امتیاز مثبت
۰
 
استاد مدعو دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه :
تلاوت قرآن کریم در ماه مبارک رمضان، از تاکیدات پیامبر اسلام در این ماه است
به گزارش پايگاه قرآني – دانشگاهي ايحاء از كرمانشاه ، حسین فتحی مجد از اساتيد مدعو دانشكده علوم قرآني كرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار ايحاء به بیان عباراتی از خطبه شریف پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در ماه شعبان پیرامون ماه مبارک رمضان پرداخت.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۳
کد مطلب: 7017
 
 
وی بیان کرد : « هو شهرٌ دُعیتم فیه اِلی ضیافه الله » در این ماه شما به میهمانی خدا دعوت شده اید . میهمان باید کاری کند که صاحب خانه می کند ، روزه دار میهمان خدائی است که « یُطعِمُ و لا یُطعَم » اطعام می کند ولی خود اطعام نمی شود . پس او می تواند « یُطعِم و لا یُطعَم » باشد .اگر خدای سبحان می بخشد و نمی گیرد ، انسان هم بایستی در این ماه خوبی پیدا کند که ببخشد و نگیرد.

فتحی افزود: هیچ دستی بهتر از دست بخشنده و هیچ دستی هم بدتر از دست بگیر نیست . خوی گدامنشی را خداوند ناپسند داند و خوی بخشش را می پذیرد.

وی اظهار کرد: اگر کسی تلاش و کوشش کند که دیگران در کنار سفره او به بهشت بروند ، دست او دست بخشنده است و اگر کسی تلاش کند که به برکت دیگران به بهشت برود ، او دست گیرنده دارد . و در جائی دیگر از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم نقل شده که فرموده اند : « الید العُلیا خیرٌ مِنَ الید السفلی » دست بالائی بهتر از دست زیرین است . زیرا انسانی که می بخشد دستش بالاست ، وقتی می گیرد دستش پایین است . از مصادیق برجسته این بیان شریف شهدای بزرگوار هستند که ید العلیا و سایرین ید السفلی می باشند .

استاد مدعو دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه در خصوص ادعیه ماه مبارک رمضان گفت: دعاهای شبهای ماه مبارک رمضان ، داشتن چنین روحی بلند را به انسان توصیه می کنند که به خدا عرض کنید : « خدایا تو که دینت را حفظ می کنی و ممکن نیست دست از آن برداری ، توفیق بده تا دین تو به دست من زنده شود » ، نه اینکه دیگران دین تو را زنده کنند و من کنار سفره دین بنشینم . بگذار نماز و روزه به دست من و با خون من زنده شود که دیگران میهمان من باشند ، نه اینکه دیگران بجنگند و خون بدهند و دین را احیا کنند و من نماز بخوانم و روزه بگیرم . ( و اجعَلنی مِمَن تنتصرُ به لدینک و لا تستبدل بی غیری ... )
مورد پذیرائی در ضیافت الله تعالی:
وی با اشاره به آیه «اِن هذا القُرآن مأدِبه الله فتعَلمُوا مأدبته ماستطعتم» افزود: این قرآن غذای آماده الهی است پس تا آنجائیکه می توانید آن را بیاموزید . با توجه به آیه کریمه ( شَهر رَمضان الذی اُنزل فیه القُرآن ) و آیات ( اِنا انزَلناهُ فی لَیله مُبارکه ) و ( اِنا اَنزلناهُ فی لیله القَدر ) . می توان به این نتیجه رسید که عظمت ماه مبارک رمضان به خاطر ظرف زمانی نزول قرآن کریم می باشد . زیرا یکی از بزرگترین آیات خدای تعالی قرآن کریم می باشد که در شب مبارک قدر در ماه مبارک رمضان نزول پیدا می کند . با توجه به مطالب فوق یکی از مهمترین وظایف صائم و سالک الی الله در این ماه مبارک تلاوت قرآن با رعایت احکام و آداب آن است .

فتحی مجد همچنین بیان کرد : پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرموده اند : ( من قَرأ فی شهر رمضان آیه من کتاب الله عزوجل کَمَن خَتَمَ القرآنَ فی غیره منَ الشهور ). هر کس در ماه مبارک رمضان آیه ای از آیات کتاب خداوند عزوجل را تلاوت کند مانند کسی است که در غیر ماه رمضان قرآن را ختم کند .
و در روایتی دیگر فرموده اند : ( نوروا بیوتکم بتلاوه القرآن ....) خانه هایتان را با تلاوت قرآن نورانی کنید .
و خانه ای که در آن تلاوت قرآن می شود در هنگام شب روشن و نورانی است و همانطور که ستاره ها نسبت به زمین نورانیند ، چنین خانه هائی نیز برای اهل آسمان مانند ستاره ها روشن و نورانی می باشد و لذا مورد توجه ملائک قرار گرفته و برای اهل آن طلب استغفار می کنند.

وی در پایان اظهار کرد : بر هر انسان سالکی لازم است که بهترین استفاده را از ثانیه های این ماه مبارک در زمینه تحقق بخشیدن به محتوای خطبه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم بعمل آورد ، یکی از مهمترین برنامه ها تلاوت قرآن تؤام با تدبر و رعایت احکام آداب آن می باشد .
Share/Save/Bookmark