امتیاز مثبت
۰
 
برگزاری نشست علمی - تخصصی با محوریت اربعین و حماسه حسینی (ع) در دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه
نشست تخصصی با محوریت اربعین و حماسه حسینی (ع) و با حضور دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه برگزار شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۴۹
کد مطلب: 7261
 
 
به گزارش پایگاه قـرآنی- دانشگاهی ایحاء ازكرمانشاه، ویژه برنامه ای با محوریت اربعین و حماسه حسینی (ع) با حضور ریاست، اساتید، کارکنان و دانشجویــان دانشکده علوم قرانی کرمانشاه برگـزار شد.

در این نشست دو تن از اساتید این دانشکده، به ایراد سخنانی در باب حماسه حسینی و تبیین و تشریح زیارت قبر سیدالشهداء (ع) پرداختند.

در ابتدا دکتر احمدی در خصوص چگونگی به وجود آمدن این زیارت ارزشمند و اهمیت پیاده روی اربعین اظهار کرد: درمدت کوتاهی که اسرای کربلا در شام به سر می بردند، عوامل حکومت دیدند که این اسرا تأثیر چشمگیری بر افکار عمومی گذاشته اند و حضور آنها به ضرر حکومت است. بنابراین حکومت وقت تصمیم به بازگرداندن اسرا گرفت. از این رو، این اسراء در چهلمین روز شهادت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) به سوی کربلا و زیارت قبر مطهر ایشان رهسپار شدند.

وی افزود: همزمان با این عزیمت، جابربن عبدالله انصاری یکی از صحابه پیامبر اکرم (ص) در اربعین امام حسین (ع) نیز به زیارت قبر ایشان مشرف شدند، لذا زیارت اربعین به یک سنت همیشگی در تاریخ تشیع تبدیل شد. پس از آن نیز ائمه اطهار (ع) به شیعیان و پیروان مکتب اهل بیت (ع) زیارت نامه اربعین را آموختند. چنانکه امام صادق (ع) این زیارت را به یکی از شاگردان خود آموخت و نیز درخواست نمودند که در چهلمین روز شهادت امام حسین(ع) قرائت شود. بنابراین این عمل امام معصوم(ع) یعنی زیارت امام حسین(ع) در چهلمین روز شهادت ایشان از یک سو و عمل صحابه پیغمبر از سوی دیگر و نیز آموختن زیارت نامه از زبان امام معصوم (ع) سبب شد زیارت اربعین در طول تاریخ زنده بماند و به عنوان یک عمل مستحبی بسیار با فضیلت مرسوم شود.

احمدی با بیان حدیثی از امام حسن عسگری (ع) که فرمودند: « زیارت اربعین یکی از نشانه های مؤمن به شمار می آید»، گفت: هر چند که زیارت امام حسین (ع) در طول تاریخ با سختی و مشقت های فراوانی همراه بود، اما دوستداران این امام شهید هیچگاه فضیلت زیارت ایشان را از دست نداده و نخواهند داد، چنانکه در زمان متوکل عباسی زیارت قبر مبارک امام حسین (ع) ممنوع شد و کسانی که به زیارت قبر ایشان می رفتند دستشان را قطع می کردند.

در ادامه جلسه، فلاحی یکی دیگر از اساتید دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه اظهار کرد: عدد چهل از منظر دینی جایگاه خاصی دارد و حامل عنایات خاص خداوندی است و در قوس نزول و صعود حیات آدمی نقش آفرینی می کند. این زیارت، معرفت عمیق و دقیقی به انسان ها می دهد. نه معرفت سطحی، چون معرفت سطحی سریع ضایع می شود و راز زیارت اربعین هم در همین است که ما را از سرگشتگی و جهالت هم در فهم قوس نزول و هم در فهم عمل در عرصه قوس صعود رها کند.

وی همچنین بیان کرد: پیاده روی و زیارت اربعین ظرفی است برای ظهور انسجام و یکدلی انسان هایی که روح آن ها با روح کلی امام حسین (ع) ارتباط عاطفی دارد و تمرینی برای همراهی و انسجام جهانی و درک ظهور منجی عالم بشریت است. بنابراین جریان عاشورا وحماسه امام حسین (ع) حقیقتی است در بردارنده زیبائی ها و فضائل اخلاقی والا که ترسیم کننده صفحه زیبائی از آفرینش است که حضرت زینب سلام الله علیها در مجلس یزید از آن پرده برداشتند و فرمودند: «ما رأیت الا جمیلا».
این جلسه معنوی با پخش کلیپ هایی در خصوص پیاده روی اربعین و مداحی به پایان رسید.
Share/Save/Bookmark