امتیاز مثبت
۰
 
پایان نامه «روشهای مبارزه قرآن با منکرات فرهنگی» در مراغه دفاع شد
پایان نامه قرآنی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده علوم قرآنی مراغه دفاع شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۹
کد مطلب: 11688
 
 
به گزارش ایحا از مراغه، جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی با عنوان « روش های مبارزه قرآن با منکرات فرهنگی » با نگارش سیدکبیر موسوی، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد و با راهنمایی دکتر حمید محمدی راد و داوری دکتر محمد سبحانی در دانشکده علوم قرآنی مراغه برگزار شد.

این پایان نامه در نهایت با درجه خوب در مراغه پذیرفته شد.

در چکیده این پایان نامه این چنین آمده است:
بدون شک امروزه دنیای اسلام از جمله کشور اسلامی ایران با منکرات فراوانی مواجه است. این منکرات سد محکمی در برابر استقلال، عزت، آزادی و رفاه امت اسلامی بوده و مانع روابط فرهنگی عاقلانه و زندگی در سایه فطرت سلیم انسانی است.
در آموزه های اسلامی آمده است که انسانها در پرتو آرامش و امنیت اخلاقی و روانی و اجتماعی و فرهنگی، میتوانند مسیر سعادت و کمال را بدون هیچ دغدغه و مانعی پیموده و به قله های سعادت برسند.در این نوشتار، منکر فرهنگی مورد نظر میباشد و منکر در لغت به معنای زشت، قبیح و ناشایسته آمده است ولی در اصطلاح فقهی عبارت است از فعلی که عقل و شرع آن را انکار کند و ناپسند بشمارد. معنای "فرهنگ"، بیرون کشیدن، بالا کشیدن و برکشیدن است و در اصطلاح جامعه شناسی فرهنگ به معنای ادب، تربیت، دانش، معرفت، مجموعه آداب و رسوم و آثار علمی و ادبی است.
و مقصود از "منکرات فرهنگی" اعمال ناپسندی است که در حوزه فرهنگ رخ میدهد از قبیل بدعتهای دینی، رواج خرافات، اشاعه فحشا، چشم چرانی، بدحجابی، سوء ظن و.... در این تحقیق تلاش میشود به این سوال که در قرآن برای مبارزه با منکرات فرهنگی چه روشهای اتخاذ شده است، پاسخ دهد. فرایند تحقیق نشان میدهد که قرآن کریم با دعوت به تعقل، توصیه به تقوا و اقامه نماز، ارائه الگو برتر و نفی جهل و خرافه گرایی و با انذار مرتکبین منکرات، مبارزه با منکرات فرهنگی را در دستور کار خود قرار داده است.
واژه گان کلیدی: منکر، معروف، فرهنگ، منکرات فرهنگی، مبارزه، قرآن، روشهای مبارزه
Share/Save/Bookmark