امتیاز مثبت
۰
 
پایان نامه «اهداف کمال طلبانه سفر و دستاوردهای آن با محوریت سوره کهف» دفاع شد
پایان نامه «اهداف کمال طلبانه سفر و دستاوردهای آن با محوریت سوره کهف» در دانشکده علوم قرآنی شیراز دفاع شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۶
کد مطلب: 9448
 
پایان نامه «اهداف کمال طلبانه سفر و دستاوردهای آن با محوریت سوره کهف» دفاع شد
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا، جلسه دفاع از پایان نامه «اهداف کمال طلبانه سفر و دستاوردهای آن با محوریت سوره کهف» با نگارش خانم زهرا موذنی دانشجوی رشته تفسیر در مقطع کارشناسی ارشد با راهنمایی دکتر وفادار کشاورزی و داوری دکتر محمدعلی همتی در دانشکده مطالعات تطبیقی قرآن شیراز برگزار و این پایان نامه در نهایت با نمره 17.25در دانشکده شیراز پذیرفته شد.
در چکیده این پایان نامه آمده است:
یکی از راه های رسیدن به کمال و وصول به اوج آن؛ یعنی لقاءالله، هجرت و سفر است تا بتوان پله پله به ‌آن نائل شد. در سوره کهف به سفر اصحاب كهف، سفر موسى و خضر و سفرهای ذوالقرنين اشاره شده است که اهدافی الهی را دنبال می کردند.
این پژوهش به روش توصیفی ـ تحلیلی سفرهای مذکور را در سورۀ کهف بررسی نموده،ارتباط این سفرها را با اهداف الهی و کمال طلبانه صاحبانشان تبیین می نماید. نتایج پژوهش نشان می دهد که اصحاب کهف جوانانی توحیدگرا، آزادی خواه و ستم ستیز بودند که در شرایط جامعه خود نمی توانستند به دین و لوازم آن عمل کنند. ایشان حساب خود را از محیط فاسد جدا و بر ضد آن قیام نمودند و برای رسیدن به هدف الهی خود راه سفر را انتخاب کردند.
هم چنین داستان سفر موسی(ع) و ملاقات وی با بنده ای از بندگان خدا برای رسیدن به کمالات انسانی است که بیانگر آن است که برای رسیدن به این گوهر گران بها باید رنج ها را به جان خرید و با مربی الهی که بنده راستین خداست همراهی نمود تا دریچه های علوم را به قلب انسان بگشاید. ذوالقرنین نیز سه سفر در زندگی اش انجام داد که هر سه از اهداف متعالی برخودار بوده و در جهت کمال جویی و رشد معنوی صورت گرفته است. این فرد در سفرهای سه گانۀ خویش راه های تقرب به حق را در خدمت به خلق و مبارزه با ستمگران و آبادانی جامعه می دانست.
Share/Save/Bookmark