امتیاز مثبت
۰
 
دفاع از پایان نامه قرآنی در مشهد
جلسه دفاع از پایان نامه «ریشه‌یابی انحراف امّت در موضوع وصایت پیامبر اکرم (ص) با تکیه بر قرآن کریم و روایات» در دانشکده علوم قرآنی مشهد برگزار شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۱
کد مطلب: 8753
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی-دانشگاهی ایحاء از مشهد، جلسه دفاع از پایان نامه «ریشه‌یابی انحراف امّت در موضوع وصایت پیامبر اکرم (ص) با تکیه بر قرآن کریم و روایات» با نگارش فاطمه نیری شکرتو دانشجوی رشته تفسیر قرآن کریم در مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده علوم قرآنی مشهد برگزار شد.

این پایان نامه با راهنمایی دکتر بی‌بی‌حکیمه حسینی دولت‌آباد و داوری حجت الاسلام دکتر سید محمدرضا موسوی شوشتری در نهایت با نمره 19/5 و درجه عالی در دانشکده علوم قرآنی مشهد پذیرفته شد.

در چکیده این پایان نامه آمده است:
ولایت‌پذیری در موضوع جانشینی پیامبر اکرم (ص) از مهم‌ترین موارد اطاعت از اوامر ایشان و ضامن سعادت انسان‌هاست و از آنجا که بدون پذیرش و اطاعت ولی حقیقی پس از رسول خدا (ص) هدف نهایی رسالت محقق نشده و انحراف در مسئله جانشینی ایشان، انحراف از حقیقت دین را به دنبال دارد، پرداختن به این موضوع اهمیت می‌یابد.
بعد از پیامبر اکرم (ص) در موضوع وصایت ایشان اختلافاتی رخ داد و تنها عده معدودی وصایت را طبق فرمایش ایشان پذیرفتند. پژوهش حاضر در جست‌وجوی ریشه‌ها و عوامل این موضوع و پاسخ به این پرسش است که چگونه امتی که سال‌ها از محضر مبارک حضرت رسول (ص) کسب فیض کرده و در موقعیت‌های مختلف همراه ایشان بوده، در جنگ‌ها تحت لوای ایشان شمشیر زده‌ و با تعالیم ایشان تربیت یافته‌اند، بلافاصله بعد از نبی اکرم (ص) گرفتار تفرقه و اختلاف شدند؟ آن هم در امر مهمی چون وصایت آن حضرت، که بارها در مناسبت‌های مختلف توسط ایشان تبیین شده و حتی در حضور حضرت (ص) به وصی بر حقشان دست بیعت دادند؛ این پژوهش به روش توصیفی-تحلیلی و استنباطی، با تتبع در منابع تاریخی و روایی شیعه و اهل سنت سامان یافته و سعی نموده است در موارد اختلافی، شواهد مورد قبول منابع اهل سنت را محور قرار دهد.
رفتارشناسی صحابه در زمان حیات رسول خدا (ص) چرایی این انحراف را روشن می‌کند. شواهد علمی، قرآنی و روایی از این موضوع حکایت دارد که بر خلاف تصور رايج، جامعه عصر نبوی از آسیب‌های سیاسی، اعتقادی، اجتماعی و فرهنگی مصون نبوده و ریشه‌ها و عوامل متعدد سیاسی چون اقدامات اهل کتاب و منافقان، عوامل اعتقادی مانند ضعف ایمان به خداوند، تلقی نادرست از جایگاه نبوت و کج‌فهمی دینی و نبود بصیرت، عوامل اجتماعی همچون جایگاه اجتماعی اصحاب و جریان‌های اجتماعی و عوامل فرهنگی چون امتیازخواهی، دنیاطلبی و عافیت‌طلبی در انحراف وصایت از موضع حقیقی آن نقش داشته‌اند.
Share/Save/Bookmark