امتیاز مثبت
۱
 
دفاع از پایان نامه قرآنی در قم
جلسه دفاع از پایان نامه دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۶
کد مطلب: 8735
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی - دانشگاهی ایحاء از قم، جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی «بررسی تحلیلی نقش حریم مسکونی در معماری اسلامی بر سلامت روان از دیدگاه قرآن کریم» با نگارش سیده سمیه رضوی، دانشجوی رشته علوم قرآنی در مقطع کارشناسی ارشد دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.

این جلسه با حضور  مهدی عبدالهی‌پور به عنوان استاد راهنما، حسین عالی به عنوان استاد مشاور و حجت‌الاسلام بچاری به عنوان استاد داور، در سالن جلسات دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.

چکیده پایان نامه:
قرآن کریم در آیاتی از جمله آیه ۸۰ سوره نحل، مسکن انسان را به عنوان یکی از لوازم تأمین‌کننده آرامش وی مقرر فرموده است؛ از توجه به این آیه، نگاه اسلام به نقش خانه و معماری و شهرسازی در آرامش روحی انسان، روشن می‌شود؛ چرا که تعبیر مسکن، از خانه در این آیه شریفه آمده و ریشه واژه مسکن، «سکن» به معنی آرامش است. از جمله آموزه‌های کلام دین، که در شئونات مختلف زندگی انسان اثرگذار است، مسئله حجاب و پوشیدگی و حریم است که در قرآن ذیل آیات مختلف سوره نور، حجرات، احزاب و... به عنوان یکی از عوامل مؤثر دستیابی به سلامت و آرامش روان مطرح شده است و رعایت آن در تمام ابعاد زندگی انسان حائز اهمیت است. از نمودهای مهم حجاب و حریم در فضای کالبدی، حریم بصری و صوتی می‌باشد که با ریشه گرفتن از باورهای دینی، با تکیه بر به‌کارگیری عناصر و فضاهای خاص، به عرصه معماری راه یافته است. از آنجا که ضرورت بازگشت به این اصل در معماری مسکونی معاصر به شدت احساس می‌شود، این پژوهش این مسئله را که حریم مورد نظر قرآن تا چه میزان در معماری مسکن سنتی ایران وجود داشته و توانسته سلامت و آرامش روان ساکنان بنا را از این بستر تأمین کند، به عنوان نمونه در معماری مسکونی شهر دامغان در خانه لطفی دامغان، که نمونه مطلوبی از معماری سنتی دوره قاجاریه در این شهر است، مورد بررسی قرار داده است تا شاید راهی برای برگرداندن این حلقه گمشده معماری با تکیه بر به‌کارگیری عناصر معماری، آن را در بستر معماری عصر حاضر گنجاند و بتوان از این منظر و با نگاهی نو به این مقوله، در آینده نزدیک به ارائه راهبردهایی معمارانه برای هدایت معماری معاصر بر اساس این اصل کليدی اميدوار بود. مطابق بررسی‌های صورت‌گرفته در این نوشتار، که از انواع پژوهش‌های کاربردی بوده و از روش توصیفی-تحلیلی و میان رشته‌ای به طور کلی و در بخش مبانی نظری از منابع کتابخانه‌ای و متون دسته اول تاریخی و دینی و همچنین در بخش بررسی نمونه موردی (خانه لطفی دامغان)، از مطالعات میدانی بهره جسته، می‌توان این گونه عنوان کرد که متون برخاسته از دین، که شامل شانزده آیه و تعداد قابل توجهی از روایات معصومین علیهم السلام بوده، بخش مهمّی از تأمین سلامت روان را متأثر از نحوه عملکرد مناسب فضایی می‌دانند که فرد در آن ساکن است و این بیانگر اهمیت مسئله وجود حریم و حجاب برای حفظ سلامت روانی افراد ساکن بنا به‌ویژه زنان می‌باشد.
Share/Save/Bookmark