امتیاز مثبت
۱
 
دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی قم
جلسه دفاع از پایان نامه دانشجوی مقطع کارشناسی دانشکده علوم قرآنی قم با موضوع «علل عجول بودن انسان و درمان آن از منظر آیات» برگزار شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۲۴
کد مطلب: 10869
 
دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی قم
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحاء از قم، جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی با موضوع «علل عجول بودن انسان و درمان آن از منظر آیات» با نگارش ژیلا باقری دانشجوی رشته تفسیر قرآن مجید در مقطع کارشناسی دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.
این جلسه با حضور حجت الاسلام محمد اکبری به عنوان استاد راهنما و حجت الاسلام سید عبدالرسول حسینی زاده به عنوان استاد داور، در سالن جلسات دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.
چکیده پایان نامه:
این تحقیق به دنبال جواب برای علت های عجله و راه های درمان آن از منظر قرآن بود. که توانست در پاسخ به پرسش های مذکور از قرآن به این نتیجه برسد که علت های عجله به دو بخش درونی و بیرونی تقسیم می شود. علل درونی عجله عبارت بود از ریشه در خلقت و جهل و نادانی و عدم توکل و ضعف ایمان به معاد و نفس اماره و کم ظرفیتی و حقارت روح و رذایل اخلاقی دیگر و مرض قلب می توان اشاره کرد و علل بیرونی نیز شیطان و حب دنیا و دوست ناباب اسم برده و توضیح دادیم که انسان را به شتاب زدگی و عجله می کشاند.
برای راه های درمان عجله از منظر قرآن هم توانستیم از آیات و روایت مطالبی را آوردیم از جمله:
۱ـ تفکر قبل از اقدام عملی: انسان باید قبل از انجام هرکاری در عاقبت آن فکر کند و مانند زنی نباشد که بافته اش را پس از آن که محکم می کرد از هم می گسست و رشته رشته می کرد.
۲ ـ عبرت از تاریخ و سرنوشت کسانی که دچار عجله و شتاب زدگی شدند: که قرآن به پیامبر توصیه می کند مانند حضرت یونس نباشد و برای حکم پروردگارش صبور باشد.
۳ ـ تقویت ایمان به خدا و معاد: که اطمینان و آرامش قلب در یاد خداست.
۴ ـ توکل: کسی که به خدا توکل کند خدا او را در همه چیز کافی است، در این صورت زمینه ای برای عجله کردن باقی نمی ماند.
۵ ـ تقویت صبر: خداوند در قرآن به پیامبر اسلام می فرماید که همانند پیامبران اولوالعزم صبر کن و در نزول عذاب شتاب مکن.
در آخر بیان می کنیم که ما با تحقیق به این موارد از علل و راه های درمان از قرآن دست یافتیم لکن جای تحقیق و تفحص بیشتر می طلبد که عمیق تر از این، بحث دنبال شود.
Share/Save/Bookmark