امتیاز مثبت
۰
 
دفاع از يك پايان نامه قرآني در دانشکده تربيت مدرس قرآن مشهد؛
آثار وضعی گناه در قرآن و سنت
جلسه دفاع از پايان نامه مقطع کارشناسي دانشجو فاطمه ندیمی با راهنمايي استاد اعظم رحمت آبادی، با موضوع آثار وضعی گناه در قرآن و سنت، در دانشکده تربيت مدرس قرآن مشهد برگزار شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۱۴
کد مطلب: 1635
 
 

به گزارش خبرنگار ايحا از مشهد،‌ ندیمی در جلسه دفاع از پايان نامه خود گفت: اسلام به مسئله پرهیز از گناهان و دوری از نافرمانی خدا تأکید فراوانی دارد. تأثیر گناه در جسم و روح انسان همچون تأثیر سم کشنده است. کسی که طالب سعادت دنیوی و اُخروی است، باید در سایه عمل به دستورات الهی و پرهیز از محرمات به این هدف نائل گردد.
وي در ادامه اظهار داشت: هدف از نگارش این تحقیق، آشنایی بیشتر با آثار سوء گناه در زندگی دنیوی و اُخروی است وگامی در جهت ترک گناه و رسیدن به سعادت است.
ندیمی در ادامه گفت: این پایان نامه در چهار فصل تدوین شده است: فصل نخست شامل مفهوم شناسی گناه است. در فصل دوم به آثار دنیوی گناه پرداخته می شود. آثار گناه محدود به آخرت نیست؛ بلکه در دنیا روی جسم، روح و روان و زندگی اجتماعی انسان مؤثر است. از مهم ترین تأثیرات آن، فاصله از خدا و خروج از ولایت او است، به همان اندازه که انسان از خدا فاصله گیرد، به شیطان نزدیک خواهد شد و شیطان ولی او می شود؛ در این صورت انسان در زندگی آرامش روحی نخواهد داشت. در فصل سوم آثار اُخروی گناه بررسی می گردد؛ آثار گناه در آخرت شامل عذاب های جسمی و روحی است. انسانی که در دنیا مرتکب گناه شده، در آخرت دچار عذاب های برزخی می گردد. شدت عذاب های اُخروی بسیار شدیدتر از عذاب های دنیوی است؛ چرا که این عذاب ها ابدی هستند. فصل سوم به ارائه راهکارهای اسلام برای پیش گیری از گناه پرداخته شده است. اسلام به کرامت انسانی توجه خاصی دارد و نمی خواهد که او با ارتکاب به گناه، به کرامت و شخصیت خود خدشه وارد کند و سعادت دنیا و آخرت خود را از دست دهد، از این رو راه های را برای پیش گیری از گناه قرار داده است. توجه و عمل به این راه ها، می تواند انسان را از ارتکاب به گناه باز دارد.
گفتني است دفاع از این پايان نامه که با داوری استاد حجت الاسلام و المسلمین دکتر سیدمحمدرضا موسوی شوشتری برگزار شد با کسب نمره ۱۹ به پایان رسید.

Share/Save/Bookmark