امتیاز مثبت
۰
 
كارگاه «آموزش سلامت در بحران» در دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه برگزار شد
كارگاه «آموزش سلامت در بحران» با حضور دانشجویان در دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه برگزار شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۴۲
کد مطلب: 8988
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی- دانشگاهی ایحاء از کرمانشاه، با توجه به بلایای طبیعی پیش آمده از جمله زلزله و سیل اخیر و ضرورت آگاهی هر چه بیشتر دانشجویان در مواجهه با این مسائل و جهت ارتقاء سطح علمی و اطلاعاتی خواهران و برادران دانشجو، كارگاهی تحت عنوان «آموزش سلامت در بحران» با ارائه سركار خانم اميري از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد این دانشکده و از مربيان امداد و نجات جمعيت هلال احمر و داراي مدرك مديريت بحران، در سالن جلسات اين مرکز برگزار شد.
در ابتدا سركار خانم اميري به تشريح و تعريف بحران پرداخته و از دانشجويان راجع به تعريفشان از بحران، سؤالاتي پرسيد كه دانشجويان نيز جواب هاي متفاوت و متنوعي در اين زمينه ارائه کردند.
اميري در ادامه افزود: دو مقوله‌ زلزله و سيل بيشترين خسارت و آسيب را در ايران دارد و ما در اين زمينه بايد اطلاعات كافي داشته باشيم.
وی با بیان این که در حوادث غيرمترقبه روال طبيعي امور مربوط به زندگي روزمره جامعه، يكباره دگرگون و غير عادي مي‌شود، ادامه داد: در چنين شرايطي، مديريت بحران، علم توأم با هنري است كه تلاش مي كند تا شرايط بحراني را به حالت عادي(و نه لزوماً قبل از بحران) برگرداند.
مربي امداد و نجات جمعيت هلال احمر بیان داشت: بايستی قبل از بحران تمام افراد جامعه، آموزش لازم و كافي را در مورد اين مخاطرات ديده باشند، تا كمترين ميزان خسارت را در بحران ها داشته باشيم و در واقع بحران تبديل به رويدادي شود كه تمام افراد جامعه براي مقابله با آن پیش از وقوع، مهارت هاي لازم و كافي را در خصوص آن کسب کرده اند.
وی خاطرنشان کرد: افرادي كه در منطقه بحران زده دچار آسيب شده اند داراي نيازهاي متعددي هستند كه با وقوع حادثه برايشان بوجود آمده است از جمله این آسیب ها نداشتن مكان امن و سرپناه، نبود مواد غذايي، مواجهه با صحنه هاي دلخراش، تخريب ساختمان ها، از دست دادن اموال و دارائي و بسياري از نياز هاي ديگر است كه موجب فشار هاي رواني فراواني بر فرد مي شود.
امیری برگزاری دوره‌ و کارگاه های آموزش عمومی را یک نیاز ضروری برای همگان دانست و گفت: باورهاي ديني و اجتناب از توجه و دامن زدن به شايعات و ترس هاي بيمارگونه، سبب بازگشت سلامت به آسيب ديدگان در بحران ها مي‌شود و ما بايستی قبل از وقوع هر سانحه، آموزش كافي و متناوب براي تمام اقشار جامعه داشته باشيم تا پس از بحران، زودتر بتوانیم به زندگی عادی خود برگردیم.
Share/Save/Bookmark