امتیاز مثبت
۰
 
حج عاشورایی / به مناسبت سالروز فاجعه خونین منا
به گزارش پایگاه قرآنی – دانشگاهی ایحاء ، پس از گذشت یک سال از حادثه خونین منا و جان باختن صدها نفر از هموطنان عزیزمان در این حادثه ، آن هم بر اثر بی کفایتی و بی مسئولیتی دولتمردان سعودی ، هنوز داغ این حادثه عظیم تازه و دردآور است. به طوری که هنوز زجه های مادری در فراق فرزند ، کودکی در فراق پدر و خواهری در فراق برادری که با لباسی پاک و مقدس و در پاک ترین و کبریایی ترین حریم الهی اما به دست کثیف ترین و پلید ترین تفکر ، قربانی درگاه پروردگار شدند ، به گوش می رسد .
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۱
کد مطلب: 5792
 
 
با اینکه شنیدن وقایع آن روز خونین دل هرکسی را که بویی از انسانیت برده به درد می آورد ، اما شنیدن اتفاقات آن روز و آن ساعت از زبان کسانی که در آن لحظه در آن مکان حضور داشتند و شاهد جان دادن انسان ها بودند و کاری از دستشان بر نمی آمد ، حسی بس غمگین تر و سنگین تر در انسان ایجاد می کند.


حجت الاسلام علیرضا شاهین رئیس گروه شاهد و ایثار گر دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم از جمله حاجیانیست که آن روز در میان جمعیت حضور داشته، در این گزارش با وی به گفت و گو می پردازیم.


ایحاء – در خصوص اتفاقات روز حادثه ، با توجه به اینکه حضرتعالی هم حضور داشتید ، توضیحاتی بفرمایید.


ضمن عرض سلام و تسلیت سالروز درگذشت حاجیان بیت الله الحرام ، همانطور که می دانید حجاج بیت الله الحرام پس از درک عرفات در شامگاه روز عرفه پس از نماز مغرب و عشاء به سمت مشعر الحرام حرکت می کنند و پس از وقوف در مشعر صبگاه روز عید قربان ، با طلوع آفتاب به سمت منا رهسپار شده و برای رمی به سوی جمرات می روند . خوب تصور کنید ؛ حاجی در حال احرام که محدودیت هایی را در پی دارد پس از وقوف در عرفات و مشعر و بیداری شب در مشعر، همراه انبوه جمعیت پای پیاده به سمت منا حرکت می کند در حالی که استراحت کافی هم نداشته ولی اشتیاق اعمال و مناسک و رمی جمرات او را رهسپار جمرات می کند و طبیعی است که این اشتیاق، موجب ازدهام انبوه جمعیت شود. جمعیت فراوان حجاجی که از کشورهای اسلامی به آن مکان مقدس آمده اند.

با بالا آمدن آفتاب ، هوا نیز به شدت گرم می شود در این شرایط اگر کوچکترین مانعی بر سر راه جمعیت انبوه حجاج ایجاد شود می تواند فاجعه عظیمی را رقم بزند. سال گذشته یعنی حج 94 متاسفانه این مسأله پدید آمد و قتل عام مسلمانان توسط آل سعود اتفاق افتاد. بنده در آن مناسک حضور داشتم ولی دقایقی قبل از بستن راه  از آنجا عبور کردیم لکن احساس کردم که فضای مسیرهای به سوی منا ،آلوده و مسموم است به گونه ای که بی حالی ، تنگی نفس و سیاهی رفتن چشم ها را به دنبال داشت. از شاهدان عینی هم که سوال می کردم ، همگی همین مطلب را تأیید می کردند. در پی این مسمومیت فضا ، راه را هم مسدود کردند و آن جنایت عظیم را مرتکب شدند که بیش از 7000 حاجی را در حال احرام  با زبان تشنه به شهادت رساندند.

سعودی ها  مسیر 204 را مسدود کردند در حالی که تمامی کوچه های واقع در این مسیر نیز مسدود شده بود که البته اگر اینها باز بود برخی از حاجیان می توانستند از طریق این کوچه ها خود را از مهلکه خارج کنند ولی جمعیتی که هر آن رو به فزونی می رفت در مسیر مسدودی محبوس شدند آن ها که در وسط جمعیت بودند که در اثر فشار جمعیت یا زیر دست و پا افتادند و یا لابه لای جمعیت در آن هوای گرم و مسموم در اثر تشنگی و فشار جان باختند، برخی افراد که در کناره مسیر قرار داشتند با بحرانی شدن وضعیت  از طریق نرده هایی که وجود داشت خود را بالا کشیده و نجات یافتند که با برخی از آنان که صحبت می کردم نجاتشان را معجزه آسا می دانستند به هر حال ما در مسیر بازگشت از جمرات آمبولانسهایی را که آژیر کشان به محل میرفتند مشاهده کردیم اما آیا برای نجات مسدومان ؟ از چند نفر از روحانیون کاروان ها که از مصدومان حادثه بودند شنیدم که گفتند زمانی که بدن بی حال و مصدوم ما را داخل آمبولانس گذاشتند چنانچه علا متی که دال بر ایرانی بودن ما باشد ، به همراهمان بود می گفتند رهایش کنید تا بمیرد و برخی از عزیزان ما بدین صورت از دنیا رفتند.


