امتیاز مثبت
۰
 
دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی اصفهان
پایان نامه قرآنی مقطع کارشناسی در دانشکده علوم قرآنی اصفهان دفاع شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۹
کد مطلب: 9925
 
دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی اصفهان
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا از اصفهان، جلسه دفاع از پایان نامه «پیام‌های کاربردی آیات قرآن بر اساس تفسیر نور و مجموعه آثار حجت الاسلام و المسلمین قرائتی و تفاسیر منتخب(آیات ۱۶۰ تا ۲۲۷ سوره شعراء و ۱ تا ۵۵ سوره نمل» با نگارش خانم مریم اکبری دانشجوی رشته تربیت معلم قرآن در مقطع کارشناسی، با راهنمایی دکتر روح اله ناظمی و داوری دکتر محمد محقق در دانشکده علوم قرآنی اصفهان برگزار شد.
این پایان نامه در نهایت با درجه عالی پذیرفته شد.
چکیده این پایان نامه به شرح ذیل است:
این پژوهش بخش کوچکی از یک کلان پروژه بزرگ، با هدف کاربردی کردن مفاهیم ارزشمند قرآن می باشد؛ که نزدیک به دو دوره، توسط دانشجویان، در دست کار قرار گرفته است.
این پژوهش در ادامه مسیر و اهداف آن کلان پروژه بزرگ، در راستای دستیابی به اهداف نزول قرآن، با هدف گردآوری نکات کاربردی بخشی از آیات این کتاب آسمانی نوشته شده است. سهم این پژوهش آیات ۱۶۰ تا ۲۲۷ سوره شعراء و آیات ۱ تا ۵۵ سوره نمل می باشد.
شیوه انجام کار به این صورت است که ابتدا آیات ترجمه شده، سپس پیام‌های کاربردی آن از تفاسیر نور، نمونه، ترجمه تفسیر ‌المیزان، تفسیر قرآن مهر و تفسیر رهنما استخراج گردیده. سوره شعراء به موضوع نهضت انبیاء از حضرت نوح(ع) تا حضرت محمد(ص) و یادآوری سرانجام دشمنان آنان پرداخته و بیشتر روی اصول اعتقادی، توحید، معاد، دعوت پیامبران و اهمیت قرآن تأکید می‌کند. هدف اصلی سوره شعراء را دلداری به پیامبر در برابر تکذیب‌ها و تهمت‌های قومش دانسته‌اند. خداوند در سوره نمل با پرداختن به سرگذشت پنج پیامبر(موسی، داوود، سلیمان، صالح و لوط (ع))، به مؤمنان بشارت و به مشرکان بیم می‌دهد.
در این سوره مطالبی درباره خداشناسی و نشانه‌های توحید و وقایع معاد آمده است. خلاصه آنکه آنچه مربوط به زندگی انسان‌ها و راه رسیدن به کمال است، در قرآن کریم آمده و با بهره بردن از آیات نورانی آن می‌توان به سعادت دنیوی و اخروی رسید و اینکه قرآن کامل‌ترین و بهترین وسیله هدایت است که شامل همه نکات در همه امور زندگی است اما آنچه مانع است عدم آگاهی، در دسترس نبودن منابع تفسیری برای همه‌ی افراد یا عدم وقت و حوصله کافی برای مطالعه مباحث مفصل تفسیری است. ما در این پروژه با آوردن نکات به صورت خلاصه و رساندن منظور و مفهوم آیات، سعی در برداشتن بخشی از این موانع کرده‌ایم.
Share/Save/Bookmark