امتیاز مثبت
۰
 
سید محمد نقیب تصریح کرد:
شبهه پراکنی و بدعت گذاری در دین، سلاح دشمنان اسلام و اهل بیت در طول تاریخ بوده است
حجت الاسلام والمسلمین نقیب در جمع کارکنان دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم به تشریح عوامل شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها و راه های نفوذ دشمنان اهل بیت علیهم السلام برای ایجاد فاصله میان مردم و حقیقت پرداخت.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۲۳
کد مطلب: 11646
 
 
به گزارش ایحاء، حجت الاسلام والمسلمین سید محمد نقیب رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم ضمن عرض تسلیت بمناسبت ایام شهادت حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها، با بیان اینکه قوانین الهی در تمامی دوران تاریخ ثابت و بدون تغییر خواهند ماند، گفت: هرگاه در یک دوره ای از تاریخ یک اتفاق و رویدادی به وقوع بپیوندد، نتیجه این رویداد در هر زمانی ثابت خواهد بود. این از ویژگی های قوانین الهی است. بر این اساس می توانیم بگوییم تاریخ تکرار می شود که درواقع منظور همان قوانین تاریخ است.

حجت الاسلام نقیب در جمع کارکنان دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم گفت: پیامبراسلام فرمودند: اگر امت من همچون بنی اسرائل عمل کنند، آنچه برای آنان اتفاق افتاد در امت من نیز اتفاق می افتد. یکی از مواردی که همواره در طول تاریخ از سوی دشمنان مطرح بوده موضوع شبهه گذاری در اصل حقیقت بوده است.

وی افزود: آنچه که ما باید مواظب باشیم اسیر شدن در دام این شبهه هاست. در فرمایش امیر المومنین علی علیه السلام در خطبه 38 نهج البلاغه، حضرت می فرمایند:«شبهه از اين نظر شبهه ناميده شده كه شبيه و مانند حق است و به راحتی نمی توان آن را از حقیقت تشخیص داد.» بنابراین نبود بصیرت و شناخت موجب ایجاد شبهه و در نتیجه تأویل می شود.

رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با اشاره به فراز هایی از دعای ندبه درخصوص امام علی علیه السلام اظهار کرد: در دعای ندبه می خوانیم:« وَ يُقَاتِلُ عَلَى التَّأْوِيلِ وَ لا تَأْخُذُهُ فِي اللَّهِ لَوْمَةُ لائِمٍ» . بنابراین فراز، امیرالمونین علیه السلام بر تأویل جنگید . ما در خطبه 40 نهج البلاغه می بینیم که وقتی خوارج پس از قبول حکمیت از سوی امام علی (ع)، با شعار «لا حکم الا الله» نزد حضرت آمدند و بر ایشان ایراد وارد نمودند که نباید حکمیت را می پذیرفتند، امام فرمودند:« من نیز این شعار آنان را قبول دارم و اصل این شعار که حاکمیت مخصوص خداوند است، صحیح است. اما انان از روی جهل و نادانی و لجاجت این شعار را سر می دهند. چرا که منظور از حاکمیت خداوند ، درواقع قوانین و اصول حکومت الهی است اما اینان منظورشان حاکمیت بر روی زمین است که این ادعا باطل بوده و نمیشود مملکتی بدون حاکم باشد. این موضوع نشان می دهد که خوارج نیز دچار شبهه و در نتیجه تأویل شده بودند. خوارج معنای «لاحکم الا الله» را به نادرستی درک کرده بودند. این برداشت نادرست از این کلام الهی، درواقع نتیجه همان بی بصرتی ها در شناخت شبهات بود.

حجت الاسلام نقیب در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به خطبه 50 نهج البلاغه، گفت: هدف از شبهه، ایجاد فتنه و بدعت گذاری است. حضرت امیر می فرمایند: ریشه فتنه و شبهه در هوای نفس است. اگر حق و باطل در هم پوشیده نبودند، هیچگاه کسی دچار شبهه نمیشد. بنابراین عوامل فتنه و بدعت، بخشی از حقیقت را در باطل تلفیق و به جامعه القا می کند. لذا در شبهه هیچگاه اصل یک حقیقت را انکار و مورد هجمه قرار نمی دهند. بلکه به تخریب برخی از فرعیات می پردازند . درحالیکه با ایجاد شبهه در موضوعات کوچکتر، اصل یک حقیقت مورد تهاجم قرار می گیرد.

وی افزود: پیامبر اسلام در روایتی فرمودند: جنگ من ، جنگ با ظواهر بود و جنگ علی، جنگ با تأویل. در شرح این روایت باید گفت: جنگ های پیامبر با کفار بوده که به صورت آشکار، جنگ بین حق و باطل بود و در آن شناخت حق از باطل آسان بود. اما حضرت امیر علیه السلام همواره با کسانی جنگیدند که در ظاهر اصحاب و نزدیکان پیامبر بودند. جنگ جمل، جنگ خوارج و جنگ صفین، همگی جنگ با صحابه بود. لذا در این مواقع شناخت حق از باطل برای عوام بسیار سخت می شود. در این شرایط شناخت حضرت علی علیه السلام و حضرت زهرا سلام الله علیها نیاز به بصیرت دارد.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: اتفاقی هم که برای حضرت زهرا سلام الله علیها افتاد، درواقع از روی همین بی بصیرتی و کینه ای بود که از امام علی علیه السلام بر دل داشتند و متاسفانه نتوانستند در زمانی که باید ، امام خود و راه درست را بشناسند.

رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در پایان تصریح کرد: در دوران ما نیز دشمن به همین صورت جوانان و عوام مردم را نسبت به نظام مقدس جمهوری اسلامی دچار شبهه کرده و در تلاش برای ایجاد بدعت و در نتیجه تفرقه و جدایی میان انقلاب و مردم است. دشمنان امروز نیز با ایجاد شبهه در اصل ولایت فقیه، نماز، حجاب و یا اختلافات زبانی و قومی و قبیله ای به جنگ با نظام پرداخته اند و اگر امروز نیز آن بصیرت لازم در مردم نباشد و نتوانند حق را از باطل تشخیص دهند، طبق فرمایشات نبی مکرم اسلام تاریخ تکرار خواهد شد و برخی بی بصیرت رو در روی حق ایستاده و به عاقبت خوارج گرفتار خواهند شد.
Share/Save/Bookmark