امتیاز مثبت
۰
 
ماه مبارک رمضان؛ زمان جبران مافات
به گزارش پایگاه قرآنی - دانشگاهی ایحاء از مشهد، عضو هيئت علمی دانشكده تربيت مدرس قرآن مشهد با بیان اینکه ماه مبارک رمضان، فرصتی برای خودسازی و جیران خطاها است، گفت: این ماه فرصت مناسبی است که اگر انسان در طول سال، از مسیر بندگی خارج شده، خود را به مسیر برساند و اگر در مسائلی با رفتار و عملش خشم الهی را برای خود خریده، این ماه فرصت بی‌‌نظیری است تا جبران خطا کند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۲
کد مطلب: 7007
 
ماه مبارک رمضان؛ زمان جبران مافات
 

دکتر محسن دیمه کار، عضو هیئت علمی دانشكده تربيت مدرس قرآن مشهد در خصوص ویژگی روزه‌داران واقعی اظهار کرد: ماه مبارک رمضان ماه پر فضیلت و پر برکت و همراه با مغفرت و رحمت است.
وی افزود: بسیاری از افرادی که اهل دوزخ هستند، در این ماه مبارک از دوزخ‌ رها می‌شوند و درهای رحمت خداوند به سوی آن‌ها و همه افراد گشوده است. در واقع ماه مبارک رمضان همانند اکسیری، فضیلت همه اعمال را چندین برابر می‌کند، تلاوت قرآن و استغفار در این ماه، فضیلت ویژه‌ای دارد و حتی نفس کشیدن و خوابیدن، حکم عبادت پیدا می‌کند.
ماه مبارک رمضان؛ ماهی برای جبران مافات
دکتر دیمه‌کار با بیان اینکه انسان بعد از ۱۱ ماه با ماهی رو به رو می‌شود که فرصتی برای جبران خطاهایش است و باید به خود برگردد و جبران مافات کند، ادامه داد: در این ماه فرصت مناسبی است که اگر در طول سال، انسان از مسیر بندگی خارج شده است، خود را به مسیر برساند؛ اگر در مسائلی با رفتار و عملش خشم الهی را برای خود خریده است این ماه فرصت بی‌‌نظیری است تا جبران خطا کند به شرطی که این جبران فقط زبانی نباشد بلکه با توبه و اصلاح خود، از فضیلت این ماه بهره‌مند شود.
امساک همه اعضا بدن؛ شرط روزه واقعی
استادیار دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم گفت: روزه‌دار باید غیر از ممانعت از خوردن و آشامیدن، بقیه اعضا و جوارحش نیز روزه‌دار باشد و با رعایت یک سری از محرمات، حرمت ماه مبارک رمضان را نگه دارد، البته این کنترل و نگهداری از خود در مقابل محرمات و در واقع امساک اعضا، نباید فقط مختص ماه مبارک باشد بلکه باید در طول سال، این امساک را داشته باشیم در واقع هر معصیتی که انسان می‌تواند با اعضا انجام دهد، نظیر غیبت کردن، افترا و ... را ترک کند و اگر کنترل در مقابل این مسائل نباشد روزه انسان، در پیشگاه خداوند روزه‌‌ واقعی نبوده و ارزشی ندارد.
تقوا؛ فلسفه روزه
عضو هیئت علمی دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد با اشاره به اینکه فلسفه روزه، تقوا است، بیان کرد: روزه فقط محدود به نخوردن و نیاشامیدن نیست بلکه زبان، گوش، چشم، قلب و افکار انسان و ... همه باید امساک داشته باشد چون رعایت همه این نکات در محدوده تقوا است لذا امساک نخوردن و نیاشامیدن و روزه‌ اعضا هر دو کنار هم معنا پیدا می‌کند و در نزد خداوند ارزش می‌یابد.
آمادگی قبلی، لازمه بهره بردن از فضیلت ماه مبارک رمضان
