امتیاز مثبت
۰
 
برگزاري همایش استانی یازدهمین همایش بین المللی پژوهش های قرآنی در مشهد مقدس
همایش استانی یازدهمین همایش بین المللی پژوهش های قرآنی با محوریت قرآن کریم و استکبارستیزی در تالار همايش هاي نور مشهد مقدس برگزار شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۴۴
کد مطلب: 7745
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا، یازدهمین همایش بین المللی پژوهش های قرآنی با محوریت قرآن کریم و استکبارستیزی در تالار همايش هاي نور مشهد مقدس و با حضور مسئولان شهري و استاني، اساتيد، دانشجويان و طلاب حوزه و دانشگاه برگزار شد.
این مراسم با تلاوت آياتی از كلام الهی توسط احسان محمدي دانشجوی رشته علوم قرآن مجید دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد و پخش سرود ملي جمهوري اسلامي ايران و صلوات خاصه امام رضا(ع) آغاز و در ادامه رضا اماني، معاون پژوهشي دانشگاه و دبير همايش بين المللي به ايراد سخنراني پرداخت.
وی با بیان اینکه یازدهمین همایش بین المللی پژوهش‌های قرآنی یکی از بخش‌های مسابقات بین المللی قرآن است، ادامه داد: با مطالعاتی که در دبیرخانه همایش و دفتر مرکزی انجام شد، موضوع قرآن کریم و استکبار ستیزی به عنوان موضوع یازدهمین همایش بین المللی پژوهش‌های قرآنی انتخاب شد.
وی با بیان اینکه این دوره تفاوت عمده‌ای با همایش‌های سال‌های قبل داشته است، گفت  : یکی از تفاوت‌های عمده یازدهمین همایش بین المللی پژوهش‌های قرآنی با همایش‌های قبل تشکیل دبیرخانه‌های استانی و منطقه‌ای است که در ۱۵ دانشکده علوم قرآني سراسر کشور این دبیرخانه ایجاد شده است.
امانی با اشاره به اینکه این همایش‌های استانی از یکشنبه ۱۹ فروردین ماه در سراسر کشور برگزار شده و امروز آخرین روز این همایش‌های استانی در مشهد است، اظهارداشت : بخش پایانی و اختتامیه این همایش از ۲۸ الی ۳۰ فروردین ماه در قم برگزار خواهد شد.
معاون پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با بیان اینکه حدود هزار و ۱۱۵ مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شده است، افزود: ۹۸۵ مقاله داخلی و ۱۳۰ مقاله خارجی به این همایش ارسال شده که در ۱۵ همایش استانی ۶۸ مقاله برتر نیز خواهیم داشت .
مجتبي نوروزي دبير استاني همايش در پنل هيات ناقد و ارزياب، ضمن اشاره به مقام نخست دبيرخانه استان به لحاظ تعداد مقالات ارسالي تصریح نمود : از ۱۸۸ مقاله ارسالي، ۸۶ مقاله مورد پذيرش اوليه قرار گرفت و در ادامه مقالات توسط ۱۷ داور متشكل از اساتيد هيات علمي دانشكده و ساير مراكز علمي و پژوهشي مورد ارزيابي قرار گرفت و ۳۵ مقاله به مرحله دوم جهت ارزیابی راه پیدا کردند که پس از بررسی مجدد در نهايت ۸ مقاله به عنوان مقالات برتر انتخاب شد.
با دعوت دبير استاني همايش، صاحبان مقالات با حضور در جايگاه به ارائه مقاله خود پرداختند . گروه پنج نفره داوران پنل نقد متشكل از دو نفر از استادان هيات علمي دانشكده و سه نفر از دانشگاه علوم اسلامي رضوي، گروه معارف دانشگاه علوم پزشكي و پژوهشگاه علوم وفرهنگ اسلامي بود .
