امتیاز مثبت
۰
 
دفاع از پایان نامه «مبانی قرآنی اندیشه های جهادی امام خامنه ای» در دانشکده علوم قرآنی تهران
پایان نامه قرآنی با عنوان «مبانی قرآنی اندیشه های جهادی امام خامنه ای» در دانشکده علوم قرآنی تهران دفاع شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۳۵
کد مطلب: 10527
 
دفاع از پایان نامه «مبانی قرآنی اندیشه های جهادی امام خامنه ای» در دانشکده علوم قرآنی تهران
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا از تهران، جلسه دفاعیه دانشجو زینب نوبخت رشته تحصیلی علوم قرآن مقطع کارشناسی ارشد با عنوان «مبانی قرآنی اندیشه های جهادی امام خامنه ای» با راهنمایی دکتر اخوان مقدم و داوری دکتر حسن زاده در دانشکده علوم قرآنی تهران برگزار شد.
این پایان نامه با نمره ۱۹ در تهران پذیرفته شد.
در چکیده این پایان نامه آمده است:
در بیانات امام خامنه‌ای، به عنوان مطرح‌کننده نظریه‌ «تمدّن نوین اسلامی»، یکی از ارکان اصلی این تمدّن، مجاهدت مداوم در تمامی عرصه‌ها، اعم از سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، علمی و ... است. لذا واژه‌ی مجاهدت در بیانات ایشان، واژه‌ برجسته‌ای می‌باشد که به جهت تعالی و پیشرفت امور، در مناسبت‌های مختلف همه را به مجاهدت دعوت کرده‌اند.
اندیشه‌های جهادی ایشان را می‌توان در حوزه‌ی جنگ سخت و نرم مورد بررسی قرار داد. سخنان جهادی ایشان پیرامون جنگ سخت، شامل مقابله با تعرضات نظامی، مواجهه با استکبار، تقویت پایگاه‌های نظامی، انتخاب فرمانده لایق، حفاظت از مرزها و ترغیب به جهاد با تقویت روحیه شهادت‌طلبی و تمدن‌گرایی اسلام است و در مقوله‌ی جنگ نرم نیز شامل جهاد سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی می‌باشد که تمامی آن‌ها، مبتنی بر آیات قرآن بوده و همسو و هم راستا با دیدگاه‌های قرآن می باشند.
همچنین با توجّه به دیدگاه‌های جهادی ایشان، مجاهدت مداوم در تمامی عرصه‌ها، نیازمند ضرورت‌ها و الزاماتی است که شامل ضرورت ایمان به خدا، ذکر و یاد همیشگی خدا، تلاش و کوشش و مقابله با دشمن، پافشاری بر اصول، حفظ وحدت در جهاد، عمل بدون فوت وقت و لحظه‌شناسی در میادین جهاد، جهاد همیشگی و دائم، بهره‌مندی از روحیه جهادی، تقدّم خدا و رسول و اوامر الهی بر تمام اموال و امیال، کسب عزّت و قدرت توسط جهاد، مدیریت جهادی، کار و حرکت جهادی و انقلابی‌، تقویت روحیه استقامت و تسلیم ناپذیری، مقابله با یأس‌پراکنی دشمن، مقابله با شبهه افکنی دشمن و مقابله با مسأله نفوذ دشمن می‌باشد.
لازم به ذکر است که با بررسی آیات الهی، مبانی قرآنی تمامی این الزامات نیز استخراج گردید و مطابقت دیدگاه‌های جهادی ایشان با فرامین آسمانی قرآن کریم روشن شد؛ چنان که معظّم له نیز بسیاری از سخنان خود را در زمینه‌ی جهاد، مستند به آیات الهی بیان نموده‌اند.
مهمترین سرفصل های این پایان نامه عبارتند از:
۱. تعاریف، مفاهیم و مبانی نظری
۲. اندیشه‌های جهادی امام خامنه‌ای ناظر بر جنگ سخت و مبانی قرآنی آن
۳. اندیشه‌های جهادی امام خامنه‌ای ناظر بر جنگ نرم و مبانی قرآنی آن
Share/Save/Bookmark