امتیاز مثبت
۰
 
رئیس دانشکده علوم قرآنی مشهد:
عاشورا دانشگاه انسان سازی و جامعه سازی است
حجت الاسلام زارع مهرجردی به مناسبت فرا رسیدن ایام محرم بر توجه جامعه به پیامدهای واقعه عاشورا تأکید کرد.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۲
کد مطلب: 9626
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا، رئیس دانشکده علوم قرآنی مشهد به مناسبت فرا رسیدن ایام محرم بر توجه جامعه به پیامدهای واقعه عاشورا تأکید کرد.
حجت الاسلام زارع مهرجردی با اعلام این مطلب، اظهار کرد: واقعه عاشورا و کربلا جزء حوادث مهم است و در طول تاریخ بشریت کمترین حادثه ای در این ابعاد اتفاق افتاده است که از نظر جامعه و انسان منحصر به فرد باشد.
وی دو رویکرد را برای حادثه عاشورا برشمرد و گفت: در این حادثه دو رویکرد توصیفی تاریخی و تحلیلی وجود دارد. رویکرد نخست مانند دیگر حوادثی است که در جریان ورود امام حسین(ع) به کربلا، حوادث عاشورا، شهدا و اسیران آن واقعه رخ داده و در نگاه تحلیلی آن جریان عاشورا را نباید محدود به زمان دانست به این معنا که باید به آن، هم در گذشته و هم در آینده توجه کرد.
حجت الاسلام زارع مهرجردی افزود: گرچه این واقعه در سال ۶۱ اتفاق افتاد اما اساس آن به سال های قبل برمی گردد. حادثه ای که ریشه آن را می توان در نگاه افرادی که در زمان پیامبر اکرم(ص) به ظاهر مسلمان شدند اما در عمق جانشان تعلقی به اسلام نداشتند جست و جو کرد.
وی ادامه داد: بروز این اتفاق حاصل بی توجهی مردم آن زمان به سفارش های پیامبر(ص) است که جامعه به سخنان ایشان بی تفاوت بود. پس این واقعه حاصل سکوت است و مردم با اینکه می دانستند حق با امام حسین(ع) است اما برای مقام و زر سکوت کردند.
رئیس دانشکده علوم قرآنی مشهد با اشاره به پیامدهای عاشورا، ابراز کرد: از لحاظ تاریخی این واقعه پیامدها و آثاری دارد که بخشی از آن را می توان در کلام امام حسین(ع) مشاهده کرد. بخش دیگر پیامدها توسط امام بیان نشد اما رخ داد.
وی افزود: نمونه ای از جنبه کلامی این موضوع در بخشی از وصیت نامه امام حسین(ع) به محمد بن حنفیه است که می فرماید: «من هرگز از روی هوس، طغیان و فسادانگیزی و ستم، خروج نکردم بلکه برای طلب اصلاح در امت جدم خروج کردم. می خواهم امر به معروف و نهی از منکر کنم و به سیره جدم و پدرم علی بن ابی طالب حرکت کنم».
حجت الاسلام زارع مهرجردی ادامه داد: فرمایشات امام حسین(ع) درباره قیام کردن با هدف بیان دینداری به مردم و تشویق آن ها به انجام واجبات، اصلاح امور آن ها و برقراری امنیت در جامعه نمونه های دیگری از پیامدهای عاشورا به طور کلامی است اما پیامدهایی نیز وجود دارد که با آنکه در کلام امام حسین(ع) هم بیان نشده است اما حاصل پیام عاشوراست و در طول تاریخ اتفاق افتاده است مانند قیام مختار.
وی تصریح کرد: ایجاد همبستگی و وحدت در میان مسلمانان و نفوذ تشیع در دل مردم، تمایز اسلام راستین با اسلام دروغین، عظمت یافتن مکتب تشیع، تزلزل در وحدت و حاکمیت اموی، بیداری مسلمانان، محبوبیت خاندان امیرمؤمنان(ع)، رواج جهاد و شهادت در جامعه از پیامدهای عاشوراست.
حجت الاسلام مهرجردی افزود: امام حسین(ع) بر شخصیت های بسیاری تأثیر گذاشت طوری که رهبران آزاده بسیاری از ایشان به خوبی یاد می کنند. مانند ماهاتماگاندی، رهبر هندوستان که قیام امام(ع) را به عنوان یک پیام انسان آزاده دید و رهبری او را به عنوان الگوی خود انتخاب کرد.
وی خاطرنشان کرد: واقعه عاشورا باید دید ما را تغییر دهد و ما نیز نباید در تاریخ توقف کنیم. به این معنا که نگاهمان به این ایام همراه با شور و شعور باشد و در کنار گریستن برای امام(ع) به اهداف و پیام ها قیامشان هم توجه داشته باشیم و درس آزادگی را از ایشان بیاموزیم.
رئیس دانشکده علوم قرآنی مشهد ادامه داد: جریان کربلا تنها یک نبرد نبوده است بلکه یک دانشگاه انسان ساز است که محبت و مهربانی، ایثار، حجاب، غیرت، عزت نفس و حتی عطوفت به دشمن را می آموزد و این ها به خوبی آشکار است و در واقع انسانیت به تمام معنا در لشکر امام حسین(ع) وجود دارد.
وی افزود: عاشورا کلاس جامعه سازی است و مردم اگر آگاه باشند هرگز دشمن بر آن ها چیره نخواهد شد. در این راستا دانشگاه ها و مدارس باید در راه شناساندن آن به مردم قدم بگذارند و الگوها را به جامعه نشان دهند. امروزه سایت ها و فضای مجازی یک فرصت است و در کنار مقاله ها، کتب و محافل می تواند در این شناخت و آگاهی تاثیرگذار باشد
Share/Save/Bookmark