امتیاز مثبت
۰
 
اولین همایش ملی «قرآن و علوم انسانی» در میبد برگزار می‌شود
به گزارش پایگاه قرآنی - دانشگاهی ایحاء از میبد ، اولین همایش ملی «قرآن و علوم انسانی» به میزبانی دانشکده علوم قرآنی میبد برگزار می‌شود.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۱۱
کد مطلب: 6252
 
 
دانشکده علوم قرآنی میبد در اواخر آذرماه افتخار میزبانی اولین همایش ملی قرآن و علوم انسانی را دارد که به همین منظور ۱۷ آذرماه ریاست، دبیران همایش و دبیر انجمن علمی این دانشکده، تعدادی از دست اندرکاران اجرایی این همایش در جمع خبرنگاران حاضر شدند و در خصوص موضوعات، محورها و اهداف همایش مواردی را بیان کردند.

۲۹ آذرماه؛ برگزاری همایش «قرآن و علوم انسانی» در میبد

سیدمصطفی موسوی، رئیس دانشکده علوم قرآنی میبد در این نشست اظهار کرد : از دو سال پیش پیشنهادات و نظراتی برای اجرای همایش ملی در دانشکده مطرح شده بود که تقربیاً از سال گذشته برنامه ریزی برای اجرای همایش فوق قطعی شد.

وی تصریح کرد: با همکاری حجت‌الاسلام خواجه پور، محمدی مزرعه شاهی، حیدری و با پیگیری‌های دانشجویان بویژه هاجر جهاندیده دبیر انجمن علمی دانشکده رایزنی ها و برنامه ریزی های نهایی انجام شد که ان‌شاءلله در ۲۹ آذرماه شاهد برگزاری این همایش خواهیم بود.

نقش مؤثر همایش در مهجوریت زدایی چهره قرآن

حجت‌الاسلام خواجه پور، دبیر اولین همایش ملی قرآن و علوم انسانی نیز در این نشست ضرورت برگزاری این همایش را مهجوریت زدایی از چهره قرآن و ترویج فرهنگ قرآنی در جامعه برشمرد.

وی با بیان اینکه شش محور اصلی را در موضوع رابطه قرآن و علوم انسانی مدنظر قرار داده ایم افزود: نگاه ما به مسئله رابطه علوم و قرآن از سه منظر، مطلب شگفت انگیز علمی قرآن، اعجاز علمی قرآن و نظریه پردازی های علمی قرآن را شامل می شود واینکه چگونه اصول و قواعد کلی در علوم انسانی را از قرآن استخراج کنیم.

دبیر اولین همایش ملی قرآن و علوم انسانی در دانشکده علوم قرآنی میبد گفت: به عنوان مثال بحث های کنترلی و دفاعی که در روانشناسی مطرح است آیا در قرآن به آنها اشاره شده یا خیر؟ توجه جامعه به اینگونه نکات علمی که می توان از قرآن خارج کرد، باعث مهجوریت زدایی قرآن می شود.

برگزاری همایش در ۶ محور اصلی/ارسال ۱۵۱ مقاله به دبیرخانه

محمدی مزرعه شاهی، دبیر اجرایی اولین همایش ملی قرآن و علوم انسانی در دانشکده علوم قرآنی میبد نیز در این نشست شش محور اصلی این همایش را قرآن و روانشناسی، قرآن و جامعه شناسی، قرآن و اقتصاد، قرآن و فلسفه، قرآن و کلام و قرآن و ادبیات برشمرد.

محمدی مزرعه شاهی اظهار کرد: از ۱۵۱مقاله ارسالی به دبیرخانه همایش تعداد ۶۳ مقاله جهت چاپ پذیرفته شد و شش مقاله و ۳ سخنرانی را نیز برای روز همایش در نظر گرفتیم و تعدادی از مقالات علمی پژوهشی در نشریه عیون وابسته به دانشکده علوم قرآنی به چاپ خواهد رسید.

وی ضمن اشاره به اینکه۲۴ نفر داوری مقالات دریافتی را برعهده داشتند از دانشگاه آزاد میبد، اداره اوقاف و امور خیریه استان یزد، حوزه علمیه و دانشگاه آزاد یزد به عنوان همکار در برگزاری همایش نام برد. تهیه مقالات همایش به صورت DVD هاجر جهاندیده، دبیر انجمن علمی دانشکده علوم قرآنی میبد نیز در این نشست از تهیه مجموعه مقالات به صورتdvd، تنظیم چکیده مقالات، آماده سازی بسته فرهنگی، کلیپ و ... توسط اعضای انجمن علمی خبر داد.
Share/Save/Bookmark