امتیاز مثبت
۰
 
جت الاسلام والمسلمين سيد ابوذر حسینی:
حضرت زهرا(س) مظلوم و غریب است و ما شیعه‌ها نبايست بر اين غربت و مظلوميت بيفزاييم.
حجت الاسلام حسینی در دانشکده علوم قرآنی مشهد گفت: ما اينقدر در بُعد آسماني و وحياني ائمه معصومين(عليهم السلام) غرق شده‌ايم كه از بُعد بشري آن حضرات غافل شده‌ايم.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۹
کد مطلب: 8728
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی-دانشگاهی ایحاء از مشهد، حجت الاسلام والمسلمين سيد ابوذر حسینی  به عنوان سخنران مراسم در دانشكده علوم قرآني مشهد گفت: مراسمات و مجالسی که برای حضرات معصومین(ع) گرفته می‌شود، می‌تواند بهترین بهانه برای این باشد که ما یک درجه و یک پله معرفتمان را به اهل‌بیت(ع) از آنچه هست بالاتر ببریم.

وي در ادامه عنوان كرد: یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین نکات در باب معرفت انسان نسبت به اهل‌بیت(ع) كه در كلام امام علی(ع) در نهج البلاغه به آن اشاره شده اين است كه حضرت فرموده‌اند: آنانی که درحق من افراط و تفریط می‌کنند در معرض هلاکت هستند یا به آن رسیدند.

سخنران جلسه در ادامه گفت: ما برای شناخت حضرت زهرا(س) و همه معصومین(ع) اگر می‌خواهیم دچار افراط و تفریط نشویم چاره‌ای نداریم جز اینکه بدانیم خود آنها چگونه خود را به ما معرفی کرده‌اند و قرآن و اهل‌بیت (ع) چه گفته‌اند.

حسيني ادامه داد: فضايل اهل بيت (ع) آن‌قدر زياد است كه غلو و افراط مفهومي ندارد و به عنوان مثال همین كه هم‌كفوي براي جانشين رسول الله و اولین امام معصوم جز حضرت فاطمه زهرا (س) وجود ندارد، برای تمام جهان کافی است؛ بنابراين نکته مهم در شناخت معصومین(ع) که باید قابل توجه قرار بگيرد اين است که باید جلوی غلو، افراط و تفریط گرفته شود و در این باب نیز امام رضا(ع) فرمودند: مخالفین ما نشستند و در فضائل ما  حدیث جعل کردند.

 حجت الاسلام حسيني با اشاره به آیه آخر سوره کهف اظهار كرد: این آیه در مورد وجودي صحبت مي‌كند كه بالاتر از تمام ائمه معصومین(ع) است و آن وجود مبارک رحمه للعالمین حضرت محمد(ص) می‌باشد.

وي در توضيح آيه گفت: در اينجا واژه «مثلکم» و «یوحی الی» اشاره به دو بُعد بشري و آسماني رسول الله دارد؛ ولي در كنار هم و بي‌فاصله آمده است، ليكن ما این‌قدر در واژه « یوحی الی» غرق شده‌ایم که از «مثلکم» غافل گشته‌ايم.

حسيني در خاتمه عنوان كرد: بُعد خانه‌داري و بچه‌داري، احترام به پدر، همسرداري و ... حضرت زهرا(س) نيز از جمله مسائلي است كه بايد تبيين گردد و در واقع آن بُعد متافيزيك و ماوراء الطبيعه، «یوحی الی» است که ما نمی‌توانیم از حضرت زهرا(س) الگو بگیریم؛ ولي بعد «انا بشرمثلكم» قابل الگوگيري است و بُعد بشري حضرت فاطمه زهرا(س) باید اول به خود ما شیعه‌ها درست معرفی شود و سپس به غیر شیعه هم معرفي گردد، بعد خواهیم دید چطور به سمت ما می‌آیند و دقت داشته باشيم كه حضرت زهرا(س) مظلوم و غریب است و ما شیعه‌ها نبايست بر اين غربت و مظلوميت بيفزاييم و زمانی می‌توانیم بگوییم من شیعه حضرت زهرا(س)هستم که حضرت را وارد زندگی خود کنیم نه اينكه وقتی کسی می‌پرسد بگوییم ما کجا و حضرت زهرا(س) كجا؟!
Share/Save/Bookmark