امتیاز مثبت
۰
 
انتخاب موضوع جدید یک حلقه گم شده در پژوهش های قرآنی است
به گزارش پایگاه قرآنی - دانشگاهی ایحاء از خوی ، نوروز امینی، عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی خوی در گفت‌وگو با خبرنگار ایحاء اظهار کرد: انتخاب موضوع جدید یک حلقه گم شده در پژوهش های قرآنی است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۳
کد مطلب: 6053
 
 
امینی اظهار کرد : هر اندازه که اطلاعات ما درباره یک علم بیشتر می‌شود ، پرسش‌های جدیدتری درباره آن علم فرا روی ما ایجاد می‌شود که پاسخگویی به این پرسش‌ها نیازمند پژوهش‌های جدیدتر است. بنابراین هیچ‌گاه موضوع خوب برای پژوهش تمام نمی‌شود و همیشه موضوع هست و این ما هستیم که از کشف این موضوعات عاجزیم.
وی با اشاره به اینکه افزایش مطالعه در یک یا چند حوزه فوق‌تخصصی، تغییر زاویه نگاه و غلبه بر الگوهای تثبیت‌شده ذهنی لازمه پیدا کردن موضوعات جدید برای مطالعه و تحقیق است، افزود: موضوع خوب از دل مطالعات تخصصی و فوق تخصصی بیرون می‌آید و این‌گونه نیست که کسی بدون مطالعه بتواند موضوع جدیدی برای پژوهش طراحی کند.
این استاد دانشگاه ادامه داد: امروزه شما حتی در درون یک علم هم باید بیایید یک تخصص ریز را انتخاب کنید و سعی کنید در آن حوزه به مطالعات خود عمق ببخشید.
وی افزود: چنانچه امروزه کسی ادعا کند که در همه موضوعات مربوط به علوم قرآنی و حدیث اعم از ناسخ و منسوخ، محکم و متشابه، مفردات، معناشناسی، وجوه و نظائر، تفسیر، تاریخ تفسیر، سبک‌ها و مکاتب تفسیری، جریان‌های تفسیری، روش‌های تفسیری، رجال، درایه، فقه‌الحدیث، تاریخ حدیث و ... تخصص دارد، به احتمال زیاد گزافه می‌گوید.
وی گفت: هر دانشجویی باید مطابق علاقمندی‌های خود یک یا چند موضوع را از بین موضوعات مختلف این حوزه انتخاب کند و در آن زمینه یک مدت مطالعات کاملاً تخصصی انجام دهد و جدیدترین مقالات و کتابها را در‌ آن موضوع مطالعه کند.
امینی در خصوص تغییر زاویه نگاه به موضوعات گفت: بسیاری از موضوعات را از جهات مختلفی می‌توان مورد مشاهده قرار داد که اغلب بسیاری از این جهات مغفول مانده و تنها از یک یا دو جنبه به موضوع نگاه شده است.
وی با بیان اینکه موضوع قیام امام حسین را از جهات مختلف تاریخی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، جنبه‌های تراژیک، جنبه‌های عرفانی، عقلی و ... می‌توان مورد مطالعه قرار داد، گفت: وقتی به آثار نوشته‌شده در این موضوع نگاه می‌کنیم می‌بینیم بعضی از این جهات تا کنون مورد توجه قرار نگرفته است و می‌توان برای مثال در موضوعاتی مثل عرفان یا جایگاه عقل در ماجرای کربلا که چندین کتاب و مقاله درباره‌اش نوشت که حرف نو باشد
وی به موضوع غلبه بر الگوهای تثبیت‌شده ذهنی اشاره کرده و گفت: برخی از الگوها در مورد یک موضوع در ذهن ما تثبیت شده و به ما اجازه نمی‌دهد که در آن موضوع نواندیشی و نوآوری کنیم.
وی اظهار کرد: چنانچه فرضیات را کنار بگذاریم و سعی کنیم از نو حوادث را مرور کنیم، چیزهایی می‌بینیم که قبلاً دیده نمی‌شد.
این عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآن و حدیث خوی گفت: دانشجویان چنانچه می‌خواهند موضوع جدیدی برای تحقیق بیابند، نخست باید مطالعات خود را در یک یا چند موضوع فوق‌تخصصی و ریز عمق ببخشند. بعد تلاش کنند به موضوعات از زاویه‌های متفاوت نگاه کنند و الگوهای ثبیت‌شده را در هم بریزند. در این صورت، موضوعات جدید کم کم رخ نشان می‌دهند.
Share/Save/Bookmark