش عالی استان و هم‌افزایی بین دانشگاه‌ها طراحی برنامه‌های هماهنگ و پیگیری آن را بر عهده دارد.
حجت‌الاسلام افشار تصریح کرد: هماهنگی و هم‌افزایی در مسیر جریان‌سازی گفتمان قرآنی انقلاب و مقام معظم رهبری در قالب برنامه‌های قرآن و عترت دانشگاهی به‌ ویژه براساس بیانیه گام دوم انقلاب از دیگر اموری است که این شورا در دانشگاه‌ها و در قالب وظایف خود دنبال می‌کند.
رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان کرمانشاه افزود: ارتقای سطح فرهنگ قرآنی دانشگاه‌های استان در قالب زمینه‌سازی برای آموزش هماهنگ و گسترش انس با قرآن کریم و افزایش سطح سواد قرآنی دانشگاهیان استان، برنامه‌ریزی منسجم برای توسعه مهارت‌های قرآنی، زمینه‌سازی برای فهم و تدبر در قرآن، زمینه‌سازی به‌منظور توسعه سیره و سبک زندگی قرآنی بین دانشگاهیان استان، زمینه‌سازی گسترش انس نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه و معارف احادیث اهل‌بیت(ع) و بهره‌برداری از ظرفیت‌های هنری و ابزارهای نوپدید مانند فضای مجازی و استارت آپ‌ها برای جذب حداکثری مخاطب دانشگاهی به قرآن کریم نیز از مهم‌ترین وظایف این شورا است.
حجت‌الاسلام افشار در پایان با تأکید بر تقویت جایگاه فعالیت‌های قرآنی دانشگاه‌های استان، گفت: برنامه‌ریزی ویژه به‌منظور حضور مؤثر و بهره‌برداری اساتید و کارکنان از برنامه‌های حوزه قرآن و عترت و تعامل مؤثر با شورای استانی توسعه فرهنگ قرآنی(شورای فرهنگ عمومی) از دیگر اهدافی است که در شورا دنبال می‌کنیم.
Share/Save/Bookmark