امتیاز مثبت
۰
 
در پایان نامه در دانشکده علوم قرآنی ملایر بررسی شد؛
شاخصه های انتخاب مدیران از نگاه قرآن و تأثیر آن بر سبک زندگی قرآنی
شاخصه های انتخاب مدیران از نگاه قرآن و تأثیر آن بر سبک زندگی قرآنی در پایان نامه ای در دانشکده علوم قرآنی ملایر بررسی شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۶
کد مطلب: 10050
 
 
به گزارش ایحا، در پایان نامه ای در دانشکده علوم قرآنی ملایر شاخصه های انتخاب مدیران از نگاه قرآن و تأثیر آن بر سبک زندگی قرآنی بررسی شد.
این پایان نامه که جهت دریافت مدرک کارشناسی ارشد بود توسط محمد ویژه و به راهنمایی دکتر رضا مهدیان فر انجام شد.
در چکیده این پایان نامه آمده است:
﴿إِنَّ اللّهَ یَأْمُرُكُمْ أَنْ تُؤَدُّوا اْلاَماناتِ إِلی‏ أَهْلِها؛ خداوند فرمان می‌دهد كه امانت‌ها را به صاحبانشان بدهید﴾ نساء آیه ۵۸
در روایات متعدد منظور از امانت، رهبری و مدیریت جامعه معرفی شده است. ملاك عزل و نصب‌ها، باید اهلیت و صلاحیت افراد باشد. كلید خوشبختی جامعه، بر سر كار بودن افراد لایق و رفتار عادلانه است و منشا نابسامانی‌ها، ریاست نااهلان است.
امام علی(ع) میفرماید: «هر كس خود را در جامعه بر دیگران مقدم بدارد، در حالی كه بداند افراد لایق‌تر از او هستند، قطعاً به خدا و پیامبر و مؤمنان خیانت كرده است».
خداوند متعال از منظر خالق بودنش بندگان خود را رها نمی سازد و بهترین راهکارهای مدیریت جامعه که به یک زندگی ایده آل و توأم با کامیابیست را ارائه کرده است، این راهکارها را در قالب دین و کتاب آسمانی عرضه داشته و توسط اهل بیت(ع) این دستورات را در مقام عمل، اجرایی کرده است.
سبک زندگی قرآنی یک روش ایده آل و مبتنی بر وحی است که یک مسلمان حقیقت جو زندگی خود را بر محور آن می گرداند. از سوی دیگر نقش اجتماعی زندگی بشری غیرقابل انکار است. قسمت های مختلف جوامع بشری گردانندگانی را دارند که اعمال و رفتارهای آنها تأثیر مستقیم در جامعه و در نهایت زندگی افراد جامعه می گذارد.
جوامع اسلامی و قرآنی از مسائل گفته شده جدا نیست و گردانندگان و مدیران آن نقش بسزایی در سبک زندگی مردم و مسلمانان خواهند داشت. تصمیماتی که اتخاذ کرده و در جامعه به اجرا در می آورند می تواند مردم را به زندگی ایده آل قرآنی نزدیک یا دور کند. در نتیجه انتخاب این مدیران مؤثر باید طبق شاخصه‌هایی باشد تا جامعه اسلامی را به سمت و سوی واقعی خود هدایتگری کنند و سبک‌های صحیح قرآنی را در جامعه پایه ریزی و نهادینه کنند.
Share/Save/Bookmark