امتیاز مثبت
۰
 
اولین همایش ملی مطالعات سبک شناختی قرآن کریم در دانشکده علوم قرآنی خوی برگزار شد
اولین همایش ملی مطالعات سبک شناختی قرآن کریم در دانشکده علوم قرآنی خوی برگزار شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۰۲
کد مطلب: 11726
 
 
به گزارش ایحاء از خوی، اولین همایش ملی مطالعات سبک شناختی قرآن کریم بصورت مجازی و با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سید محمد نقیب رئیس دانشگاه علوم ومعارف قرآن کریم و رئیس همایش ملی مطالعات سبک شناختی قرآن کریم برگزار شد.

در این مراسم پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید توسط دکتر علی اصغر شعاعی مدیرمرکز امور قرآنی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، ضمن تیریک فرارسیدن ایام ماه رجب، پیشایش سالروز میلاد حضرت علی (ع) را تبریک و تهنیت عرض نموده و گفت: برگزاری این نوع همایش ها در سطح کشور، درفهم معارف قرآنی بسیار موثر و سازنده می باشد.

وی ضمن قدردانی از زحمات عوامل اجرایی این همایش، بیان کرد: با عنایت به اینکه بحث مطالعات سبک شناختی، روش سودمندی است، علما و معاصران امروزه بیشتر مساله سبک شناختی را به بحث ادبیات عرب و فارسی پیش می برند. اگر بتوانیم بحث مطالعات سبک شناختی را به سمت و سوی سبکی که در مخاطب تأثیر گذارد و نگاه توسعه ای به آن داشته باشیم، بسیار موثر و کار آمد خواهد بود .

در ادامه همایش دکتر عسگر بابازاده اقدم دبیر اجرایی همایش به بیان توضیحاتی درخصوص تعداد مقالات دریافتی و ارائه شده پرداخت.

وی اظهار کرد: تمامی اقدامات درخصوص برگزاری فیزیکی این همایش و هماهنگی با تمامی مراکز علمی درسطح استانی و شهرستانی فراهم بوده که به دلیل شرایط جامعه امکان برگزاری آن بصورت حضوری مقدور نشد .

دبیر اجرایی همایش ضمن اشاره به اهداف برگزاری همایش و ترویج معارف و اسلوب سبک های قرآنی، تمامی پژوهشگران را به تحقیق و تفحص در ساختار و سبک های مطالعه و فهم این کتاب آسمانی فراخوانده و از کمیته ی علمی همایش و از تمامی عوامل اجرایی این همایش در سطح دانشگاه علوم ومعارف قرآن کریم و کارکنان دانشکده علوم قرآنی خوی تقدیر کرد.

در ادامه این مراسم دکترخلیل پروینی دبیر علمی همایش نیز، در زمینه تفسیر ساختاری قرآن کریم گفت: تفسیر ساختاری در واقع، رویکردی نو در شناخت سبک زبان قرآنی می باشد. هدف علم تفسیر، کشف مقاصد الهی است و قدیمی ترین علم در حوزه تمدن اسلامی می باشد که از زمان نزول قرآن توسط پیامبر عظیم الشان اسلام شروع شده و تا به امروز تعطیل نشده که هیچ بلکه در حال گسترش، تحول و پیشرفت می باشد .

وی اظهارکرد: از ابتدای نزول این کتاب آسمانی تفاسیر زیادی در زمینه کشف و مقاصد قرآنی شاهد بوده ایم که از آن جمله می توان به تفسیر ادبی ،عرفانی ،روایی ،کلامی ،قران به قرآن و تفاسیر مختلف اشاره کرد که دراین میان تفسیر ادبی قدیمی ترین رویکرد تفسیری را در تمدن اسلامی و حوزه علوم قرآنی داشته است.

پروینی بابیان اینکه اولین مفسر ادبی قرآن کریم پیامبر اکرم (ص) می باشد، گفت: تفسیر ادبی قرآن کریم در طول تاریخ تحولات زیادی دیده و تفسیر ساختاری ادامه همان تفسیر ادبی است .

وی افزود: قرآن، این کتاب آسمانی، 114 سوره دارد. هر سوره برای خودش ساحتاری دارد و این سیستم باید کشف شود. سیستم تفسیر ساختاری قرآن کریم یک فهم سیستماتیک به ما داده و باعث می شود روابط حاکم بر ساختار سوره ها و تکرار و گسیختگی آیات را کشف نماییم و اعجاز قرآن را بهتر و بیشتر شناخته و بدینوسیله مشکلات تفسیری را کاهش دهیم.

دبیر علمی همایش ملی مطالعات سبک شناختی قرآن کریم خاطر نشان کرد: در تفسیر ساختاری قرآن کریم هر سوره ای غرض و هدفی دارد که دارای فصل بندی خاصی بوده و مفسر باید تلاش های دامنه داری را داشته باشد و نگاه جامع برکل سوره داشته باشد.

در پایان این همایش دکتر علیرضا قائمی نیا سخنران ویژه همایش اظهار کرد: قبل از قرن بیستم، سبک شناسی محدود بوده و تولد زبان شناسی جدید در قرن بیستم می باشد.

وی با بیان اینکه دانش و جریان های مختلفی که در دانش وجود دارد، چه خدمتی می تواند به قرآن و حوزه معارف قرآنی داشته باشد، بیان کرد: سبک شناسی به این فرض متکی است که از الگوهای خاصی پیروی کند. خداوند از سبک ها والگوهای زبانی خاصی پیروی کرده و الگوهای خاص خودش رادارد و نباید مورد تعجب باشد. تفاوت های زیادی میان متن قرآن و سایر متون از لحاظ سبک شناختی وجود دارد و خداوند هم از زبان خود بشر برای بیان مقاصد خودش استفاده کرده است و این خاصیت خود زبان است .

قائمی نیا در ادامه به بیان تفاوت های میان سبک شناسی ادبی با زبان شناختی پرداخته و بیان کرد: سبک زبان شناسی در قرن بیستم اعلان استقلال کرده و جریان ها و شاخه های متعددی از جمله سبک زبان شناسی ساختاری و زبان شناسی نقش گرا که بیشترین تاثیر را در بین شاخه های سبک شناختی داشته است، از آن منشعب شده است .

وی یادآور شد:  جریان دیگر در اواخر قرن بیستم، زبان شناسی می باشد که ذهن بشر را بررسی می کند و تاثیر بسیار زیادی در مطالعات دینی داشته است. رجوع به مباحث سبک شناختی می تواند در انسدادی که در حوزه متون و معارف دینی بوجود آمده را مرتفع سازد .


در پایان این همایش از بین مقالات ارسالی، چهار مقاله برتر معرفی شدند.

بنابراین گزارش، مقاله «پروبلماتیک مطالعات قرآن سنتی ومدرن » با نگارش دکتر سید محمد نجاتی حسینی؛ مقاله «آرایش سازه ها درگفتمان قرآنی با رویکردسبک شناسی مطالعه موردی متشابهات» با نگرش دکتر کبری راستگو، مقاله «داستان بت شکنی ودر آتش افکنده شدن حضرت ابراهیم برپایه الگوی روایی گریماس» با نگارش زینب جرونده و همچنین مقاله «تحلیل ادبی وسبکی عاطفه خشم درقرآن کریم» با نگارش دکترعزت ملا ابراهیمی بررسی و ارائه شدند.
Share/Save/Bookmark