امتیاز مثبت
۰
 
برگزاري جلسه دفاعيه پايان نامه كارشناسي ارشد در دانشكده علوم قرآني آمل
جلسه دفاع از پايان نامه قرآني در مقطع كارشناسي ارشد در دانشكده علوم قرآني آمل برگزار شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۱۸
کد مطلب: 9168
 
برگزاري جلسه دفاعيه پايان نامه كارشناسي ارشد در دانشكده علوم قرآني آمل
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا از آمل، جلسه دفاعیه دانشجو فاطمه حبیبی، رشته علوم قرآنی مقطع ارشد با عنوان «تاریخ گذاری سوره آل عمران بر اساس شواهد قرآنی، روایی و تاریخی» با راهنمایی دکتر جواد فرامرزی و داوری دکتر سید معصوم حسینی با نمره ۱۷ و درجه خوب در دانشکده علوم قرآنی آمل برگزار شد.
در چکیده این پایان نامه آمده است:
با مطالعه‌ تاریخ‌گذاری قرآن به اطلاعات مهمی در باب آیات و معنا و محتوای آن و تأثیری که در تفسیر آیات قرآن دارد می توان پی برد و همچنین می‌توان با مرتب کردن وحی قرآنی به ترتیب تاریخی‌اش با معتبرترین و اصیل‌ترین سیره‌ نبوی آشنا شد.
علاوه بر آن با پی بردن به تاریخ نزول آیات می‌توان به بسیاری از اسباب نزول دست یافت و روایات مختلف را تصحیح کرد. لذا با تاریخ‌گذاری سوره‌ آل عمران می‌توان پی برد که در زمان نزول آن، پیامبر(ص) تا چه اندازه حکومتش استقرار یافته و مسلمانان به چه اموری اشتغال و در چه زمینه‌هایی پیشرفت داشته‌اند. و چه خطرات و آفاتی آنها را تهدید می‌کرد.
مسأله مورد پژوهش در این پایان نامه این است که سوره آل‌عمران براساس شواهد قرآنی، روایی و تاریخی در چه تاریخی نازل شده‌ است.
روش تحقیق در این پایان نامه بصورت توصیفی تحلیلی می‌باشد. نتایج حاصله از تحقیق عبارت است از اینکه سوره آل عمران از سوره های مدنی می باشد که با اشارات تاریخی چون جنگ بدر، احد، حمراء اسد و مسیحیان نجران و مباهله همراه است.
در مورد تاریخ نزول این سوره دیدگاه های مختلفی وجود دارد. مشخص شدن ترتیب نزول و به خصوص سال نزول همواره مورد توجه مسلمانان بوده به ویژه در عصر معاصر که مباحث تاریخ گذاری اهمیت خاصی پیدا کرده است، لذا تاریخ گذاری برای فهم صحیح ما از آیات و سور قرآن ضروری است.
این نوشتار که به روش توصیفی ـ تحلیلی سامان یافته؛ در پی آن است تا با جمع آوری و تحلیل مطالب، با استفاده از شواهد قرآنی، روایی و تاریخی اثری مستقل و منسجم در رابطه با تاریخ گذاری سوره آل عمران انجام دهد.
بر اساس شواهد قرآنی مربوط به سوره آل عمران معلوم می شود که این سوره به صورت تدریجی و در سال سوم و چهارم هجرت نازل شده است. شواهد روایی و تاریخی درباره نزول این سوره نیز این ادعا را تأیید می کند. 
این پایان نامه در 3 سرفصل شامل شواهد قرآنی، شواهد روایی و شواهد تاریخی به سال نزول سوره آل عمران پرداخته است.
Share/Save/Bookmark