امتیاز مثبت
۰
 
علیرضا کاوند خبرداد:
حمایت از آثار و مجلات علمی، مهمترین برنامه معاونت پژوهشی دانشگاه در سال 1400
سرپرست معاونت پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم به تشریح برنامه های این معاونت در سال آینده پرداخت.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۲۸
کد مطلب: 11672
 
 
به گزارش ایحاء، دکتر علیرضا کاوند سرپرست معاونت پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در گفت و گو با خبرنگار ایحا، به تشریح فعالیت ها و برنامه های این معاونت در سال 1400 پرداخت.

وی در ابتدا در خصوص برنامه های انجام شده از سوی این معاونت در سال 99 به تشریح برنامه های حوزه انتشارات و کتابخانه ها پرداخت و اظهار کرد: یکی از مهمترین اقدامات در حوزه کتابخانه ها و انتشارات، راه اندازی کتابخانه دیجیتالی حنان بود که در حال حاضر در مرحله بارگذاری پایان نامه های دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی هستیم و پس از بارگذاری، فایل ها قابل دسترسی و مشاهده خواهد بود.

کاوند افزود: همچنین فایل نسخ خطی تفسیر قرآن کریم که از سوی کارگروه نسخ خطی دانشگاه، در 12000 نسخه تهیه شده، در حال بارگذاری در این سامانه می باشد.

وی همچنین از راه اندازی سامانه فروش آثار دانشگاه خبر داد و بیان کرد: با توجه به پیگیری های انجام شده از سوی معاونت و با هدف معرفی آثار نویسندگان، پژوهشگران، اعضای هیأت علمی و دانشجویان دانشگاه در جامعه قرآنی و علمی کشور و همچنین با هدف حمایت مالی از محققان دانشگاه، سامانه فروش اینترنتی آثار به آدرس shaop.quran.ac.ir راه اندازی و در دسترس عموم قرار گرفت.

علیرضا کاوند افزود: در همین زمینه به تمامی دانشکده های علوم قرآنی در سطح کشور ابلاغ شده تا آثار قابل ارائه و علمی پژوهشگران دانشگاه را جهت معرفی و بارگذاری در سامانه فروش به سازمان مرکزی دانشگاه ارسال نمایند.

سرپرست معاونت پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در بخش دیگری از سخنان خود به توضیح درخصوص مجلات علمی جدید دانشگاه پرداخت و اظهار کرد: در دو ماه گذشته دو مجله علمی در دانشگاه به چاپ رسیده است. شماره جدید مجله «تأویلات قرآنی» ازسوی دانشکده علوم قرآنی آمل با 6 مقاله از اعضای هیأت علمی دانشگاه و سایر دانشگاه های کشور و همچنین اولین شماره مجله «قرآن ، تمدن و فرهنگ» از سوی دانشکده علوم قرآنی اصفهان با 6 مقاله ، در دو ماه گذشته به چاپ رسیده اند.

دکتر علیرضا کاوند با بیان اینکه مهمترین اقدام حوزه پژوهش دانشگاه در سال 1400، حمایت از مجلات علمی و آثار مکتوب محققان و پژوهشگران آن خواهد بود، گفت: کلیه مجلات و فصلنامه های جدید و گذشته دانشگاه، تحت نظارت و رسیدگی از سوی دفتر مجلات دانشگاه می باشند. در سال آینده قصد داریم که با ورود برخی از فصلنامه ها به مرحله ارزیابی وزارت علوم، بتوانیم درجه ای علمی را برای آنان اخذ کنیم.

وی در بخش دیگر در خصوص اعطای پژوهانه محققان و اعضای هیأت علمی گفت: پس از دریافت رزومه علمی اساتید محترم و ثبت در سامانه گلستان، در حال حاضر پژوهانه اعضای محترم هیأت علمی و ناشران کتب درحال محاسبه و پرداخت می باشند. همچنین مقرر گردیده است از سال 99 به بعد، کلیه آثار و رزومه اساتید محترم پس از ثبت و بارگذاری در سامانه گلستان مورد بررسی پژوهانه و گرند قرار بگیرند و ارسال دستی آثار به هیچ عنوان قابل قبول نمی باشد.

کاوند در ادامه از مکاتبه با خانه کتاب و ادبیات ایران در خصوص حضور دانشگاه در نمایشگاه مجازی کتاب تهران جهت فروش محصولات و آثار خبر داد و افزود: با انجام پیگیری ها، اساتید و دانشجویان دانشگاه می توانند با بن کارت و کد مخصوص خود از سامانه خرید نمایشگاه کتاب اقدام به خرید کتب خود نمایند

وی در بخش دیگری از این گفت و گو از برگزاری همایش وقف، امور خیریه و سلامت خبر داد و اظهار کرد: این همایش از سوی دانشگاه و سازمان اوقاف و امور خیریه سال آینده برگزار خواهد شد و محور های آن نیز مشخص و جهت تایید ارسال شده است.

علیرضا کاوند افزود: همچنین همایش تحقیقات کاربردی در حوزه قرآن و حدیث نیز پس از تایید و ثبت در پایگاه ISC ، درسال آینده به میزبانی دانشکده علوم قرآنی شاهرود برگزار خواهد شد.

برگزاری نشست شورای پژوهشی دانشگاه، ایجاد تفاهم نامه همکاری در حوزه های پژوهشی با شبکه قرآن سیما و برگزاری جلسات انجمن پژوهشی با حضور اعضای هیأت علمی، از دیگر برنامه های عنوان شده از سوی سرپرست معاونت پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم بود.
Share/Save/Bookmark