امتیاز مثبت
۰
 
برگزاری دومین جلسه کارگاه پژوهشی با عنوان « اصول و روش مقاله نویسی » در دانشکده علوم قرآنی آمل
دومین کارگاه پژوهشی با عنوان « اصول و روش مقاله نویسی » با حضور دکتر سید معصوم حسینی رئیس دانشکده علوم قرآنی آمل برگزار گردید.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۹
کد مطلب: 7384
 
برگزاری دومین جلسه کارگاه پژوهشی با عنوان « اصول و روش مقاله نویسی » در دانشکده علوم قرآنی آمل
 
به گزارش پایگاه قرآنی - دانشگاهی ایحاء از آمل، حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید معصوم حسینی در ادامه ارائه دومین جلسه کارگاه پژوهشی « با عنوان اصول و روش مقاله نویسی » به بیان انواع مقالات علمی پرداخت.

دکتر حسینی درتعریف مقالات پژوهشی اظهار کرد: این مقالات اعم از بنیادی و کاربردی ، استخراج شده از یک پروژه تحقیقاتی اصیل است که معمولا به تولید علمی منجر می شود. بنابرین دارای نوآوری علمی است و در مجله های معتبر علمی پژوهشی داخل یا خارج از کشور منتشر می شوند.

وی گفت: تفاوت تحقیق کاربردی و بنیادی، این است که تحقیق کاربردی یعنی بدست آوردن راه حل مسائل و مشکلات موجود در جامعه یا فرد مشخص. محقق در این روش سعی می کند تا با بکارگیری از روش های علمی، بدنبال حل مشکل یا یافتن جواب لازم و مناسب برای بهبود بخشیدن وضعیت شخص یا جامعه است.

حسینی افزود:روش تحقیق بنیادی، تحقیقی است که هدف آن کشف دانش نو است یعنی به روشن کردن پایه های علم در جامعه می پردازد و یافته های قبلی را رد، تعدیل یا تائید می نماید. محقق در این روش معمولا به دنبال پاسخ نیازهای علمی جامعه است.

وی در خصوص مقالات مطالعاتی و ترویجی نیز بیان کرد: این مقالات بر پایه نیاز، تلفیق و ترکیب دانش موجود تهیه می شوند و معمولا به روشن شدن زوایای مسئله کمک می نماید. ولی ارزش و اعتبار مقالات پژوهشی را ندارند. از این گونه مقالات می توان به مقالات مروری، ترجمه ای و تحلیلی اشاره کرد.
پ
رئیس دانشکده علوم قرآنی آمل درخصوص ویژگی یک مقاله خوب اظهار داشت: ارتباط مطالب و کامل بودن،برخورداری از يک سازمان منسجم ، برخورداری از يک محوريّت تحقيقی در کلّيت و ترکيب مقاله باعث استخراج یک مقاله خوب می شود.
Share/Save/Bookmark