امتیاز مثبت
۱
 
کارگاه آموزشی«خطرات فضای مجازی» در دانشکده علوم قرآنی مراغه برگزار شد
به گزارش پایگاه قرآنی - دانشگاهی ایحاء از مراغه ، کارگاه آموزشی «خطرات فضای مجازی» با همکاری پلیس فتای مراغه در دانشکده علوم قرآنی این شهرستان برگزار شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۳
کد مطلب: 6321
 
 
تهدیدهای فضای مجازی ، اهداف دشمن از ایجاد فضای مجازی و آسیب‌های آن
، نشانه‌های اعتیاد به اینترنت و راهکارهای درمان، هشدارهای لازم در مورد گوشی های اندروید و ذخیره عکس های شخصی و هشدار در مورد کارت های بانکی، از موضوعات مورد طرح در این کارگاه بود. 

سرهنگ راستی، فرماندهی پلیس فتای شهرستان مراغه در این مراسم گفت : از تهدیدهای فضای مجازی، اعتیاد به این فضا و قطع ارتباط با دنیای حقیقی است. دنیای مجازی سرابی بیش نیست . ارتباط با اقوام و خویشان و خانواده را رها می کنیم و در فضای مجازی سردرگم به دنبال محرم اسرار می گردیم، غافل از اینکه محرم اسرار خانواده است . زندگی در فضای مجازی واقعی نیست و یک سراب است که باید تا حد امکان از آن فاصله گرفت.

وی با بیان اهداف دشمن از ایجاد فضای مجازی، عنوان کرد: دشمن همواره سعی دارد مطالب دروغ را در اذهان و باور مردم و به ویژه جوانان تزریق کند. جنگ نرم دشمن قاعده و قانون ندارد، آن‌ها همواره هجوم رسانه‌ای خود را در ابعاد مختلف در کشور ما پیاده کرده‌اند و در تلاش هستند تا اعتقادات، باورها و حتی مسائل سیاسی، امنیتی و اجتماعی ما را تخریب کنند.

فرمانده پلیس فتای شهرستان مراغه ضمن اشاره به بیشتر بودن آسیب‌های فضای مجازی برای دختران نسبت به پسران، افزود: طبق بررسی‌های انجام گرفته از سوی کارشناسان، دختران بیشتر از پسران در معرض تهدید و آسیب‌های اجتماعی حاصل از استفاده بی‌رویه‌ اینترنت قرار می‌گیرند و این بدان دلیل است که افراد سودجو با راه‌اندازی سایت‌های مختلف، اعم از تبلیغاتی، کاریابی و یا در غالب دوستی‌ها و ازدواج‌های اینترنتی، دختران جوان و ساده لوح را طعمه‌ اهداف غیر اخلاقی و غیرقانونی خود قرار داده و آن‌ها را فریب می‌دهند و این امر باعث بروز مشکلات فراوان در جامعه و خانواده، برای دختران فریب خورده می‌شود و متأسفانه این رویه همچنان رو به رشد و در حال پیشرفت است.

وی در خصوص نشانه‌های اعتیاد به اینترنت، بیان کرد : برای این که بتوانیم فرد معتاد به فضای مجازی را بشناسیم باید رفتارهای او را مورد بررسی قرار دهیم. به طور مثال افرادی که به اینترنت اعتیاد دارند، نسبت به دیگران احساس تنش، عصبانیت و خستگی داشته و در زمانی که به اینترنت دسترسی ندارند، بیشتر عصبی و خسته و حتی در برخی مواقع این افراد دچار افسردگی، تشویش و عدم اعتماد به نفس، خشونت، علاقه به صرف زمان بیشتر در برابر رایانه، صرف نظر از انجام فعالیت‌های اجتماعی و تفریحی می‌شوند.

سرهنگ راستی ضمن هشدار در مورد گوشی های اندروید، عنوان کرد: سیستم عامل اندروید ضریب نفوذش بسیار بالاست و احتمال هک شدن آن توسط کاربران نیز ضریب بالایی دارد و درست بعد از هک شدن گوشی، اختیار آن از دست شما خارج می شود و کنترل کننده اصلی گوشی موبایل، دیگر صاحب گوشی نیست، بلکه هکر کنترل کننده اصلی است.

وی با هشدار در مورد ذخیره عکس های شخصی درگوشی های اندروید، افزود: بعضی از برنامه ها بعد از نصب از شما اجازه می گیرند تا در هر زمان، مکان و هر شرایط بتوانند بدون اجازه شما از دوربین گوشی تان به نفع خود استفاده کنند و هر زمان که خواستند بدون اجازه شما فضای اطرافتان را شنود کنند و حتی بدون اجازه شما به فایل های شخصی، یعنی فیلم ها و عکس ها، دسترسی داشته باشند، که این موضوع بسیار خطرناک و منشاء بسیاری از کلاهبرداری ها بوده است.

فرمانده پلیس فتای شهرستان مراغه در خصوص کارت های بانکی و رمزهای بانکیهشدار داد : برای استفاده از اینترنت بانک، باید از کارت بانکی استفاده شود. اینترنت بانک بسیار کار را سهل کرده اما این سریع بودن برای مجرمان هم هست. مجرمان در کمین هستند. عین صفحه بانک که شما می بینید، درست می کنند و آن را کپی می کنند. وقتی شما از اینترنت بانک استفاده می کنید نام بانکی را می زنید و لوگوی آن بانک را می بینید که چشمان تان به آن عادت دارد، از شما شماره مشتری و پسورد می خواهد. حتی صفحه کلید برای ایمنی بیشتر می بینید و حروفی که باید برای تایید آن را تایپ کنید، غافل از اینکه آدرس اینترنتی را چک کرده باشید. افرادی که می خواهند از اینترنت بانک استفاده کنند آدرس بانک را خودشان تایپ کنند.

وی در خصوص راهکارهای درمان معتادان به اینترنت گفت : اولین راهکار درمان فرد معتاد به اینترنت این است که شخص در ابتدا بیماری خود را بپذیرد، سپس در طول روز، زمان مشخصی را صرف استفاده از اینترنت کند و در ساعت‌های دیگر خود را به انجام کارها و تفریحات دیگر مشغول کند. فرد باید یاد بگیرد که اینترنت بیشتر جنبه کاری دارد و نباید بیش از یک یا دو بار در روز به سراغ آن برود و باید به طور منطقی و صحیح از آن استفاده کند و بداند تمام زندگی در استفاده از اینترنت خلاصه نمی‌شود. در نهایت این فرد باید برای درمان کامل‌تر به یک مشاور یا روانشناس مراجعه کند.
Share/Save/Bookmark