امتیاز مثبت
۰
 
در دانشکده علوم قرآنی تهران برگزار شد:
جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی در تهران
جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی «منطق قرآنی جهاد کبیر و الزامات آن در بیانات امام خامنه‌ای مدظله» در دانشکده علوم قرآنی تهران برگزار گردید.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۶
کد مطلب: 8845
 
جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی در تهران
 
به گزارش پایگاه قرآنی_دانشگاهی ایحاء از تهران، جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی «منطق قرآنی جهاد کبیر و الزامات آن در بیانات امام خامنه‌ای مدظله» با نگارش دانشجو زهرا منصوری رشته تفسیر قرآن مجید در مقطع کارشناسی ارشد، با راهنمایی دکتر مهدی مقدسی و داوری دکتر علی محمدی در دانشکده علوم قرآنی تهران برگزار گردید.

این پایان نامه در نهایت با نمره ۱۸و درجه بسیارخوب در تهران پذیرفته شد.

در چکیده این پایان نامه آمده است:
از مفاهیمی که در قرآن کریم بسیار مورد توجه و تأکید قرار گرفته و در روایات ائمه هدی(ع) هم به انحاء مختلف مطرح شده، مفهوم جهاد است. آنچه از صورت‌بندی مفهوم جهاد در قرآن و روایات تاکنون رایج بوده، جهاد اکبر و جهاد اصغر بوده است و غالب پژوهش‌های دینی بر اساس همین صورت‌بندی انجام گرفته‌اند؛ اما بر مبنای آیات قرآن کریم، نوع دیگری از جهاد وجود دارد که تحت عنوان جهاد کبیر ذکر شده است. این مفهوم که با همین عبارت تنها یکبار در قرآن کریم آمده، در دایره جهاد اصغر قرار گرفته که بنا بر اهمیت فراوان آن، تحت عبارت مستقلی در قرآن کریم مورد اشاره قرار گرفته است. جهاد کبیر به معنای تبعیت نکردن از دشمن، توسط امام خامنه‌ای(مدظله) از نگاه حاکمیتی و سیاسی_اجتماعی مورد تأکید جدی واقع شده و در عرصه‌های مختلف اجتماعی مورد بسط مفهومی قرار گرفته است. راجع به چیستی جهاد کبیر در آیه ۵۲ سوره فرقان، مفسران اختلاف‌ نظر دارند؛ عده‌ای معتقدند مراد از جهاد کبیر، مستقیماً جهاد توسط قرآن کریم با دشمنان است و عده‌ای دیگر بر این باورند که اطاعت نکردن از دشمنان همان جهاد کبیر مورد نظر آیه است. بعد از روشن شدن مراد از جهاد کبیر، مسئله مهم دیگر پرداختن به مبانی قرآنی بیانات رهبر حکیم انقلاب(مدظله) راجع به مفهوم جهاد کبیر اعم از ضرورت‌ها، عرصه‎ها و الزامات جهاد کبیر خواهد بود. بر همین اساس، پژوهش حاضر با بهره‌گیری از روش کتابخانه‌ای و اسنادی از حیث استخراج مطالب و روش تحلیلی_توصیفی به لحاظ بررسی نظریات مفسران و بیانات امام خامنه‌ای(مدظله) به کاوش در یافتن پاسخ مسائل مزبور پرداخته و در پاسخ به این سؤال که ماهیت قرآنی و الزامات جهاد کبیر از منظر مقام معظم رهبری به چه نحوی می‌باشد به این پاسخ دست یافته است که امام خامنه‌ای بر جهاد در عرصه‌های مختلف علمی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی تأکید داشته‌اند که می‌توان از لوازم جهاد کبیر دانست؛ همچنین توصیه به شناخت دشمن و ابزارها و برنامه‌های دشمنی وی و همچنین توصیه به تدبر در قرآن کریم، که از ابزارهای شناخت دشمن و تبعیت از دین مبین اسلام است، از ابزارهای جهاد کبیر به شمار می‌رود. در حال حاضر متن جامع و متقنی که به این موضوع پرداخته باشد وجود ندارد.
مهم‌ترین سرفصل‌های این پایان نامه عبارت‌ند از:
۱. شناخت اجمالی دشمن و راهکارهای مقابله با آن در بیانات امام خامنه‌ای؛ ۲. نقد و ارزیابی دیدگاه‌های مختلف در باب جهاد‌کبیر؛ ۳. الزامات و عرصه‌های جهادکبیر در بیانات امام خامنه‌ای
Share/Save/Bookmark