امتیاز مثبت
۶
 
برگزاری همایش استانی یازدهمین همایش بین المللی پژوهش های قرآنی در مراغه
همایش استانی یازدهمین همایش بین المللی پژوهش های قرآنی با محوریت قرآن کریم و استکبار ستیزی در مراغه برگزار شد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۳۹
کد مطلب: 7729
 
 
همایش استانی یازدهمین همایش بین المللی پژوهش های قرآنی در مراغه
به گزارش پایگاه قرآنی - دانشگاهی ایحاء، همایش استانی یازدهمین همایش بین المللی پژوهش های قرآنی با محوریت قرآن کریم و استکبار ستیزی، نوزدهم فروردین ماه در سالن اجتماعات دانشکده علوم قرآنی مراغه برگزار گردید.
در این همایش یک روزه که اساتید حوزه های علمیه و دانشگاه های آذربایجان شرقی حضور داشتند، از ۷۰ مقاله رسیده به دبیرخانه، از ۵ مقاله برتر تجلیل به عمل آمد و ۲۰ عنوان مقاله برگزیده، به مرحله بین المللی همایش که همزمان با عید مبعث درشهر مقدس قم برگزار می شود راه یافت.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حمید محمدی راد، دانشکده علوم قرآنی مراغه و دبیر همایش استانی، هدف از برگزاری این همایش را آشنایی بیشتر مردم، دانشجویان و استادان دانشگاه ها با محتوا، معارف وحقایق قرآن کریم در موضوع مبارزه با استکبار بیان کرد.
وی استکبار ستیزی در قرآن ، استکبار ستیزی در صحیفه سجادیه ، استکبار ستیزی در سیره حضرت ابراهیم و کارکرد های خدا باوری در استکبارستیزی از منظر قرآن را از مهمترین محورهای مقالات این همایش دانست.
رئیس دانشکده علوم قرآنی مرغه افزود: شناخت قرآن کریم به عنوان نعمتی بزرگ برای بشریت، رسالتی مهم بر عهده علما و جامعه اسلامی است و برگزاری مسابقات و همایش های قرآنی از برکات نظام اسلامی در راستای ترویج فرهنگ قرآنی در جامعه است.
وی ادامه داد: با توجه به رهنمودهای رهبر انقلاب در خصوص توجه به مفاهیم عمیق قرآنی، بخش پژوهش به همایش های بین المللی قرآن کریم افزوده شده و یازدهمین دوره بخش پژوهشی آن نیز امسال به صورت استانی برگزار می شود.
وی اضافه کرد: هم اکنون همایش استانی پژوهش های قرآن کریم به صورت متمرکز در استان ها در حال برگزاری بوده و استانی شدن این همایش ها موجب افزایش چشمگیر میزان مقالات ارائه شده به آن شده است. 
آیت الله محمدتقی پورمحمدی، عضو مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه مراغه نیز در این همایش گفت: در آیات و احادیث مختلف اشاره زیادی بر ضرورت مبارزه با استکبار شده و خداوند تاکید فرموده است : مسلمانان هرگز اجازه ندهند کافران برآنها مسلط شوند.
وی افزود: دشمنان و منافقان از صدر اسلام برای فاصله انداختن بین قرآن و مسلمین بسیار تلاش کرده اند اما بیداری علمای دین آنها را ناکام گذاشته است. 
وی ادامه داد: تامل در آیات این کتاب آسمانی، کلید کشف گنجینه های معنوی و معرفتی برای بشریت است و عمل به آموزه های قرآنی و انس با آن، بر هر مسلمانی واجب بوده و این امر در قالب حرکت ها و همایش های قرآن پژوهی در جامعه تقویت می شود.
وی با بیان اینکه در طول تاریخ حرکت ها و کارهای بسیاری برای اعتلا و شناخت قرآن کریم انجام شده است اضافه کرد: در قرون گذشته، تفسیرهای بسیاری نگاشته شده که در قرن چهاردهم هجری به اوج خود رسید.
آیت الله پورمحمدی گفت: علمای شیعه و سنی در طول سال های متمادی همواره در راستای تبیین و شناخت ابعاد مختلف معرفتی آیات قرآن کریم کتب بزرگی را تالیف کرده اند.
در این همایش، مقالات برگزیده ارائه و توسط اساتید داور مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
در پایان این همایش از ۵ مقاله برگزیده با اهداء لوح تقدیر، تندیس همایش و جایزه نقدی، تجلیل بعمل آمد.
Share/Save/Bookmark