برگزیده سومین همایش ملی حدیث رضوی افزود: ماه رمضان، ماه مهمانی خداوند است و افراد متناسب با این مهمانی، خود را آماده می‌کنند، قرار گرفتن ماه رجب و شعبان، قبل از ماه مبارک رمضان، این نوید را به انسان می‌دهد که باید یکسری آمادگی‌هایی را در خود ایجاد کند تا در ماه مبارک رمضان بتواند بهره‌ لازم را ببرد. در واقع ماه رجب و شعبان زمینه‌ای است که انسان خود را برای بهره بردن از فضیلت ماه رمضان آماده کند و حتی اگر انسان در این دو ماه فرصت آماده‌سازی را از دست داد ماه رمضان آن دو ماه را نیز جبران می‌کند.
استادیار دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم بیان کرد: روزه تمرینی است که انسان از صبح تا شب خود را علاوه بر محرمات ظاهری روزه از محرمات باطنی هم نگه دارد و این تمرین، او را در زمینه‌های دیگر معنوی نیز تقویت می‌کند.
جبران خلأ معنویات در ماه مبارک رمضان
عضو هیئت علمی دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد گفت: با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان میزان جرایم اجتماعی، درگیری، خشونت و دزدی و ... به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد و جامعه از تعادل برخوردار است چراکه خیلی از آسیب‌های رفتاری، ریشه در دوری از خدا و خلأ معنویات، خلأ عبادی و خلأ عقلانیت دارد، اما ماه مبارک رمضان، این خلأها را پر می‌کند و با پر شدن این خلأها، خود به خود آسیب‌های رفتاری فرد کم می‌شود و جامعه هم از این آسیب‌ها در امان می‌ماند.
تمرین خودکنترلی برای ۱۱ ماه دیگر سال
دکتر دیمه کار با بیان اینکه همانطور که در ماه مبارک رمضان خود را از همه جهات نگه می‌داریم، این کنترل را باید به بقیه ماه‌های سال نیز انتقال دهیم، اظهار کرد: یکی از دلایلی که به روزه‌های مستحبی در طول سال همانند روزه اول و وسط و آخر ماه و یا روزه‌ روزهای خاص همانند عید غدیر، روزه عرفه و روز دحوالارض توصیه شده، این است که کمی از‌ آثار روزه ماه مبارک را با تمرین‌ در ماه‌های دیگر به دست آوریم. لذا باید توجه داشته باشیم که یادآوری و تمرین در ماه‌های دیگر سال وجود دارد و انسان با کمی دقت خواهد فهمید که این خود کنترلی فقط به ماه مبارک ختم نمی‌شود بلکه در بقیه روزهای سال نیز می‌توان از این جهات کار کرد و با ایجاد حالت‌های عبادی، زندگی خود را به سمت خداوند تنظیم کرد.
استاد دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه بهترین و پر فضیلت‌ترین عمل در ماه مبارک رمضان، داشتن تقوای الهی، کسب علم و ایمان است و درواقع این سه مورد، ملاک رفعت و ارزش انسان در پیشگاه خداوند است، ابراز کرد: اگر خروجی هر انسانی در پایان ماه مبارک رمضان این سه مورد باشد، نشان دهنده آن خواهد بود که ماه پرفضیلت و پربرکتی را داشته‌ایم.
ماه رمضان ماه نزول قرآن
استادیار دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با اشاره به نزول قرآن در ماه مبارک رمضان عنوان کرد: چون قرآن، کتاب با عظمتی است پس باید بر شخص بسیار با عظمتی و در موقعیت و زمان خاص و عالی نازل شود و در میان ماه‌های سال، ماه رمضان از چنان موقعیت خاصی نسبت به بقیه ماه‌ها برخوردار است که شب قدر آن از هزار ماه نزد خداوند بهتر و برتر است، لذا قرآن در این ماه نازل شده است.

Share/Save/Bookmark
مرجع : ایکنا