امتیاز مثبت
۱
 
پایان نامه «تحلیل قرآنی وصایای شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم با رویکرد اعتقادی و تربیتی» در قم دفاع شد
جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی «تحلیل قرآنی وصایای شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم با رویکرد اعتقادی و تربیتی» در مقطع کارشناسی ارشد دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۹
کد مطلب: 8807
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی - دانشگاهی ایحاء از قم، جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی «تحلیل قرآنی وصایای شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم با رویکرد اعتقادی و تربیتی» با نگارش نرجس اقدسی دانشجوی رشته تفسیر قرآن مجید در مقطع کارشناسی ارشد دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.

این جلسه با حضور سکینه آخوند به عنوان استاد راهنما و سید عبدالرسول حسینی‌زاده به عنوان داور، در سالن جلسات دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.

چکیده پایان نامه:
شهادت در اسلام جایگاه خاصی دارد و این جایگاه، بسیاری از افراد را به آن تشویق و ترغیب کرده است. از جمله جایگاه ایشان در قرآن و روایات، برخورداری از حیات ویژه و فوق تصور نزد خداوند متعال، زنده بودن نام و یاد ایشان بین مردم و دستگیری‌ها و حق شفاعت شهدا از مردم است؛ به عبارتی، از آن‌جا که شهدا در دنیا با توجه به ظرفیت خود نسبت به خدا معرفت و حضور پیدا کرده بودند، در عالم آخرت نیز به دیدار خدا دست یافته و از جایگاه نیکویی بهره‌مند هستند. این افراد وارسته، که قرب الهی را درس گرفته بودند، توصیه‌هایی داشتند که در آن آرمان‌ها و خواسته‌های خود را برای بازماندگان به‌جا گذاشتند.
جوانان مؤمن و انقلابی نیز با بهره‌گیری از آیات قرآن و دستورات خداوند متعال، برای دفاع از وطن و حفظ ارزش‌های انقلاب اسلامی و دفاع از مقدسات خویش به جبهه‌های جنگ می‌رفتند، تا با استکبار جهانی مقابله کنند. ایشان در میان تکاپوی جهاد اکبر و جهاد اصغر خویش پیام‌ها و دیدگاه‌های عارفانه و... خود را به صورت وصایایی به افراد جامعه ابلاغ کرده، خود به دیدار محبوب می‌شتافتند.
این پژوهش با تأکید بر بیانات مقام معظم رهبری در مورد مطالعه وصایا، ترویج و نشر فرهنگ و آثار شهدا و مبارزه با تهاجم فرهنگی، تدوین گشته و به روش توصیفی-تحلیلی درصدد است معارف اعتقادی و تربیتی این وصایای برگرفته از قرآن را، بررسی کند. نتایج حاصله نشان از این است، که مطالعه آثار و وصایای به‌جامانده از شهدا از کلام انسان‌های بیدار و ساخته‌شده‌ای است که در سایه‌سار قرآن، جنبه‌های اعتقادی و تربیتی خود را اصلاح کرده، به توصیه پرداختند. پس این توصیه‌ها دربردارنده سلوک و مشی شهدا برای وصول به قرب حق است که برای نسل‌ها می‌تواند تأثیرگذار باشد.
از جمله توجه ایشان در وصایا عبارت است از: اصلاح اصول دین که شامل ابعاد مختلف، توحید، معاد، نبوت و رابطه با اهل‌بیت]، ابعاد متفاوت حمایت از رهبری و ولایت، حفظ ارزش‌های انقلاب اسلامی، پشتیبانی از روحانیت، توجه به خطر منافقین و... و پایبندی ایشان به اصول اخلاقی، که خود شامل بخش‌های اصلی و فرعی و دربردارنده توصیه شهدا به امور اخلاقی، اجتماعی و خودکفایی فرهنگی است که هرکدام شامل اموری است.
کلیدواژگان: تربیت، اعتقاد، وصایای شهدا، شهادت، قرآن.
Share/Save/Bookmark