امتیاز مثبت
۰
 
چاپ کتاب معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم
کتاب دکتر کاوند با عنوان «راهبردهای سیاست خارجی پیامبر اکرم(ص) در مواجهه با یهودیان مدینه» چاپ شد.
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۰۳
کد مطلب: 11445
 
 
به گزارش ایحا، کتاب دکتر علیرضا کاوند، عضو هیئت علمی و معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با عنوان «راهبردهای سیاست خارجی پیامبر اکرم(ص) در مواجهه با یهودیان مدینه(با نیم نگاهی به جواز شرعی راهبردها)» چاپ و روانه بازار شد.
در مقدمه این کتاب آمده است:
با مطالعه اجمالی در تاریخ اسلام، می توان به این مسئله دست یافت که یهودیان یکی از گروه هایی بودند که پس از هجرت ارزنده پیامبراکرم(ص) به شهر مقدّس مدینه، به گونه ای در برابر پیامبراکرم(ص) و مسلمانان ظاهر شدند که نقش یک دشمن جدی و صاحب نفوذ، را ایفا کردند. حضور یهودیان در مدینه، مخاطرات و آسیب های جدی فراوانی برای اسلام نوظهور و مسلمانان قلمداد می شد و از این رو بود که پیامبراکرم(ص) با اتخاذ تدابیری ارزشمند و اثرگذار، توانست راهبردهای اساسی و جامعی در برخورد و مواجهه با فعّالیّت های ایذائی قبائل یهود در پیش گیرد و از طریق سیاست های هوشمندانه و خاص، توانست بسیاری از توطئه‌ها و تخریب سازی هایشان را خنثی کند.
در این مجال به بررسی و تحلیل فضای سیاسی مدینه پیش از ورود پیامبراکرم(ص)، و نیز وقایع زمان حضور پیامبراکرم(ص) در مدینه و راهبردهای متعدد پیامبراکرم(ص) در مواجهه با توطئه های طوایف یهود، با تکیه بر شرایط متفاوت و وضعیت های  مختلف هر طایفه می پردازیم.
در پایان از زحمات سرکار خانم رضیه جابری، کارشناس ارشد رشته علوم قرآنی، در ویرایش متن حاضر، کمال سپاس را دارم. این کتاب را زمانی تقدیم به مخاطبان ایرانی می کنم که اقدام موهن نشریه فرانسوی «شارلی ابدو» در باز نشر کاریکاتورهای اهانت‌آمیز نسبت به ساحت پیامبراکرم(ص) و توهین به ارزش‌های والای اسلامی و عقاید بیش از یک میلیارد مسلمان در جهان، قلب موحدان شیعه و سنی عالم را جریحه‌دار کرده است. به این امید که چنین رخدادهایی دیگر پیش نیاید. بِمَنّه و کَرَمِه.
Share/Save/Bookmark