امتیاز مثبت
۰
 
برگزاری جلسه دفاعیه دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه
جلسه دفاعیه دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشکده کرمانشاه با عنوان «نقد مظاهر جدید کفر و پاسخ به تعارض علم و دین از دیدگاه قرآن» برگزار شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۲۸
کد مطلب: 11021
 
برگزاری جلسه دفاعیه دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه
 
به گزارش پایگاه قـرآنی دانشگاهی ایحا از كرمانشاه، جلسه دفاعیه دانشجو سید محمدحسین حسینی رشته تحصیلی علوم قرآن مجید مقطع کارشناسی ارشد با عنوان «نقد مظاهر جدید کفر و پاسخ به تعارض علم و دین از دیدگاه قرآن» با راهنمایی دکتر مجتبی بیگلری و داوری دکتر زهره نریمانی با کسب درجه خوب در دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه برگزار شد.
در بخشی از این پایان نامه می خوانیم:
کفر و الحاد قدمتی به تاریخ ادیان دارد اما هر از چند گاهی کفر و انکار خدا، شکل و پوشش های متفاوتی به خود می گیرد. با آغاز قرن بیست و یکم بعد از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ و همزمان با اسلام هراسی توسط غرب، خدا ناباوری شکلی جدید به خود گرفت و اصطلاحی بنام خدا ناباوری نوین یا کفر جدید بوجود آمد. مبنی بر اینکه با پیشرفت علم در دنیای مدرن، انسان دیگر نیازی به مفهوم خدا ندارد و علم بهترین گزینه برای جایگزینی خدا است، چرا که پیشرفت های علمی، نیازهای ما را برآورده خواهند ساخت. به تبع این مدعا، پیروان این تفکر تمام کوشش خود را صرف بی معنا نشان دادن مفهوم خدا و ناکارآمدی ادیان قرار داده اند.
خداناباوران برای اینکه ادعاهای خود را مورد پذیرش جامعه قرار دهند، به علوم مختلف استناد می‌کند. در صورتی‌ که آنچه بنام علم به خورد مخاطبان خود می‌دهند در واقع قوانین اثبات نشده‌ای هستند مبتنی بر حدس و گمان و نظریات مختلف با این ‌وجود سعی در علمی نشان دادن ادعاهای خود دارند. خدا ناباوری نوین که حالت تهاجمی نسبت به دین و خدا دارد سعی در حذف کامل اعتقاد به خدا در زندگی انسان دارد.
در این نوشتار که موضوع آن کفر جدید یا آتئیسم نوین است، سعی شده مبانی و اندیشه های خداناباوری نوین بیان شود. که البته برای این مطلب با محدودیت منابع در دسترس مواجه بودیم. منابعی که با موضوع خداناباوری نوین است، غالبا مربوط به سایت های خداناباوران یا در رسانه های معاند نظام است، که دسترسی به منابع آنها را محدود می کند، نپرداختن مراکز علمی و رسانه های داخلی به این موضوع، در دسترس نبودن کتابها به علت ممنوعیت، جدید بودن بحث که اکثرا بصورت شفاهی و مناظره ای هستند بجای مکتوب بودن، گوناگونی بسیار مباحث مطرح شده توسط آنان و پراکندگی منابع آن پژوهشگر را با محدودیت مواجه می کند به این صورت که برای کسب اطلاع از برخی مطالب به چند سایت محدود اکتفا شده چون منابع بیشتری در دسترس نبوده است. با این وجود اهتمام پژوهش بر این بوده که اندیشه های خداناباوران ضمن معرفی و شناساندن آنان به بیان خداناباوران مطرح شود. به این منظور در چهار فصل به این موضوع پرداخته شده است. فصل اول مفاهیم و اصطلاحات، فصل دوم مظاهر جدید کفر از جمله مبانی کلی، شخصیتها، کتب، بنیادهای آتئیست ها، فصل سوم بیان تفکرات آتئیستی توسط خود آنان، در فصل چهارم به هماهنگی علم و قرآن پرداخته شده، چون خداناباوران با متناقض بودن علم و دین، و با وسیله علم به جنگ با دین آمده اند. به موضوع هماهنگی علم و دین نیز پرداخته شده و اینکه از نظر قرآن علم تبیین کننده آیات خداوند است و علم و دین هیچگونه تعارضی با یکدیگر ندارند.
مهمترین سرفصل های این پایان نامه عبارتند از :
۱) مبانی و مفاهیم نظری تحقیق
۲) شناخت مظاهر جدید کفر
۳) مبانی و تفکرات آتئیست ها
۴) تعامل و هماهنگی علم و قرآن
Share/Save/Bookmark