عنوان مقالات برتر بدين شرح است:
۱-«مؤلفه هاي استكبارستيزي سياست خارجي از ديدگاه قرآن با محوريت
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی : بزرگترین مستکبر شیطان است.همانطورکه نبرد توحید وکفر پایان ندارد استکبار نیز پیایانی نخواهد داشت
سوره مباركه ممتحنه»؛ نويسندگان: زهرا محمدي،مجتبي نوروزي،علي آبك
۲-« گونه شناسي استكبار وماهيت آن در قرآن كريم»؛ نويسندگان: سيماجويني پور،سهيلا پيروزفر
۳-« روش شناسي استكبارستيزي در سيره فاطمي(س) بعد از حيات پيامبر(ص)»؛ نويسنده :احسان پوراسماعيل
۴-« موانع مردمي استكبارستيزي از منظر امام علي(ع) در نهج البلاغه با محوريت دوران حكومت ايشان»؛ نويسندگان: ميثم كهن ترابي، فاطمه سادات قاسمي
۵-« عناصر موثر استكبارستيزي در قصص قرآن كريم»؛ نويسندگان: محمدجوادتوكلي خانيكي، زهرا عليخاني
۶-« ويژگي هاي استكبار مدرن از ديدگاه امام خامنه اي(حفظه الله)»؛ نويسندگان: محمدشمس الدين دياني،محمدعلي قائمي،سعيد نمازي زادگان
۷-« استكبارستيزي در سيره انبياء از منظر قرآن كريم(باتاكيد بر سيره حضرت ابراهيم(ع))» ؛ نويسندگان: امير علي پور، مجتبي نوروزي
۸-« روش هاي جبهه استكبار براي سيطره بر جوامع بشري از ديدگاه قرآن كريم»؛ نويسندگان: رقيه قهرماني نيك،سيد محمد مرتضوي،سيدحسن موسوي
در ادامه كليپي از مجموعه بيانات مقام معظم رهبري(حفظه الله تعالي) پيرامون موضوع همايش در سال هاي اخير و همچنين كليپي از مجموعه فعاليت هاي دبيرخانه پخش گرديد .
سپس حجت الاسلام زارع مهرجردي، رييس دانشكده ضمن خيرمقدم به شركت كنندگان و ميهمان ويژه برنامه، توضيحاتي پيرامون همايش ايراد کرد.
رمز همه تمدن‌سازی‌ها، تمدن‌سوزی‌ها، صلح‌ها، عشق‌ها و نفرت‌ها مسأله استکبار است.
حسن رحیم پور ازغدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز با حضور در جايگاه سخنراني به بررسی آیات قرآنی درباره استکبار و نحوه مواجهه مسلمانان با آن پرداخت.
وی با بیان اینکه استکبار از درون تک تک انسان‌ها شروع می‌شود، افزود: فرعون‌هایی در وجود همه ما قرار دارد که ما را وادار به سلطه بر دیگران می‌کند، رمز همه تمدن‌سازی‌ها، تمدن‌سوزی‌ها، صلح‌ها، عشق‌ها، نفرت‌ها و ... همین مسأله استکبار است.
رحیم‌پورازغدی با اشاره به اینکه مسأله استکبار از آغاز خلقت انسان شروع شده ، افزود : مستکبر بزرگ شیطان است، هنگامی که به آدم سجده نکرد، از همین رو قصه آفرینش انسان با استکبار شروع شد.
وی با بیان اینکه رسالت همه انبیاء مقابله با استکبار است، تصریح کرد: استکبار از اول خلقت انسان آغاز و تا قیامت خواهد بود، همان طور که نبرد توحید و کفر پایان ندارد استکبار نیز پایانی نخواهد داشت.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با عنوان اینکه تاریخ مصرف وهابیت در عربستان به اتمام رسیده، گفت: آنها ادعا دارند که وهابیت را به خاطر ترس از انقلاب اسلامی تشکیل دادند و می گویند که عربستان قربانی انقلاب اسلامی است.
وی با اشاره به اینکه وعده پیروزی حق علیه استکبار در آیات قرآنی وعده ای مشروط است، تصریح کرد: در عین حال کافران به سه دسته تقسیم شده اند که گروه نخست مستضعف هستند و گروه دوم در عین مخالف بودن درگیری ندارند و دسته سوم آنان استکبار هستند و خداوند درباره مدارا با گروه اول سفارش و توصیه های بسیاری دارد.
رحیم‌پورازغدی با اشاره به همسویی عربستان و اسرائیل غاصب در مناسبات جدید، اظهار کرد: در واقع این همان استکبار از نوع دسته سوم است که نباید در برابر آن سکوت کرد.
در پايان همايش نيز از نويسندگان مقالات برتر با اهداي تنديس همايش، لوح و كارت هديه تجليل شد.
Share/Save/Bookmark