امتیاز مثبت
۰
 
پایان نامه «واکاوی حقیقت مغفرت با رویکرد حل آیات مشکل قرآن» دفاع شد
جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده علوم قرآنی شیراز برگزار شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۵
کد مطلب: 10933
 
پایان نامه «واکاوی حقیقت مغفرت با رویکرد حل آیات مشکل قرآن» دفاع شد
 
به گزارش ایحا، جلسه دفاع از پایان نامه «واکاوی حقیقت مغفرت با رویکرد حل آیات مشکل قرآن» با نگارش خانم رحیمه کشاورز، دانشجوی رشته تفسیر و علوم قرآنی در مقطع کارشناسی ارشد، با راهنمایی حجت الاسلام والمسلمین عبدالرسول هادیان شیرازی و داوری دکتر محمدعلی همتی در دانشکده علوم قرآنی شیراز برگزار شد.
این پایان نامه در نهایت با نمره ۱۸ پذیرفته شد.
در چکیده این پایان نامه آمده است:
در شرایط کنونی که از هر سو شبهاتی در مورد آیات قرآن بیان می‌شود، لازم است با توجه به اختلاف سطح فکری مردم، با بیان‌های مختلف به پاسخ‌گویی آن اقدام گردد. یکی از این شبهات مربوط به آیاتی است که در مورد مغفرت هم‌نشین با انبیا شده و موجب شبهه در عصمت آنان می‌شود. با بررسی معلوم می‌شود که «مغفرت» به معنای پوشاندن است، و با «ستر»، «توب»، «رحمت»، «عفو» و «صفح» متفاوت است؛ چون غفران، پوشاندن توأم با محو اثر گناه است. در بسیاری از آیات قرآن مراد از غفران، بخشش از گناهان است؛ اما استغفاری که از جانب انبیای الهی همچون حضرت آدم(ع)، حضرت نوح(ع)، حضرت موسی(ع)، حضرت داوود(ع) و حضرت سلیمان(ع) و پیامبر اسلام(ص) در قرآن صورت گرفته معنای آن به تناسب موضوع، متفاوت است.
از سوی دیگر در بعضی از آیات، امر به استغفار با توبه به صورت عطفی هم‌نشین شده که با بررسی‌ها معلوم می‌شود این دو با هم از نظر معنایی تفاوت هایی را دارند. هم‎چنین در قرآن آیاتی است که استغفار پیامبر برای منافقین را بی‌اثر می‌داند، و در مرحله اول به نظر می‌رسد با آیه ای که غفران خداوند را شامل همه گناهان به جز شرک می‌داند در تناقض هستند؛ ولی با دقت نظر معلوم می‌شود که تعارضی بین این آیات وجود ندارد. سخن آخر این ‌که در کنار وعده‌های بهشتی برای مؤمنان، مغفرت با اجر هم‌نشین شده است که نشان‌گر این است که خداوند قبل از هر لطفی به بهشتیان پیامد خطاهای آن‌ها را می‌پوشاند، سپس پاداش شایسته را به آنها می دهد.
در این پایان‌نامه به روش توصیفی تحلیلی و به کمک گردآوری مطالب به شیوه کتابخانه‌ای سعی شده است که با تحلیل این آیات مشکل، ابهام ها و تناقض های ظاهری مرتفع می‌گردد.
Share/Save/Bookmark