ایحاء – حالا که عمدی بودن این حادثه و عدم مدیریت صحیح این اتفاق از سوی سعودی ها بر همگان آشکار است ، به نظر شما دلیل انجام چنین جنایتی آن هم در مقدس ترین مکان روی کره زمین ، چه بوده است ؟


قطعاً این عمل شنیع آل سعود خبیث و جنایتکار ، قتل عمد است . منتها قتل عمد به این معنا که آنچه را که باید برای پیشگیری از این کشتار انجام می دادند و جزء وظایفشان بود ، عمل نکردند و مرتکب این قتل و کشتار جمعی شدند که قطعاً باید در مجامع ذی صلاح پیگیری شود.


به نظر من از عمده اهداف سعودی های پلید ، انتقام از ایران به دلیل مسائل سوریه ، شکست در یمن و مراسم برائت از مشرکین در عرفات بود که شهادت شهید رکن آبادی و جمع دیگری از بعثه مقام معظم رهبری گواهی بر این مدعاست.


ایحاء – برخورد قاطعانه رهبر انقلاب با عاملان و مسببین این حادثه ، تا چه حد در روحیه حجاج به خصوص حجاج ایرانی حاضر ، تأثیرگذار بود ؟


از هتل محل اقامت ما بیش از 50 نفر به شهادت رسیده بودند ، . پس از حادثه همه در شوک عمیقی بودیم و رعب و وحشتی بر فضا حاکم بود و یادم هست حجاج از هتل های محل اقامت خود خارج نمیشدند . تا اینکه سخنان پرمحتوای رهبر عزیزمان در نوشهر منتشر شد و کاملاً فضا را بر عکس نمود. به خاطر دارم زائران در لابی هتل اجتماع کرده و اخبار را از تلوزیون مشاهده می کردند. به محض پخش آن سخنرانی تاریخی ، صدای تکبیر همه جارا فرا گرفت و آن فضای رعب و وحشت شکسته شد و در مقابل ترس و واهمه ، بر وهابیون و حاکمان پلید عربستان چیره شد. 


ایحاء – باگذشت یک سال از آن حادثه خونین ، آیا حقوق کشته شدگان و خانواده های قربانیان از سوی دولت سعودی محقق گردیده است ؟


 سعوی ها و وهابیان برخلاف تمامی شواهد موجود به هیچ وجه خود را مقصر و مسبب اصلی این حادثه نمیدانند بلکه حجاج ایرانی را تقصیرکار و عاملان ایجاد هرج و مرج و بی نظمی اعلام می کنند و خود را از زیر بار دین و حقوق کشته شدگان می رهانند. از این رو تا به امروز علی رغم پیگیری های بعثه مقام معظم رهبری ، هنوز مطالبات و حقوق جانباختگان از سوی عربستان تأمین نشده است. البته دولت ایران و وزارت خارجه نیز باید پی گیرتر و با جدیت کامل و بدور از عقب نشینی ، پای حقوق قربانیان منا بایستند و تمامی حق و حقوق انان و خانواده های محترمشان را از دولت عربستان مطالبه نمایند.


ایحاء – آیا اتفاق افتادن حادثه منا در سال گذشته و همچنین قطع روابط دیپلماتیک ایران و عربستان و در نهایت عدم حضور حجاج ایرانی در حج امسال ، می تواند امری از پیش تعیین شده با اهداف سیاسی خاص از سوی عربستان باشد ؟ 


طبق دستورات قرآن کریم ، کلید داری کعبه و سرپرستی آن باید در دست انسان های پرهیزکار و با تقوا باشد . آیا آل سعود که ادعای خادمین حرمین شریفین را دارد ، از این ویژگی ها برخوردار است ؟ 


آل سعود نه مالکیتی بر سرزمین وحی دارد و نه شایستگی لازم را برای اداره آن و این عدم شایستگی را امسال در ممانعت از حضور حجاج ایرانی ، سوری و یمنی در حج ، به نمایش گذاشت. در شأن جمهوری اسلامی ایران نیست که با چنین رژیم رو سیاه و جنایتکاری ارتباط و دوستی داشته باشد. دستورات دینی ، چنین اجازه ای را به ما نمی دهد که با حکومتی که نه تنها خون های زیادی را در کشور های مختلف بر زمین ریخته بلکه تا کنون ستم های بیشماری را بر مردم ما روا داشته و بر ادامه جنایات خود اصرار دارد و مصداق بارز کفر و شرک است ، روی خوش نشان داد و با ملایمت برخورد کرد.

 
 
 
 
 
Share/Save/Bookmark