امتیاز مثبت
۰
 
دفاع از پایان نامه قرآنی در تهران
جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی با عنوان «شخصیت‌پردازی پیامبران در داستان‌های قرآن و عهدین» در دانشکده علوم قرآنی تهران برگزار گردید.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۴۵
کد مطلب: 8799
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی-دانشگاهی ایحاء از تهران، جلسه دفاع از پایان نامه «شخصیت‌پردازی پیامبران در داستان‌های قرآن و عهدین» با نگارش فایزه اسدی، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد، رشته تفسیر قرآن با راهنمایی دکتر فاطمه کاظم‌زاده و داوری دکتر عباسعلی حسن‌پور مقدم در دانشکده علوم قرآنی تهران برگزار گردید.

این پایان نامه در نهایت با نمره ۱۹.۵ و درجه عالی در دانشکده تهران پذیرفته شد.

در چکیده این پایان نامه آمده است:
حکمت الهی اقتضا می‌کند که پیامبران از لحاظ جسم، خلق و خوی و کمالات اخلاقی کامل‌ترین و از نظر دانش و شرافت، صداقت و عقل و درایت از باهوش‌ترین افراد عصر و زمان خود باشند؛ در غیر این صورت دستور پیروی از آنها از جانب خداوند بی مورد خواهد بود. ویژگی‌های شخصیتی انبیا در داستان‌های قرآن کریم، با آنچه در کتاب‌های تورات و انجیل نقل شده است، تفاوت‌های چشمگیر دارد. مسائلی که در قرآن در مورد عصمت انبیا و وحی الهی بیان می‌شود، به طور کلی با تعاریف متون مقدس متفاوت می‌باشد.
این پایان نامه بر آن است که با مقایسه داستان‌های پیامبران و ترسیم ویژگی‌های شخصیتی آنان، موارد اختلاف و اشتراک کتب مقدس را در این خصوص مشخص کرده، به خصوصیات واقعی و حقیقی پیامبران رهنمون شود تا از این صفات در جهت نشان دادن الگو و اسوه‌های انسان کامل بر اساس خصلت‌های فردی هر شخص استفاده گردد.
جمع آوری مطالب به روش کتابخانه‌ای بوده و بر اساس توصیف و تحلیل آیات قرآن و متون مقدس در مورد رفتار و گفتار و ظاهر و توصیفاتی که از پیامبران آمده، شخصیت‌پردازی این کتب آسمانی مورد بررسی و مقایسه قرار گرفته است. شخصیت‌های ایستا در قرآن و پویا در عهدین و نیز توجه داستان‌های پیامبران در داستان‌های قرآن کریم دارای شخصیتی ایستا و در عهدین غالباً پویا و متغیر هستند. میزان تقدیس و احیاناً تمرکز روی ظاهر، رفتار، گفتار، توصیف برای هر پیامبر در عهدین متفاوت است؛ اما قرآن کریم توجه چندانی به ظاهر نداشته و بیشتر پردازش شخصیت‌ها در قرآن براساس گفت‌وگو و نیز رفتار است.
نتیجه بحث نشان می‌دهد که پیامبران در متون مقدس تفاوت زیادی با مردم عادی ندارند. آنان خطاپذیر و قابل مجازات می‌باشند و باید در مقابل گناهان خویش استغفار کرده، قربانی اهدا کنند. در قرآن کریم پیامبران حاملان وحی الهی هستند و ظرف حمل نور باید از ویژگی‌های خاصی برخوردار باشد. از جمله این ویژگی‌ها عصمت و دوری از خطا و لغزش می‌باشد.
مهم‌ترین سرفصل‌های این پایان نامه عبارتند از:
فصل اول
۱. مفاهیم بنیادین تحقیق
۲. تعریف داستان و انواع آن
Share/Save/Bookmark