امتیاز مثبت
۰
 
برگزاری محفل انس با قرآن كريم در دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه
از مهمترین اهداف برگزاری محافل معنوی انس با قرآن گسترش فرهنگ قرآن و عترت(ع) در بین دانشجویان و ارتقاء سطح آگاهی این افراد نسبت به مفـاهیم قرآن کریم است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۹
کد مطلب: 9788
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحاء از کرمانشاه، محفل انس با قرآن کریم با تلاوت آيات سوره مباركه لقمان توسط قاري آقای ابوالحسن ملک محمدی از دانشجویان دانشکده و ارائه تفسير آيات توسط جناب دكتر اسمي معاون آموزشی و پژوهشی با حضور کارکنان و دانشجویان در محل حسینیه دانشکده برگزار شد.
در این محفل معنوی پس از تلاوت آیات توسط قاری محترم، دکتر اسمی ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام عزای آل الله و اربعین حسینی و تبریک سال جدید تحصیلی به کلیه حضار به تفسیر و توضیح آیات تلاوت شده پرداخت و گفت: از مهمترین اهداف برگزاری این محافل معنوی گسترش فرهنگ قرآن و عترت(ع) در بین دانشجویان و ارتقاء سطح آگاهی این عزیزان نسبت به مفـاهیم قرآن کریم است که این امر می تواند موجب پیشرفت و حرکت جامعه در مسیر قرآن و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) باشد.
وی افزود: قرآن کریم کتاب قصه، داستان و کتاب علمی نیست بلکه کتاب هدایت است و اگر هم داستان و یا مباحث علمی در آن آمده است در راستای همین هدف اصلی است و داستانش «احسن القصص» است و می خواهد راه های هدایت را برای بشریت فراهم نماید.
معاون آموزشی و پژوهشی دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه با بیان این که یکی از داستان هایی که در قرآن کریم آمده است داستان لقمان حکیم است،ادامه داد: از بیان داستان لقمان حکیم دو نکته قابل استفاده است؛ نکته اول این است که غیر از انبیاء الهی و اهل بیت علیهم السلام که معصوم بوده و الگو و اسوه انسانها هستند؛ انسانهای دیگر نیز می توانند با الهام از مکتب آنان به عالی ترین درجه انسانیت راه پیدا کنند و برای دیگران الگو باشند و لقمان حکیم این گونه است.
وی خاطرنشان کرد: نکته دوم این سوره، این است که تک تک موضوعات این داستان سرنوشت ساز است و هر کدام از این موضوعات می تواند به تنهایی مسیر زندگی انسان را تغییر دهد.
اسمی با اشاره به برخی از موضوعات مطرح شده در این سوره از زبان لقمان حکیم، گفت: توحید، احترام به والدین، حسابرسی دقیق خداوند، پرهیز از تکبر و غرور و ... از موضوعاتی است که در این سوره مطرح شده است.
توحید:
اولین موضوع بیان توحید ناب است که انسان کسی را همتای خداوند نداند، می فرماید «پسر عزیزم چيزى را همتاى خدا قرار مده كه شرك، ظلم بزرگى است‏» بر اساس آیات قرآن کریم هیچ ظلمی بالاتر از دروغ به خدا نیست «وَ مَنْ أَظْلَمُ‏ مِمَّنِ افْتَرى‏ عَلَى اللَّهِ كَذِبا» انعام/۲۱و از مصادیق دروغ به خدا همان شرک است و خداوند وعده بخشش همه گناه ها را داده جز شرک:«إِنَّ اللَّهَ لا يَغْفِرُ أَنْ يُشْرَكَ بِهِ وَ يَغْفِرُ ما دُونَ»نساء/۴۸ بنابراین اولین توصیه این مرد حکیم بیان توحید است که این مسئله در تعیین سرنوشت نهائی انسان مهم و اساسی است.
احترام به والدین:
دومین موضوعی که در این داستان آمده است : احترام به والدین است و این موضوع آن قدر مهم است که خداوند بعد از بیان توحید و عبودیتش بشریت را به والدین توصیه می نماید:« وَ قَضى‏ رَبُّكَ أَلاَّ تَعْبُدُوا إِلاَّ إِيَّاهُ وَ بِالْوالِدَيْنِ إِحْساناً» اسراء/۲۳ بنابراین برخورد انسان با والدین هر گونه باشد درسرنوشت نهایی انسان تاثیر گذار است. این مطلب را بر اساس تجربه بیان می کنم و جایی نخوانده ام: هرکسی نسبت به والدین بی احترامی نماید خداوند حساب آن را به قیامت نمی گذارد و در همین دنیا مجازاتش را خواهد داد ممکن است کسی مسلمان و اهل عبادت باشد ولی اگر موجب آزار و اذیت والدین شود یقینا عاقبت به خیر نخواهد شد. پس توصیه به والدین بعد از توحید مطرح شده است و همین امر در اهمیت این موضوع کافی است.
حسابرسی دقیق خداوند
در موضوع دیگر می فرماید: پسرم هر عملی که به اندازه دانه خردل هم باشد خداوند همه را به حساب می آورد« إِن تَكُ مِثْقَالَ حَبَّة... يَأْتِ بها الله» در جای دیگر قرآن عبارت های مختلفی در این باره آمده است« لا يُغادِرُ صَغيرَةً وَ لا كَبيرَةً إِلاَّ أَحْصاها»کهف/۴۹ « فَمَنْ يَعْمَلْ مِثْقالَ‏ ذَرَّةٍ خَيْراً يَرَه‏ وَ مَنْ يَعْمَلْ مِثْقالَ‏ ذَرَّةٍ شَرًّا يَرَهُ» زلزله/۸ و تعبیر مثقال و دانه خردل بیانگر حسابرسی دقیق خداوند سبحان است که اعمالی که به نظر خیلی کوچک شمرده می شود همه را خداوند به حساب خواهد آورد.
نکته تربیتی این بحث این که ما نیز باید در عملکرد خود تیز بین و ریز بین باشیم ، ممکن است یک عملی به چشم انسان کوچک بیاید ولی همان عمل سرنوشت او را تغییر دهد بنابراین نگاه ما باید این گونه باشد هر عملی را انجام می دهیم چه کوچک و چه بزرگ در برابر خداوندی است که او قادر مطلق است پس معنایی ندارد که آن عمل را کوچک بشماریم .
نکته دیگر که مهم تر است این است که خیلی از اعمال بزرگی که از انسان سر می زند چه فضایل اخلاقی وچه رذایل اخلاقی سر منشأ آن اعمالی است که از نظر انسان کوچک و بی اهمیت بوده است و او را بدان سوق داده است بنابراین در سرنوشت نهایی او تاثیر دارد واعمال به ظاهر ریز و کوچک می تواند سرانجام او را چه خوب و چه بد تغییر دهد.
پرهیز از تکبر و غرور
موضوع دیگر که در سرنوشت انسان موثر است : موضوع تکبر و غرور است یکی از مصادیق آن با تکبر و غرور راه رفتن است:« وَ لَا تُصَعِّرْ خَدَّكَ لِلنَّاسِ وَ لَا تَمْشِ زِ الْأَرْضِ مَرَحا» که لقمان حکیم بدان توصیه کرده است نکته قابل استفاده این است که انسان وقتی راه می رود بداند وآگاه باشد که مضجع و مرقد مطهرانسانهایی باشرافت و با فضیلت همچون انبیاء و اولیاء و شهداء همین خاکی است که ما پا روی آن می گذاریم و همین امر موجب خواهد شد که هیچ وقت با تکبر و غرور در آن پا نگذاریم.
Share/Save/Bookmark