امتیاز مثبت
۰
 
دفاع از يك پايان نامه قرآني در دانشکده تربيت مدرس قرآن مشهد؛
عوامل و آثار قناعت از دیدگاه قرآن کریم و حدیث
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۵۱
کد مطلب: 1760
 

جلسه دفاع از پايان نامه مقطع کارشناسي دانشجو سمانه احمدپور دهقان با راهنمايي استاد سرکار خانم الهه شاهپسند، با موضوع عوامل و آثار قناعت از دیدگاه قرآن کریم و حدیث، در دانشکده تربيت مدرس قرآن مشهد برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ايحا از مشهد،‌ احمدپور در جلسه دفاع از پايان نامه خود گفت: یکی از معضلات مهمّ عصر مدرن، طمع ورزی است که تیشه به ریشه‌ی بنیان‌های خانواده و جامعه می‌کوبد و آن را از اساس نابود می‌کند. برای داشتن زندگانی خوش به دور از حرص و طمع و همراه با آرامش روحی و طبعی بلند و بی‌نیاز، می‌بایست رهرو همیشگی مسیر قناعت بود.
وي در ادامه اظهار داشت: در سبک زندگی غیر دینی، حکومت‌ها ناچارند از طریق فشار و نظارت بیرونی؛ مانند افزایش قیمت کالاهای اساسی و ... مردم را به قناعت و پرهیز از اسراف وادار نمایند. امّا در سبکی که اسلام برای زندگی ارائه می‌دهد، این خود انسان است که می‌بایست دیدگاه خویش را نسبت به روش بهره‌مندی از مواهب الهی تغییر دهد. اسلام انسان را به نظارتی درونی فراخوانده است که صفت زیبای قناعت را برای او به ارمغان می‌آورد.
احمد پور در ادامه گفت: در نتیجه، با برّرسی معنا، عوامل و آثار قناعت، ضمن آشنا‌ شدن با معنا و مفهوم قناعت، آن دسته از عواملی که باعث به وجود‌ آمدن روحیّه‌ی قناعت و ساده‌ زیستی در انسان می‌شوند و همچنین آثاری که در نتیجه‌ی قناعت‌کردن نصیب انسان می‌شود، مشخّص می‌گردد، امّا تعدادی از این عوامل و آثار، نقش بیش‌تر و مهم‌تری را در ایجاد این روحیّه دارند که از آن جمله‌، می‌توان به تدبّر در قرآن و نیز حکمت خداوند اشاره کرد؛ چرا که انسان، با تدبّر پیرامون آیاتی که نشان بدهند روزی‌دهنده‌ی مطلق، خداوند است و همچنین در صورت آشنایی با حکمت خداوند در خصوص چگونگی تقسیم روزی بین بندگان، بهتر و بیش‌تر می‌تواند به سمت قناعت هدایت شود.
این دانش آموخته قرآنی در پایان دفاع از رساله خود اظهار داشت: از جمله مهم‌ترین آثار قناعت، می‌توان احساس بی‌نیازی و غنی را نام برد؛ زیرا انسان با قناعت‌کردن و بسنده‌کردن به اندک در زندگی، علاوه بر بی‌نیازی مادّی، به بی‌نیازی نفس می‌رسد که باعث می‌شود شخصیّت خود را خوار و ذلیل نکند و دست نیاز جلوی دیگران دراز نکند.
گفتني است دفاع از این پايان نامه که با داوری استاد جناب آقای دکتر مجتبی نوروزی برگزار شد با کسب نمره ۱۹.۵ به پایان رسید.

Share/Save/Bookmark