امتیاز مثبت
۰
 
برگزاری نشست علمی «تحول معنایی واژگان در قرآن کریم» در دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه
نشست علمی «تحول معنایی واژگان در قرآن کریم» در دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه برگزار شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۵
کد مطلب: 10789
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا از کرمانشاه، نشستی علمی تحت عنوان «تحول معنایی واژگان در قرآن کریم» به همت واحد پژوهش و حضور جمعی از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد با ارائه دکتر مسعود اقبالی عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه در سالن جلسات این مرکز برگزار شد.
این نشست با هدف ترغیب، فهم بهتر و بیشتر دانشجویان نسبت به قرآن کریم تشکیل شد.
دکتر اقبالی در این نشست علمی گفت: برای دستیابی به معارف قرآن، شناخت دقیق معانی واژگان این کتاب مقدس امری ضروری می نماید؛ امروزه با رواج رویکرد معناشناسی در مطالعات قرآنی، شیوه ای نوین در این عرصه پدید آمده که لایه های مفهومی واژگان قرآنی را مورد بررسی قرار می دهد تا از این طریق، به کُنه تعالیم قرآنی و دیدگاه های اسلامی در زمینه های مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، روحی و روانی مردم پی ببریم. بنابراین نگاه معناشناختی به متن و تحلیل معنای واژگان آن، یکی از راه های رسیدن به ظرافت های زبانی و بیانی قران کریم است.
وی ادامه داد: از جمله شاخه های مطالعاتی حوزه معناشناسی واژگان قرآنی بحث «تحوّل معنایی واژگان» در قرآن کریم است که توجه به تغییرات ایجاد شده در معنا و مفهوم برخی واژگان در قرآن و پیشینه معنایی آن در دوران پیش از نزول یعنی در عصر جاهلی می تواند ما را در شناخت هر چه بهتر لایه های مفهومی واژگان قرآنی یاری رساند.
دکتر اقبالی خاطرنشان کرد: با توجه به دگرگونی در فکر و اندیشه مردم در گذر زمان و تغییرات رفتاری و شخصیتی آنان، واژگان جدیدی در قاموس لغات یک ملت وارد شده و گاه معنای برخی واژه ها به قهقرا و فراموشی سپرده شده، مفهوم اصلی خود را از دست می دهند. زبان عربی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در اثر تغییرات فرهنگی و اجتماعی، دستخوش دگرگونی در معنای بسیاری از واژگان شده است. از این رو، برخی واژگان به کار رفته در متن قرآن کریم، دچار تغییر و تحول در معنا شده و برخلاف مفهومی که در متون جاهلی داشته، در کالبدی تازه و با مفهومی نوین خودنمایی می کند.
وی در ادامه بیان داشت: امروزه علم معناشناسی، با شیوه ها و روش های خاص خود، در صدد کشف و تبیین مسیر تغییرات معنایی الفاظ قرآنی نسبت به دوره ماقبل آن یعنی عصر جاهلیت است که در زیر شاخه ای با عنوان «تحول معنایی واژگان» مورد بررسی قرار می گیرد.
وی ابراز کرد: به طور خلاصه تحول معنایی واژگان قرآنی در چهار سطح مورد بررسی واقع می شود: ۱ـ قبض معنایی یا «تخصیص معنایی» ۲ ـ بسط معنایی یا «توسیع معنایی» ۳ ـ ترفیع معنایی ۴ ـ تنزل معنایی؛ که هر کدام از این سطوح، بیانگر تغییرات معنایی است که قرآن کریم در الفاظ و واژگان مورد استفاده در عصر جاهلی اعمال کرده و معنای آن را در خدمت القای مفاهیم دینی و تعالیم الهی دگرگون کرده است.
عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه تصریح کرد: در بحث تخصیص معنایی مثلاً واژه «فسق» به معنای «هر نوع خروج برای ایجاد فساد و میل به معصیت» است که با تغییر دلالت از معنای کلّی به جزئی و محدود کردن حوزه معنایی لفظ، دچار قبض معنایی شده و در آیات قرآنی «فَقَسَتْ قُلُوبُهُمْ وَكَثِيرٌ مِّنْهُمْ فَاسِقُونَ» ﴿الحديد: ١٦﴾ صرفاً به معنای«خروج از عبودیت و طاعت» خدا محدود شده است. همچنین واژه هایی چون «عدن، شریعت و...» دارای این نوع از قبض معنایی شده اند.
Share/Save/Bookmark