امتیاز مثبت
۰
 
برگزاری نشست مشترک مسئولان دانشگاه علوم معارف و قرآن کریم و سازمان «سمت»
نشست مشترک مسئولان دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با مسئولان سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت)، جهت بررسی ابعاد تفاهم‌نامه همکاری دوسویه میان این دو نهاد، برگزار شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۳
کد مطلب: 8005
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی – دانشگاهی ایحاء، در این نشست که در سالن جلسات سازمان مطالعه و تدوین (سمت) برگزار شد، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدمحمد نقیب، معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم معارف و قرآن کریم ضمن معرفی این دانشگاه اظهار کرد: دانشگاه علوم معارف و قرآن کریم از سال 1361 با عنوان مدرسه قرآنی کار خود را آغاز کرد. این دانشگاه از نظر مالی زیرمجموعه سازمان اوقاف و امور خیریه و از نظر آموزشی، یک دانشگاه دولتی زیرمجموعه وزارت علوم است که ورود به آن از طریق کنکور صورت می‌گیرد. دانشگاه علوم معارف و قرآن کریم هم‌اکنون بیش از 6000 دانشجوی در حال تحصیل و 12000 نفر دانش‌آموخته دارد و بیش از 80 عضو هیأت علمی و 900 استاد حق‌التدریسی در آن مشغول فعالیت هستند. 

 
وی افزود: هدف ما از ایجاد تفاهم‌نامه با سازمان سمت، بومی‌سازی متون درسی‌ است. زیرا در برخی رشته‌ها، با کمبود منابع درسی مواجه هستیم. با توجه به وظیفه و هدفی که دانشگاه معارف دارد، نیاز داریم که کتاب‌هایمان را بومی کنیم و برای این کار به دلیل جایگاهی که سازمان «سمت» داراست، این درخواست را مطرح کردیم.

 
معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم معارف و قرآن کریم تصریح کرد: در این زمینه، پس از گفتگوهای انجام شده، 10 اولویت پیشنهادی خود را مشخص کرده‌ایم که ان‌شاءالله بر اساس نیاز دانشجویان و با همکاری و همت سازمان «سمت» و استفاده از ظرفیت علمی موجود، این اتفاق بیفتد و دانشگاه علوم معارف نیز جایگاه علمی خود را پیدا کند.


در ادامه این نشست حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد ذبیحی رئیس سازمان مطالعه و تدوین (سمت) نیز در ادامه ضمن خوش‌آمدگویی، توضیحاتی درباره این مشارکت ارائه داد و گفت:  دانشگاه علوم معارف و قرآن کریم، دارای امتیاز معنوی ویژه‌ای است؛ زیرا بستر کار شما در این دانشگاه قرآن است که نقطه تلاقی و اتفاق همه مسلمان‌هاست و از اعتبار بالایی برخوردار است. دانشگاه علوم معارف از دانشگاه‌های سرآمد کشور و بدون تعارف، دانشگاهی ممتاز است. ما با کمال میل آماده‌ایم که هرگونه کمک یا همکاری که می‌توانیم، انجام دهیم.

 

ذبیحی ادامه داد: امروز حدود 40 میلیون نسخه از کتاب‌های «سمت» در خانه و خانواده‌های ایرانی راه یافته و این هنر «سمت» است. ما با این قوت و قدرت موجود در سازمان مطالعه و تدوین (سمت)، در خدمت دانشگاه علوم و معارف قرآن هستیم.

 
سپس حمیدرضا خادمی رئیس پژوهشکده تحقیق و توسعه «سمت» با ارائه پیشنهادی در نحوه همکاری، گفت: به دلیل حجم بالای دانشجو و اندک بودن کتاب‌های مورد نیاز این دانشگاه، اگر «سمت» بخواهد سرفصل‌ها را پوشش دهد، شاید بیش از 50 عنوان کتاب مورد نیاز باشد و این کار نیازمند تشکیل کارگروه ویژه‌ای است. پیشنهاد می‌کنم در این کارگروه، چند تن از اساتید شاخص دانشگاه علوم و معارف قرآن و نمایندگانی از سازمان «سمت» حضور داشته باشند و سازمان «سمت» نیز از نظر نگارش، تدوین، انتشار و توزیع، در تمام مراحل مشارکت و حضور خواهد داشت. این کار مسیری را رو به آینده هموار می‌کند. زیرا این نیاز در دانشگاه معارف وجود دارد و تنها با تولید چند کتاب، رفع نمی‌شود. تهیه و تولید منابع درسی دانشگاهی، رسالت ماست.


مهدی زارع بهرام‌آبادی مدیر پژوهشی «سمت» نیز به تصریح این پیشنهاد پرداخت و افزود: سازمان مطالعه و تدوین (سمت) 35 گروه تخصصی برای تأمین سرفصل‌ها، تولید محتوا و ... دارد. تهیه منابع علمی و درسی دانشگاهی، شامل رشته‌های جدید که فقط مختص این دانشگاه هستند و رشته‌های مشترک با دانشگاه‌های دیگر می‌شود. در گام نخست نمایندگان دانشگاه علوم و معارف قرآن در این کارگروه، کتاب‌های منتشر شده «سمت» را بررسی کرده و کتاب‌هایی را که تأمین کننده نیاز آنهاست، مشخص کنند و ما موارد انتخابی را در اختیارتان خواهیم گذاشت. برای سرفصل‌هایی که نیاز به تولید منبع جدید دارند نیز، لیست منابع مورد نیاز و مؤلفان پیشنهادی خود را بفرستید که نمایندگان ما آنها را بررسی کرده و نیاز دانشگاه معارف را برطرف کنیم.

 
Share/Save/Bookmark