امتیاز مثبت
۰
 
برگزاری جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی اصفهان
جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی اصفهان برگزار شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۳۷
کد مطلب: 10607
 
برگزاری جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی اصفهان
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا از اصفهان، جلسه دفاع از پایان نامه «ﭘﯿﺎم ﻫﺎي ﮐﺎرﺑﺮدي ﻓﺮازﻫﺎ و آﯾﺎت ﻗﺮآن ﺑﺎ ﺗﮑﯿﻪ ﺑﺮﻣﺠﻤﻮﻋﻪ آﺛﺎر ﺣﺠﺖ اﻻﺳﻼم واﻟﻤﺴﻠﻤﯿﻦ ﻣﺤﺴﻦ ﻗﺮاﺋﺘﯽ و ﺑﺮﺧﯽ ﺗﻔﺎﺳﯿﺮ مشهور(آیات ۳۱ تا ۷۳ سوره احزاب و آیات ۱ تا ۱۴ سوره سبأ)» با نگارش خانم شکوه عباسی دانشجوی رشته تربیت معلم قرآن در مقطع کارشناسی، با راهنمایی دکتر محمد محقق و داوری دکتر روح الله ناظمی در دانشکده علوم قرآنی اصفهان برگزار شد.
این پایان نامه در نهایت با درجه بسیارخوب پذیرفته شد.
چکیده این پایان نامه به شرح ذیل است:
این پژوهش در راستای دستیابی به اهداف نزول قرآن، با هدف گردآوری نکات کاربردی بخشی از آیات این کتاب آسمانی نوشته شده‌. این پژوهش شامل نکات و پیام‌های آیات ۳۱ تا ۷۳ سوره احزاب و آیات سوره ۱ تا ۱۴ سبأ می‌باشد. شیوه انجام کار به این صورت است که ابتدا ترجمه آیات با استفاده از ترجمه آیت الله مکارم شیرازی نوشته شده، سپس پیام‌هایی که جنبه کاربردی داشته از مجموعه آثار حجت‌الاسلام و‌ المسلمین محسن قرائتی و همچنین تفاسیر نور، نمونه، اطیب البیان فی‌ تفسیر‌القرآن، ترجمه تفسیر‌المیزان، قرآن مهر، احسن‌الحديث و ترجمه مجمع‌البيان فى‌ تفسير‌القرآن گردآوری شده است و به صورت پیام‌های اعتقادی، پیام‌های اخلاقی و پیام‌های احکامی دسته بندی شده‌اند.
برخی از مفسران معتقدند خداوند سوره احزاب را با بیان هدف از تکلیف و پاداش نیکوکار به جهت اعمالش و جزای گناهکار به جهت گناهش به پایان رسانیده است؛ لذا سوره سبأ را با حمد بر نعمت و ذکر قدرت بی‌پایانش، آغاز می‌کند.
برخی از مفسران نزول این سوره را پس از سوره لقمان دانسته‌اند. سوره سبأ از جمله پنج سورۀ قرآن است که با حمد و ستایش الهی آغاز شده است. در این سوره به موضوعات مختلفی پرداخته شده که می‌توان همه آن‌ها را در سه عنوان کلی توحید، نبوت و معاد قرار داد.
Share/Save/Bookmark