امتیاز مثبت
۰
 
اختتامیه اولین همایش مقاله کوتاه «اسلام هراسی و راه کارهای مقابله با آن» برگزار شد
مراسم اختتامیه همایش مقاله کوتاه «بررسی ابعاد اسلام هراسی و توهین به مقدسات اسلامی در عصر حاضر و تبیین راهکارهای مقابله با آن » برگزار شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۸
کد مطلب: 11752
 
 
به گزارش ایحاء از کرمانشاه، مراسم اختتامیه اولین همایش مقاله کوتاه «بررسی ابعاد اسلام هراسی و توهین به مقدسات اسلامی در عصر حاضر و تبیین راهکارهای مقابله با آن» با حضور دکتر علیرضا کاوند معاون پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، دکتر مجید چهری رئیس دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه و دکتر اقبالی دبیر علمی این همایش برگزار شد.

در ابتدای این مراسم،  دبیر علمی همایش بیان کرد: علت نامگذاری این همایش به اسلام هراسی و توهین به مقدسات اسلامی در عصر حاضر، گستاخی و بی حرمتی بود که به ساحت مقدس نبی اکرم (ص) و معجزه جاودان آن حضرت روا داشته شد که بطور کلی تعالیم دین اسلام را مورد هدف قرار گرفته بود، لذا به دلیل اهمیت و حساسیت ویژه این موضوع، تصمیم بر این گرفته شد تا عنوان همایش در راستای تبیین اسلام هراسی و راهکارهای مقابله با آن باشد.

وی افزود: محورهای متنوعی هم برای این همایش مقاله کوتاه در نظرگرفته شد تا پژوهشگران با هر تخصصی بتوانند در آن شرکت نمایند و هدف این همایش را حضور فعال صاحب نظران و تحقیق و قلم فرسایی اساتید و دانشجویان در دفاع از حقانیت دین مبین اسلام و تبیین بی اساس بودن دیدگاه اسلام هراسی دانست .

دکتر اقبالی گفت: دین اسلام و پیامبراکرم (ص) هرگز اقتدارگرا و خشونت طلب نبوده، بلکه در کمال رحمت و رأفت با پیروان سایر ادیان الهی در جامعه اسلامی تعامل داشته اند. تعالیم اسلامی هرگز شخصیت و جایگاه انبیای الهی و کتاب های آسمانی آن ها را مورد تخریب یا تخطئه قرار نداده است، بلکه بالعکس، تصویری که قرآن کریم از شخصیت انبیای الهی و کتب تورات و انجیل ترسیم نموده، نشانگر احترام و جایگاه والایی است که برای پیام آوران الهی متصور شده است و برخلاف دیدگاه های افراطی که امروزه درباره قرآن کریم و تعالیم دین مبین اسلام وجود دارد، آیات قرآن، کتب تورات و انجیل را «نور و هدایت و بشارت» معرفی نموده است.

معاون دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه در ادامه افزود: در این همایش تعداد مقالاتی که به دبیرخانه ارسال شد بیش از ۷۰ مقاله بود که از این تعداد ۱۰ عنوان به عنوان مقالات برتر انتخاب شدند که توسط اعضای محترم هئیت علمی دانشکده و عضو کمیته اجرایی همایش مورد بررسی قرار گرفتند.

در ادامه این برنامه، دکتر علیرضا کاوند معاون پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم بیان کرد: هر گروهی از ادیان و مذاهب هر فعالیتی داشته باشند ما هیچ دخالتی نداریم، چون اسلام برای ما چارچوب قرار داده است و اجازه دخالت در دیگر ادیان را نمی دهد.

وی در ادامه افزود: در نشستی خبری، خانم کلینتون گفته است ما خودمان داعش را بوجود آوردیم. به این دلیل است که تصویر اسلام را به گونه ای نادرست ارائه می دهند و کسانی که آشنایی ندارند، سخنان آنان را قبول می کنند .

کاوند بیان کرد : دشمنان اسلام دائما در حال فعالیت های انحرافی و افراطی ضد اسلامی هستند که ما باید با عملکردمان آن را خنثی کنیم. اسلام دین برکت و خیر است و باید درگسترش آن تلاش کنیم، جذب وگسترش دین اسلام، فرمان امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری است .

وی اظهار کرد: مراقب باشیم تفکرات انحرافی و افراطی در کشورهای اسلامی بیش از این پا نگیرد و تحت فرامین رهبر انقلاب و راهبرد ایشان به سمت آینده موفق و متصل به دولت کریمه امام زمان (عج) حرکت کنیم .

در بخش دیگر مراسم دکتر چهری رئیس دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه، با بیان تبریک ولادت با سعادت حضرت علی (علیه السلام)، از شرکت کنندگان در این همایش و همچنین نهادهای استانی که در برگزاری این همایش حمایت کرده اند، قدردانی کرد.

وی اظهار کرد: تحریف حقایق توسط دشمنان اتفاق می افتد و وظیفه ما بیان و تبیین حقایق است و چه بسا راه را ما باید پیش ببریم و قدرتمندانه ادامه دهیم. وظیفه هر مسلمان این است که در مواجهه با اسلام هراسی از حیثیت اعتقادی خود دفاع کند .

شایان ذکر است دکتر عباسعلی منصوری استادیار دانشگاه رازی، دکتر محمد خالد نبی نیا مدرس دانشگاه رازی، دکتر محمد مهدی کریمی نیا استادیار دانشکده علوم قرآنی خمین، دکتر محمد نبی احمدی دانشیار دانشگاه رازی و  روح الله اسماعیلی، خانم فرزانه رحیمی و پریسا کریمی نیا، افسانه محمدی، مریم نظری، محمد باقر محمدی، رقیه امیدی، از دانشجویان ارشد دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه، به عنوان نگارندگان مقالات برتر همایش، مورد تقدیر قرار گرفتند.
Share/Save/Bookmark