امتیاز مثبت
۰
 
برگزاری جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی اصفهان
جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی اصفهان برگزار شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۲۱
کد مطلب: 10816
 
برگزاری جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی اصفهان
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا از اصفهان، جلسه دفاع از پایان نامه «پیام‌های کاربردی فرازها و آیات قرآن با تکیه بر مجموعه آثار حجت الاسلام والمسلین محسن قرائتی و برخی تفاسیر مشهور سوره لقمان، سجده، احزاب (آیات ۳۰-۱)»  با نگارش خانم پروانه فرازمند دانشجوی رشته تربیت معلم قرآن در مقطع کارشناسی، با راهنمایی دکتر محمد محقق و داوری دکتر مجتبی قربانیان در دانشکده علوم قرآنی اصفهان برگزار شد.
این پایان نامه در نهایت با درجه عالی پذیرفته شد.
چکیده این پایان نامه به شرح ذیل است:
قرآن، آخرین و کامل ترین نسخۀ هدایت بشری، خالص ترین ناصح و صادق ترین خیر خواه و راهنما است. این کتاب آسمانی به حکم (هذا بصائر للنّاس)، پاسخی جامع و کامل به خواسته های انسان سرگشته و جویای معرفت داده است. کتاب انسان شناسی و انسان سازی است؛ سفره گسترده‏ ای که همه از آن استفاده می‏ کنند، منتها هر کس از این صحیفه الهیّه به وضعی استفاده می‏ کند. قرآن، معجزه بزرگ و جاوید پیامبر اسلام و منشور هدایت بشر به سوی سعادت و بهروزی است. به همین دلیل، این کتاب آسمانی از جنبه های مختلف نزد مسلمانان، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
در این راستا، در جوامع امروزی انس با امور مادی بر انس با قرآن پیشقدم شده ات. گرچه در سایه عنایات خداوند تبارک و تعالی و با تلاش افراد پیشکسوت بعد از انقلاب اسلامی و مسئولان دلسوز جمهوری اسلامی علی الخصوص مقام معظم رهبری شاهد رشد و پیشرفت پی در پی فعالیت های قرآنی هستیم؛ ولی میان وضعیت فعلی و آنچه مطلوب جامعه اسلامی است، تفاوت بسیار است.
بنابراین در این نوشتار به خاطر آگاهی به پیام های کاربردی و به کارگیری آن در مرحله مرحله زندگی به پیام های کاربردی سوره لقمان، سجده و سی آیه اول سوره احزاب می پردازیم. از جمله برجسته ترین سوره ها، سوره لقمان است که به شرح سرگذشت لقمان و سخنان حکیمانه و اخلاقی او از جمله توحید، وصف حال نیکوکاران، خصوصیات منکران و مستکبران، دعوت به تقوا و توصیف اوضاع قیامت می‌پردازد.
Share/Save/Bookmark