امتیاز مثبت
۰
 
برگزاری کارگاه پژوهشی در دانشکده علوم قرآنی آمل
به گزارش پایگاه قرآنی - دانشگاهی ایحاء از آمل ، کارگاه پژوهشی با موضوع تبیین شاخصه های مقالات علمی پژوهشی با تکیه بر معرفی مجلات علمی پژوهشی در حوزه قرآن، در دانشکده علوم قرآنی آمل برگزار شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۹
کد مطلب: 6304
 
 
دکتر سید قاسم حسینی عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی آمل در این نشست ، در خصوص ضرورت برگزاری این کارگاه گفت : با توجه به اینکه وجود مقالات علمی پژوهشی از مؤلفه های سنجش میزان علمیت دانشگاه و دانشجو می باشد و به دلیل عدم ارائه مقالات فراوان در این سطح در حوزه پژوهشی در دانشکده ها و به جهت راهنمایی و تشویق و ارائه راه کارها، برگزاری چنین کارگاه هایی ضروری به نظر می رسد.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی با اشاره به اهداف و دستاوردهای این کارگاه ، افزود : آشنایی دانشجویان با مقالات علمی و آمادگی برای نوشتن مقالات علمی پژوهشی قبل از دفاع پایان نامه ، آشنایی با مجلات علمی پژوهشی مورد تأیید وزارت علوم و تحقیقات در حوزه قرآن و معرفی مقالات نمونه از مجلات مذکور ، تبیین موضوعات با اولویت موضوعات کاربردی در رفع آسیب های اجتماعی براساس رهنمود های مقام معظم رهبری و معرفی انواع مقالات و تبیین شاخصه های مقالات علمی پژوهشی، از مهمترین اهداف این کارگاه پژوهشی می باشد.

وی در ادامه با اشاره به سرفصل های اصلی و فرعی این کارگاه، گفت: بخش اول، تبیین ارکان اصلی مقالات شامل ویژگی های موضوع ، عنوان و سؤال علمی کاربردی ، عناصر تشکیل دهنده مقدمه متن ونتیجه و منابع است.

عضو هیأت علمی دانشکده در بخش دوم از سرفصل های اصلی و فرعی به معرفی نمونه ها و مصادیقی از مقالات پژوهشی در حوزه قرآن پرداخت.

دکتر حسینی در خصوص مهمترین و کاربردی ترین مولفه ها در حوزه قرآن گفت : تبین انواع موضوعات بین رشته ایی در حوزه اقتصاد ، قرآن و روانشناسی ، قرآن و سیاست ، قرآن و فرهنگ ، قرآن و علوم تجربی و... ، ارائه موضوعات نو در حوزه نیاز جدید بشر و پاسخ های قرآن ، تبیین آسیب های اجتماعی و موضوعات مرتبط با آن با احصا موارد مذکور آن در سخنرانی مقام معظم رهبری در بجنورد، کاربردی ترین مؤلفه ها در حوزه قرآن است.

وی در پایان، استفاده از منابع دست اول و توضیح منابع دست اول با ارجاعات درست و متعدد، ارائه یک پاسخ جدید به یک سؤال علمی بی پاسخ و یا پاسخ غیر صحیح و یا عدم کفایت پاسخ های ارائه داده شده ، جزئی بودن و پرداختن به موضوعی خاص در حوزه تخصصی با نگاه بر حوزه قرآن ، انجام پژوهش های گروهی و ویژگی های تحقیقات گروهی ، معرفی نرم افزار های مناسب در نوشتن مقالات ، بررسی مقالات در مجلات مذکور و استخراج شاخص های علمی پژوهشی آن ها را از شاخصه های مقالات علمی پژوهشی بیان کرد.
Share/Save/Bookmark