امتیاز مثبت
۰
 
برگزاری جلسه دفاعيه پايان نامه كارشناسی ارشد در دانشكده علوم قرآنی آمل
جلسه دفاع از پايان نامه قرآني در مقطع كارشناسي ارشد در دانشكده علوم قرآني آمل برگزار شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۵
کد مطلب: 10699
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا از آمل، جلسه دفاعیه دانشجو سید علی خلیلی رشته علوم قرآنی مقطع ارشد با عنوان «آسیب‌شناسی تعامل روابط اجتماعی مسلمانان از منظر آموزه های دینی» با راهنمایی دکتر سید عبدالله اصفهانی و داوری دکتر سید معصوم حسینی با نمره ۱۷ و درجه خوب در تاریخ 20 بهمن ماه 1398 در دانشکده علوم قرآنی آمل برگزار شد.
در چکیده این پایان نامه آمده است:
با توجه به اهمیت ارتباطات و نقش كلیدی آن در سرنوشت انسان‌ها، همچنین با توجه به اهمیتی كه دین اسلام برای روابط و مناسبات اجتماعی افراد قائل شده، تا جایی كه آیات و روایات بسیاری حول این محور بیان شده، برخی نظریات به نقش برجسته ارتباطات و نقش آفرینی آن در پیدایش، حفظ یا تحول و انتقال فرهنگ اشاره می کنند.
در ابعاد گوناگون سیاستگذاری فرهنگی نیز لازم است به این مقوله توجه جدی تری بشود. این پایان‌نامه درصدد است با تبیین اهمیت و جایگاه ارتباطات در تحقق فرهنگ دینی، به ارائه ابعاد کلی الگوی ارتباطات انسانی اسلامی بپردازد.
براساس تحلیل این نوشتار، توحید محور اصلی نظام معنایی فرهنگ دینی است و بدین روی، ابعاد گوناگون ارتباطات نیز باید در جهت تحقق آن ترسیم شود. از سوی دیگر، چون ولایت ظرف تحقق توحید است، ارتباطات مطلوب دینی باید با توجه به درجه دینداری افراد و تولی و تبری شکل گرفته، براساس آن اجرا شود و سایر حیثیات مخاطب و ساحاتی که ارتباط در آن محقق می شود به عنوان قیودی بر آن ملاحظه شود.
انسان موجودی اجتماعی است و برقراری رابطه با دیگران، لازمه‌ زندگی اوست، چرا كه تأمین نیازهای روحی و جسمی وی تنها از این راه ممكن است. دین اسلام نیز به این بعد از وجود انسان توجه كرده است و برای تنظیم روابط اجتماعی او با دیگران، آداب و مهارت‌هایی وضع نموده و پیروان خود را به رعایت این آداب سفارش فرموده است. اما متأسفانه بسیاری از مسلمانان با این مهارت‌ها آشنایی ندارند، به همین دلیل توانایی برقراری روابط مناسب اسلامی را از دست می‌دهند و به ناچار منزوی می‌شوند.
به همین دلیل، این پژوهش به موضوع بررسی مهارت‌های ارتباطی در زندگی اجتماعی اتخاذ شده است، آن هم براساس آموزه‌ها و تعالیم جامع دینی كه عمل به آنها باعث رشد همه ابعاد وجودی انسان می‌شود، با این هدف كه افراد با آداب و مهارت‌های اجتماعی آشنا شوند و با به كارگیری آن‌ها از ارتباط با دیگران، بهره‌مند شوند.
مهمترین سرفصل های این پایان نامه عبارتند از:
۱ ـ آسیب شناسی روابط اجتماعی مسلمانان با یکدیگر در دستیابی به اهداف و آرمان‌های واقعی چگونه است؟
۲ ـ آسیب‌شناسی روابط اجتماعی مسلمانان با اقلیت‌های ‌مذهبی جامعه اسلامی از منظر آموزه‌های ‌دینی چگونه است؟
۳ ـ خط و مشی حاکمان و اندیشمندان مسلمان در رفع آسیب‌های روابط اجتماعی مسلمانان چگونه است؟
Share/Save/Bookmark