امتیاز مثبت
۱
 
پایان نامه «تأثیر متقابل حقوق و تکالیف والدین و فرزندان در سبک زندگی قرآنی» دفاع شد
جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی «تأثیر متقابل حقوق و تکالیف والدین و فرزندان در سبک زندگی قرآنی» در مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۲
کد مطلب: 8825
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی-دانشگاهی ایحاء از قم، جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی «تأثیر متقابل حقوق و تکالیف والدین و فرزندان در سبک زندگی قرآنی(بااستناد به آیات، روایات، مسائل روان‌شناختی و تحلیل میدانی دبیرستان‌های قم)» با نگارش محمدرضا کوچک‌زاده دانشجوی رشته علوم قرآنی در مقطع کارشناسی ارشد دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.
این جلسه با حضور سید عبدالرسول حسینی‌زاده به عنوان استاد راهنما، امیر حمزه مهرابی به عنوان استاد مشاور و رحمان عشریه به عنوان استاد داور، در سالن جلسات دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.

چکیده پایان نامه:
کوچک‌ترین و مهم‌ترین واحد جامعه، «خانواده» است که معمولا از پدر و مادر و فرزندان تشکیل شده است. خانواده همچون جامعه دارای نظام و تکالیفی است و هر کدام از اعضای خانواده باید با وظایف خود آشنا باشند. والدین و فرزندان حقوق متقابلی در قبال یکدیگر دارند. با توجه به اینکه اسلام یک آیین جامع و جاودان است و برای نهاد خانواده نیز اهمیت فراوانی قائل است، از همین روی انتظار می‌رود دستورات و ارشادهای قابل توجهی در بطن وظایف والدین و فرزندان، نسبت به همدیگر بیان شده باشد؛ اما امروزه با تأثیرپذیری از فرهنگ غرب و تبلیغات سوء در فضای مجازی، سعی در کمرنگ شدن این حقوق مقدس شده است. هدف این پژوهش، بررسی تأثیر متقابل رفتار و اعمال والدین و فرزندان از دیدگاه قرآن، روایات و مسائل روان شناختی همراه با تحلیل آماری پرسشنامه‌های مربوط به دانش‌آموزان و عده‌ای از اولیای آنان، همراه با مطالعه میدانی دبیرستان‌های قم می‌باشد. نتایج حاصل از پژوهش حاضر با روش توصیفی و تحلیلی و استناد به آیات الهی و استمداد از نظرات روان‌شناسان، در این خصوص عبارت‌اند از: ۱. نبود هماهنگی میان گفتار و رفتار والدین یکی از مهم‌ترین آسیب‌های تربیت دینی است. اگر فرزند شاهد این ناهمگونی باشد، باورها و اعتقادات دینی او تضعیف می‌شود و سخنان والدین اثر ندارد؛ ۲. نهاد و پایگاه مقدس خانواده، مهم‌ترین نقش اصلی را در تربیت فرزندان به عهده دارد و در صورتی که نتواند از این مهم برآید، نقش مخرب آن بیش از نهادهای دیگر است؛ زیرا خانواده زیربنای تمام نهادهای دیگراست؛ ۳. یکی از مهم‌ترین عوامل آسیب‌پذیری تربیت دینی نوجوانان و جوانان به ویژه در عصر حاضر، معلول سهل‌انگاری و بی‌تفاوتی بیش از حد خانواده‌ها در تربیت دینی فرزندان است؛ ۴. یکی دیگر از عوامل مؤثر در آسیب‌رسانی به تربیت دینی، برداشت‌های ناصحیح و غیرمنطقی از آموزه‌های دینی و انتقال آن به نسل جوان است؛ ۵. یکی از کاربردی‌ترین آیات قرآن، احترام و احسان به والدین است؛ زیرا هر فردی پدر و مادر دارد که احترام به آنان واجب و ترک آن از محرمات است؛ ۶. با مطالعه میدانی و تحلیل آماری بین دانش‌آموزان و عده‌ای از اولیای آنان، این نتیجه به دست آمد که تأثیر متقابل حقوق و تکالیف والدین و فرزندان در سبک زندگی قرآنی، در حد مطلوب می‌باشد و می‌توان با آموزش و درک متقابل، این سبک زندگی قرآنی را بیشتر، ساری و جاری نمود.
کلیدواژه: حقوق، تکلیف، والدین، فرزندان، سبک زندگی، سبگ زندگی قرآنی.
Share/Save/Bookmark