امتیاز مثبت
۰
 
برگزاری جلسه دفاع از پایان نامه در دانشکده علوم قرآنی زاهدان
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۲
کد مطلب: 9913
 
برگزاری جلسه دفاع از پایان نامه در دانشکده علوم قرآنی زاهدان
 
به گزارش ایحا، جلسه دفاع از پایان نامه با موضوع «تربیت کودک در هفت سال دوم زندگي از دیدگاه آیات و سیره معصومین» با نگارش داشجو فاطمه مختاری، راهنمایی استاد سرکار خانم رنجبر و داوری سرکار خانم رضایی در محل سالن اجتماعات دانشکده علوم قرآنی زاهدان برگزار شد.
چکیده این پایان نامه به شرح ذیل است:
از ديدگاه اسلام، خانه کانونی مقدس و نخستين پايگاه برای تربيت، سازندگی و آفرينندگی انسان است. تربيت اوليه سرنوشت ساز است و بر پدر و مادر، آگاهانه لازم است تا به پرورش نسل و هدايت فرد بپردازند. در آموزه های اسلام، آشناساختن کودك با مفاهيم دينی و نيز راهنمايی او به سوی خداوند از جمله وظايف والدين شمرده شده است، امّا گاهی والدين به اين امر توجّهی نمی کنند و گمان می کنند که فرزندشان در مدرسه و اجتماع همه اين مسائل را خواهد آموخت.
پيامبر(ص) اين دوره را، دوره خدمتگزارى و تسليم بودن کودکان معرفى کرده است. اطاعت، فرمانبردارى، حرف شنوى و تعليم و تأديب کودك از ويژگى هاى اين دوره به شمار مى رود.
پيامبر گرامی اسلام در اين باره می فرمايند: «مَن رَبّی صَغِیراً حَتَی یَقُولُ لااِلهَ اِلاّ اللّه لَمْ یُحَاسِبهُ اللّهُ؛ هر کس فرزندش را از کودکی تربیت کند تا او بتواند بگوید لا اله الا الله، خداوند از او حساب نخواهد کشید»، این فرموده ترغيبی است نسبت به اينکه والدين به آموزش اين الفاظ به فرزند بپردازند.
از شيوه های مؤثر تشويق در قرآن اين است که پاداش عمل، عيناً به اندازه اصل کار نيست. بلکه به نيکوکاران وعده داده شده است که به ميزان دو يا چند برابر از کار خوبی که انجام می دهند مزد و پاداش دريافت می کنند.
در اين پژوهش فصل اول شامل کليات است و در فصل دوم به تربيت فرزند از هفت تا 10 سالگی، در فصل سوم به تربيت فرزند از 11 تا 14 سالگی و در فصل چهارم به راهکارهای عام تربيتی در هفت سال دوم زندگی پرداخته ايم و در آخر نيز نتيجه مي گيريم که تربيت و آموزش انضباط، بهترين هديه ای است که پدر و مادر به کودك می دهند.
آموزش در اين زمينه (تربيت فرزند) نه تنها باری بر دوش آنها اضافه نخواهد کرد، بلکه باعث جلوگيری از هدر رفتن نيروی آنها خواهد شد. چون بعضی از پدران و مادران ناآگاه به اصول تربيتی فرزند، از والدين آگاه در اين زمينه برای فرزندان خود کمتر فداکاری نمی کنند، بلکه نيروی زيادی را صرف ترديد و ندانم کاری، احساس گناه و درگيری و احساس ناتوانی در رابطه با فرزندشان می کنند. حتی المقدور کارهای شخصی کودکان را به خودشان واگذار کنيم و در صورت برخورد با مشکلات درصدد رفع آن برنياييم بلکه او را راهنمايی کنيم. به فرزندانمان خصوصاً در سنين فرمانبرداری مسئوليت های مناسبی واگذار کنيم و از آنها بخواهيم که وظايف خود را به بهترين وجه انجام دهند.
Share/Save/Bookmark