امتیاز مثبت
۰
 
برگزاري نشست علمی «بازپژوهی نظریه افضلیت قرآن ناطق بر قرآن صامت» در دانشكده علوم قرآني آمل
نشست علمی، تخصصی با موضوع «بازپژوهی نظریه افضلیت قرآن ناطق بر قرآن صامت» از سوی انجمن علمی دانشجویی دانشکده علوم قرآنی آمل برگزار شد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۹
کد مطلب: 11733
 
 
به گزارش ایحاء از آمل، نشست علمی، تخصصی «بازپژوهی نظریه افضلیت قرآن ناطق بر قرآن صامت» با ارائه حجت الاسلام والمسلمین رحمان عشریه عضو هیأت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، به صورت مجازي شد.

حجت الاسلام رحمان عشريه، در اين نشست به بررسی جایگاه انسان کامل و همچنین جایگاه پیامبر نسبت به قرآن و مقام معنوی قرآن و مقام معنوی پیامبر پرداخت.

وی با بیان اینکه در این خصوص 3 دیدگاه متفاوت وجود دارد گفت:اولین دیدگاه، افضلیت قرآن بر پیامبر است که همان روایت ثقلین می باشد.

رحمان عشریه افزود: دیدگاه دوم به برابری این دو تاکید دارد و قرآن و عترت را همتا، همسو، هم شأن و کنار هم معرفی می کند. در این دیدگاه بحث افضلیت و برتری نیست. پیامبر که انسان کامل و وجه الله است، چکیده قرآن و محصول قرآن می باشد. تمام آیات قرآن در او پدیدار می شود و اینها از هم جدا نیستند.

وی با بیان اینکه سومین دیدگاه نیز افضلیت پیغمبر بر قرآن را مطرح می کند، گفت: مقایسه باید بین دو حقیقت باشد، نه ظاهر آن ، وجود پیامبر اکرم(ص) وجود ملکوتی و حقیقی و پیغمبر اشرف مخلوق بر عالم اند و تقدم دارند و نور نبوی را شامل اند و ایشان مامورند به قرآن عمل بفرمایند و دلیل بر پایین بودن مقام ایشان نیست. قرآن کلام الله و پیغمبر حامل و تبیین کننده آن پیام الهی به بشر می باشند و این دو حق محض و جدایی ناپذیر اند.
Share/Save/Bookmark