امتیاز مثبت
۰
 
پایان نامه قرآنی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده علوم قرآنی تهران دفاع شد
پایان نامه قرآنی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده علوم قرآنی تهران دفاع شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۳۶
کد مطلب: 11716
 
پایان نامه قرآنی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده علوم قرآنی تهران دفاع شد
 
به گزارش ایحا از تهران،جلسه دفاع از پایان نامه «نقد و بررسی رویکرد تربیتی- هدایتی عرفان محور تفسیر مخزن العرفان بانوی اصفهانی» با نگارش پوران داداشی پله شاهی دانشجوی رشته تحصیلی تفسیر و علوم قرآن در مقطع کارشناسی ارشد و راهنمایی دکتر علی محمدی آشنانی و داوری دکتر طاهره سادات طباطبائی امین در دانشکده علوم قرآنی تهران برگزار شد.

این پایان نامه در نهایت با نمره ۱۹و درجه عالی پذیرفته شد.

در بخشی از این پایان نامه می خوانیم:
همان گونه که در عصر حاضر مشاهده‌گر تغییرات و تحولات در زمینه تمام علوم بشری هستیم، در بحث گرایش‌های مربوط به تفسیر قرآن کریم نیز شاهد تغییراتی می‌باشیم.
تحولات به وجود آمده در گرایش‌های قرآنی مطابق با شرایط عصر حاضر در گرایش عرفانی نیز مشاهده می‌گردد.
دور شدن از تأویل گرایی و توجه به هدف غایی قرآن کریم یعنی قرار گرفتن در مسیر بندگی و رسیدن به کمال انسانی در سایه معرفت حق تعالی یکی از ویژگی‌های گرایش عرفانی در این عصر می‌باشد.
تفسیر مخزن العرفان یکی از تفاسیر مربوط به عصر حاضر است که اهداف تربیتی- هدایتی را با بیان دیدگاه‌های عارفانه دنبال نموده است.
در این پژوهش که با روش توصیفی تحلیلی صورت یافته است تلاش شده تا نحوه عملکرد بانو نصرت امین در این زمینه مورد بررسی قرار بگیرد. با این هدف به رویکرد تربیتی- هدایتی و اخلاقی بانو امین پرداخته شد و موارد مورد توجه ایشان در بیانات عرفانی مورد بررسی قرار گرفت.
نتایجی از این تحقیق حاصل گردید، در تفسیر مخزن العرفان که عنایت بانو امین به طرح مسائل تربیتی و هدایتی است با پر رنگ نمودن تفسیر در آیاتی که حول مسائل صفات و اسماء حق تعالی، خلقت انسان و موجودات و خلقت آسمان و زمین، آیات مربوط به دنیا و آخرت و همچنین انسان‌های به کمال رسیده است، بیانات عرفانی صورت یافته است.

مهمترین سرفصل های این پایان نامه عبارتند از:
فصل اول: شناخت مفاهیم بنیادین
فصل دوم: نقاط اشتراک و افتراق تفسیر مخزن العرفان با تفاسیر دیگر تربیتی هدایتی
فصل سوم: بررسی و تحلیل انتقادی تفسیر مخزن العرفان
Share/Save/Bookmark