امتیاز مثبت
۰
 
دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی اصفهان
جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی دانشجوی مقطع کارشناسی در دانشکده علوم قرآنی اصفهان برگزار شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۱
کد مطلب: 11735
 
 
به گزارش ایحا از اصفهان، جلسه دفاع از پایان نامه « ﭘﯿﺎمﻫﺎي ﮐﺎرﺑﺮدي ﻓﺮازﻫﺎ و آﯾﺎت ﻗﺮآن ﺑﺎﺗﮑﯿﻪ ﺑﺮﻣﺠﻤﻮﻋﻪ آﺛﺎر ﺣﺠﺖ اﻻﺳﻼم و اﻟﻤﺴﻠﻤﯿﻦ ﻣﺤﺴﻦ ﻗﺮاﺋﺘﯽ و ﺑﺮﺧﯽ ﺗﻔﺎﺳﯿﺮ مشهور (سوره طلاق، تحریم، ملک، قلم)» با نگارش خانم نرجس نریمانی دانشجوی رشته تربیت معلم قرآن در مقطع کارشناسی، با راهنمایی دکتر محمد محقق و داوری دکتر مجتبی قربانیان در دانشکده علوم قرآنی اصفهان برگزار شد.

این پایان نامه در نهایت با درجه عالی پذیرفته شد.

چکیده این پایان نامه به شرح ذیل است:
این پژوهش بخش کوچکی از کلان پروژه است که در راستای دستیابی به اهداف نزول قرآن، با هدف گردآوری نکات کاربردی بخشی از آیات این کتاب آسمانی نوشته شده که سهم این پژوهش «سوره طلاق، تحریم، ملک، قلم» مى ‏باشد که در پنج فصل تدوین شده است: فصل اول سوره طلاق، فصل دوم سوره تحریم، فصل سوم سوره ملک، فصل چهارم سوره قلم بررسی شده و فصل پنجم به نتیجه‌گیری پرداخته شده است. چگونگی انجام کار به این صورت است که ابتدا ترجمه آیات با استفاده از ترجمه آیت الله مکارم شیرازی نوشته شده، سپس پیام‌هایی که جنبه کاربردی داشته از تفاسیر نور، نمونه، اطیب‌البیان فی‌تفسیر‌القرآن، ترجمه تفسیر‌المیزان، قرآن مهر، احسن‌الحديث و ترجمه مجمع‌البيان فى‌تفسير‌القرآن گردآوری شده است و به صورت پیام‌های اعتقادی، پیام‌های اخلاقی و پیام‌های احکامی دسته‌بندی شده‌اند.
سوره طلاق مشتمل بر بيان كلياتى از احكام طلاق است، و به دنبال آن مقدارى اندرز و تهديد و بشارت است. سوره تحریم داستانى كه بين رسول خدا (ص) و بعضى از همسرانش اتفاق افتاد آغاز شده. سوره ملک به بيان عموميت ربوبيت خداى تعالى براى تمامى عالم است، در مقابل‏ مسلك وثنی‌ها كه معتقدند براى هر يك از نواحى عالم ربى جداگانه است كه يا از خيل فرشتگان است. سوره قلم رسول خدا (ص) را به دنبال تهمت‌هاى ناروايى كه مشركين به وى زده و او را ديوانه خوانده بودند، تسليت و دلدارى می‌دهد.
Share/Save/Bookmark