امتیاز مثبت
۱
 
پایان نامه قرآنی «بررسی روش شناسی تفسیر التربوی للقرآن الکریم» دفاع شد
پایان نامه قرآنی دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشکده علوم قرآنی قم دفاع شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۹
کد مطلب: 11813
 
پایان نامه قرآنی «بررسی روش شناسی تفسیر التربوی للقرآن الکریم» دفاع شد
 
به گزارش ایحا از قم، جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی با موضوع «بررسی روش شناسی تفسیر التربوی للقرآن الکریم» با نگارش فرید غلامی دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد و راهنمایی دکتر سید عبدالرسول حسینی زاده و داوری دکتر سید علی میرآفتاب در دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.

چکیده پایان نامه بدین شرح می باشد:
التفسير التربوی للقرآن الکریم تألیف شیخ انور الباز مصری یکی از تفاسیر قرن ۱۴ که به زبان عربی و در سه جلد نگاشته شده است. ما در این پایان نامه به روش توصیفی- تبیینی به روش شناسی آن پرداخته‌ایم. این تفسیر، تفسيري است ساده و روان، آميخته با بحث‌هاي تربیتی و اخلاقي و هدایتی که قابل استفاده براي عموم عرب زبان‌هاست و همانگونه که از نامش پیدا است، مؤلف سعي كرده است تفسيري ارائه دهد که در آن نگاه ویژه‌ای به بيان مباحث تربیتی داشته باشد و مردم بتوانند با کمترین تلاش و بدون مداخله در سایر مباحث تفسیری، به هدف و مقصد نهایی آیات که همان بُعد تربیتی است، برسند.
مؤلف در اين تفسير، از سایر منابع تفسیری نیز استفاده کرده است، امّا بدين گونه نيست كه خود هيچ اجتهادي نكرده باشد و به نقل قول اكتفا كرده باشد، بلكه ايشان در مواردي نيز، نظر خود را ابراز داشته است. این تفسیر از لحاظ ساختار، به گونه‌اي است كه مفسر ابتدا معنای واژگان را آورده و سپس به دنبال آن اهداف رفتاری و اجرایی آیات را بیان می‌کند و سپس پیام تربیتی و پرورشی آیات را می‌آورد. نكته قابل توجه اين است كه مفسر مباحث كلامي، فقهي، علمي و برخي مسائل دیگر را در میان پیام‌های تربیتی و پرورشی بيان مي‌كند. روش تفسيري انور الباز در این تفسير، اجتهادی جامع است؛ و اين روشى است كه شامل تفسير قرآن به قرآن، تفسیر قرآن به روايات و تفسیر قرآن به عقل مى‏‌باشد. گرایش غالب در این تفسیر اجتماعی – تربیتی است؛ زیرا در تمامی آیات سعی کرده که مباحث تربیتی و پرورشی را استخراج کند. انور الباز در تفسیر خود کم و بیش از قواعد تفسيري استفاده کرده است. ایشان در تفسیرش به ندرت به قرائت‌های دیگر توجه داشته است و معیار را همان قرائت رایج در میان مسلمانان قرار داده است. همچنین به واژه‌شناسی کلمات توجه داشته است هر چند از مباحث لغوی به اختصار گذر کرده است. توجه به قواعد ادبیات عرب، انواع قرائن و نیز بهره‌گیری از مستندات علم و علمی و انواع دلالت‌ها از ویژگی‌های دیگر این تفسیر است.

كليد واژه‌ها: التفسيرالتربوی، قواعد تفسیر، روش تفسیر، گرايش تفسیر، انور الباز
Share/Save/Bookmark