امتیاز مثبت
۱
 
دانشكده علوم قرآني زابل برگزار کرد:
دفاع از پایان نامه قرآنی در زابل
جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی با موضوع «بررسی تطبیقی حدود معاشرت با نامحرم از منظر تشیع و تسنن»، در دانشکده علوم قرآنی زابل برگزار شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۹
کد مطلب: 8765
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی – دانشگاهی ایحاء از زابل، جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی با موضوع «بررسی تطبیقی حدود معاشرت با نامحرم از منظر تشیع و تسنن» با نگارش علیرضا جهاندیده دانشجوی رشته تربیت معلم قرآن مجید در مقطع کارشناسی، با راهنمایی دکتر مریم طاهری‌زاده و داوری دکتر سید باقر حسینی در دانشکده علوم قرآنی زابل برگزار گردید.

این پایان نامه قرآنی در نهایت با نمره 17 در دانشکده علوم قرآنی زابل پذیرفته شد.

در چکیده این پایان نامه آمده است:
انسان موجودی اجتماعی است و با زندگی فردی به تأمین نیازهای خویش قادر نیست، لذا چاره‌ای جز زندگی اجتماعی ندارد. نیازهایی که بشر را به زندگی اجتماعی وامی‌دارد، تنها نیازهای مادی و اقتصادی نیست؛ بلکه نیازهای روحی، روانی و فکری نیز نقش عظیمی دارند؛ حتی از یک نگاه نقش این عوامل، کمتر از عامل اقتصادی و مادی نیست؛ به عنوان نمونه، یکی از نیازهای بشر، نیاز علمی است. میل به دانش و آگاهی، یکی از امیال فطری بشر است. ارتباط زن و مرد نامحرم بسيار حساس، ظريف و در عين حال خطرناك است. این پروژه به صورت توصیفی-کتابخانه‌ای نگاشته شده است. دین مبین اسلام، ارزش زن و مرد را از جنبه انسانیّت، کرامت ذاتى و عزّت مساوى می‌داند و به صراحت بیان می‌کند که هم زن و هم مرد می‌توانند مقامات معنوى را بپیمایند و به مقام قرب و لقاى خداوند برسند، ولى با این همه، نقش مرد و زن را مساوى نمی‌داند و براى هر یک نقش ویژاى قائل است که با روابط مشروع، معقول و معروف، نقش این دو می‌تواند مکمّل یکدیگر باشد؛ بنابراین، روابط مردان و زنان یا دختران و پسران و حدود و شرایط آن، مشخّص و در محدوده شریعت و قانون ممکن و عملی است و اگر روابط مردان و زنان یا دختران و پسران برخلاف شریعت و قانون باشد مستوجب مجازات و مشمول پیگرد قانونی می‌باشد. اصولاً روابط نامشروعی از قبیل اختلاط و... که میان زن و مرد نامحرم ایجاد می‌شود، روابط نامشروع پایین‌تر از زنا نامیده می‌شود که ممکن است مصادیق زیادی داشته باشد. روابط نامشروع پایین‌تر از زنا موضوعی است که در متون فقهی و حقوقی، بحث شده است. آنچه در روایات و سخنان فقها مورد توجّه قرار گرفته، عمل منافی عفّت غیر از زنا است؛ امّا از دلالت برخی آیات و همچنین عقل می‌توان چنین برداشت کرد که روابط نامشروع نیز یک عمل حرام و قابل مجازات است.
کلید‌واژه‌ها: قرآن، معاشرت، ارتباط، تشیع، اهل تسنن.
Share/Save/Bookmark