امتیاز مثبت
۱
 
جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی در قم برگزار شد
جلسه دفاع از پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۵
کد مطلب: 8818
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی - دانشگاهی ایحاء از قم، جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی «راه‌های جلوگیری از مفاسد اقتصادی از منظر آیات و روایات» با نگارش محمدجعفر جلالی‌فر دانشجوی رشته تفسیر قرآن مجید در مقطع کارشناسی ارشد دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.

این جلسه با حضور حجت الاسلام جعفر بچاری به عنوان استاد راهنما و حجت الاسلام سید علی میر آفتاب به عنوان داور، در سالن جلسات دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.

چکیده پایان نامه:
ظهور فساد اقتصادی رابطه مستقیمی با توسعه نظام اقتصادی و سیاسی دارد تا جایی که پیدایش آن می‌تواند موجب اخلال در نظام سیاسی یک کشور شود. در یک نظام اقتصادی فاسد، اشخاص از موقعیت انحصاری خود در ارائه خدمات بهره می‌گیرند و با موقعیت خود به تجارت می‌پردازند که این امر علاوه بر آسیب زدن به توسعه، مانع رشد رقابت سالم و عدالت اجتماعی می‌شود.
در این راستا آموزه‌های دینی، سرشار از راهکارها و راه‌حل‌های پیشگیری از بروز فساد در جامعه و مبارزه با آن می‌باشد؛ چنان ‌که پیامبران الهی و پیشوایان دین، در عمل نیز اهتمام جدی به این امر داشته‌اند. راهکارهایی که از منظر دینی برای مبارزه با فساد اقتصادی به‌دست آمد، عبارت‌اند از: تقویت نظارت درونی (تقوا) و نظارت اجتماعی (امر به معروف و نهی از منکر)، افزایش سلامت کارگزاران نظام اقتصادی، نهادسازی، شفافیت‌گرایی، توجه به معیشت مردم، ترویج فرهنگ وظیفه‌شناسی و احیای حس مسئولیت‌پذیری اجتماعی می‌باشند.
بررسی ریشه‌های فساد اقتصادی ما را به دلایلی رهنمون می‌سازد که موجب محیطی است که در بستر آن عوامل انسانی جرئت می‌یابند تا به راحتی با سوءاستفاده از بسترهای ایجادشده، دست به اقداماتی بزنند که در پرتو آن حقوق اجتماعی، اقتصادی و سیاسی شهروندان نقض یا حق مسلم فرد یا گروهی به آسانی پایمال یا به ناحق به دیگری واگذار شود. برخی از حقوقدانان و جامعه شناسان این دلایل را در ابهام مقررات قوانین و روش‌ها، کیفیت عملکرد دستگاه‌های اجرایی و سیستم تنبیه و مجازات و نظارت‌های سازمانی می‌بینند که با مطالعه دقیق و رفع شایسته آن امیدوار به اصلاح نظام اقتصادی خواهیم بود.
کلیدواژه‌ها: فساد اقتصادی، دیدگاه دینی به فساد مالی، حاکمیت سرمایه اقتصادی، مبارزه با مفاسد اقتصادی، عدالت اجتماعی.
Share/Save/Bookmark